Miodówka gruszowa – objawy, zwalczanie

Larwy miodówki gruszowejMiodówki, określane też czasem jako koliszki lub psylle, to pluskwiaki atakujące różne gatunki roślin. Na gruszach może występować miodówka gruszowa czerwonawa (Psylla pirisuga), miodówka gruszowa plamista (Psylla piri) oraz miodówka żółta (Psylla piricora), przy czym najczęściej spotyka się dwie pierwsze. Podpowiadam jak rozpoznać objawy miodówki gruszowej i jak skutecznie chronić przed nimi grusze.

Potoczna polska nazwa miodówki pochodzi od dużej ilości spadzi produkowanej przez larwy tego szkodnika w wyniku nadmiaru cukru przyjmowanego z soków roślinnych. Larwy zaraz po wylęgu są płaskie, żółte, z czasem stają się bardziej wypukłe,a ich ciało ciemnieje. Pod koniec rozwoju widać u nich płytki skrzydłowe. Dorosłe osobniki, osiągające od 3 – 5 mm długości, posiadają daszkowate skrzydła, a barwa ich ciała zmienia się w ciągu sezonu. Początkowo ciało może być pomarańczowe (miodówka gruszowa czerwonawa), dwubarwne z niebieskozielonym tułowiem i pomarańczowym odwłokiem (miodówka gruszowa plamista) lub jasnożółte z czerwieniejącym tułowiem (miodówka żółta). Z czasem ich ciała ciemnieją, a po przezimowaniu mogą być niemal czarne.

Jaja miodówki na liściach gruszy

Liście młodej gruszy poskręcane w wyniku żerowania szkodnika. Widoczne zółte jaja miodówki złożone na liściach. Fot. dziwaczek, forum.poradnikogrodniczy.pl

Cykl życiowy wszystkich w/w miodówek jest dość podobny. Zimują one w postaci owada dorosłego, przy czym miodówki: gruszowa plamista i żółta, zimują bezpośrednio na gruszy, a miodówka gruszowa czerwona na innych roślinach żywicielskich i na grusze nalatuje dopiero wiosną, od końca marca do początku maja. Po przezimowaniu samice składają żółte lub pomarańczowożółte, podłużne jaja, o dł. do 0,3 mm. Objawami zaatakowania gruszy charakteryzują się skupiska jaj na rozwijających się pąkach i liściach (najczęściej wzdłuż nerwu głównego), a także na zdrewniałych pędach owoconośnych. Ze złożonych jaj wylęgają się larwy, które przechodzą kolejne stadia rozwojowe, aż przekształcą się w osobniki dorosłe. Miodówki gruszowa plamista i żółta w ciągu sezonu wegetacyjnego mogą rozwinąć 3 pokolenia, natomiast miodówka gruszowa czerwona ma na gruszy tylko jedno pokolenie.

W wyniku żerowania miodówek dochodzi do zwijania się, żółknięcia i brązowienia liści oraz zahamowania wzrostu i deformacji pędów zaatakowanych grusz. Wydzielana przez szkodnika spadź przyczynia się pośrednio do rozwoju grzybów sadzakowych. Miodówki mogą też roznosić groźną chorobę mykoplazmatyczną – zamieranie grusz.

Larwy miodówki zasiedlające pęd gruszy

Larwy miodówki zasiedlające pęd gruszy. Fot. anahita, forum.poradnikogrodniczy.pl

Podejmując walkę ze zwalczeniem szkodnika musimy pamiętać, iż miodówki stanowią pożywienie dla owadów pożytecznych – biedronek, dziubałkowatych i złotooków. Do oprysków należy zatem wybierać preparaty selektywne, nieszkodliwe dla owadów pożytecznych. Stosowanie ewentualnych środków owadobójczych przeciwko miodówkom należy zakończyć w czerwcu, gdyż z nadejściem lata występuje znaczny wzrost populacji owadów pożytecznych ograniczających występowanie miodówek.

Pierwszym środkiem po jaki sięgniemy w ogrodzie przydomowym lub działkowym do zwalczania miodówki, powinien być oparty na składnikach naturalnych preparat Agricolle Spray (gotowy do użycia) lub Agricolle Koncentrat (stosujemy w stężeniu 0,3%, czyli 30 ml środka rozprowadzamy w 10 l wody). Preparat działa kontaktowo – poprzez odcięcie owada-szkodnika od powietrza. Bezpieczny w stosowaniu, bez okresu karencji oraz okresu prewencji.

Jeżeli zdecydujemy się sięgnąć po „chemię” w walce z miodówką gruszową pomoże preparat Fastac 100 EC oraz Karate Zeon 050 CS. Jednak najskuteczniejszy jest oprysk wczesnowiosenny, przeprowadzany w okresie bezlistnym, mający na celu zniszczenie owadów dorosłych tuż po ich przezimowaniu, jeszcze zanim złożą jaja. Zazwyczaj oprysk ten przeprowadza się w marcu, po kilkudniowym ociepleniu (przy dodatniej temp. i słonecznej pogodzie) a gdy zima się przedłuża (co miało miejsce w bieżącym roku) – w kwietniu. A zatem zwalczanie tymi preparatami powinniśmy odłożyć do przyszłego roku. Wówczas należy przeprowadzić strząsanie owadów z gałęzi na białą płachtę. Sygnałem do przeprowadzenia oprysku jest jeżeli z 35 gałęzi strząśnie się 60 lub więcej miodówek.

Ze środków ochrony popularnie stosowanych w uprawach amatorskich nie znalazłem nic do zwalczania miodówek w późniejszych terminach. Jeżeli ktoś z Czytelników może coś polecić, zapraszam do wpisywania się w komentarzach.

Zobacz również na blogu:
Nasionnica trześniówka – robaki w czereśniach – zwalczanie
Owocówka śliwkóweczka – zwalczanie, opryski
Odmiany jabłoni i gruszek na działkę
Piędzik przedzimek – biologia, zwalczanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment