Nasiona kwiatów wysiewane w zimie

Posted on 8th styczeń 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rozsada petuniiCenną zaletą kwiatów jednorocznych jest osiąganie dekoracyjności w stosunkowo krótkim czasie oraz możliwość samodzielnego uzyskania roślin z siewu nasion. Dzięki temu szybko i niedrogo możemy mieć kolorowe rabaty, balkony lub parapety okienne. Niektóre nasiona kwiatów trzeba jednak wysiać już w zimie, aby zdążyły zakwitnąć nim nadejdzie lato.

W zimowym terminie, czyli od stycznia do połowy marca, wysiewa się rośliny jednoroczne, u których wegetacja i czas do wejścia w kwitnienie trwa dość długo. U takich roślin pierwsze kwiaty pojawiają się nieraz dopiero po 4 miesiącach od wysiewu nasion.

Najwcześniej, bo już w styczniu, wysiewana jest begonia stale kwitnąca. Od stycznia do lutego można siać żeniszek meksykański, w lutym – petunię i lobelię, a od lutego do pierwszej połowy marca – szałwię błyszczącą.

Siew w terminie zimowym wykonuje się w ciepłej szklarni lub w domu na parapetach okiennych. Nasiona kwiatów wysiewanych w zimie,  do kiełkowania wymagają dość wysokiej temperatury, w przedziale 20 – 22°C. Nasiona wysiewamy do skrzyneczki powierzchniowo na lekką ziemię do siewu nasion, a następnie obsypujemy cienką warstwą piasku. Następnie podłoże zwilżamy (najlepiej delikatnie spryskać) i przez 2 – 3 tygodnie przykrywamy folią lub szkłem. Po ukazaniu się pierwszych liści, rośliny wymagają pikowania. Na zewnątrz, na stanowiska docelowe, przesadza się je gdy minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja.

Oczywiście zanim wykonamy siew jednorocznych kwiatów, warto się dokładniej zapoznać z wymaganiami poszczególnych gatunków. I tak np. petunii, która wyjątkowo łatwo zapada na choroby grzybowe, nie służy przykrywanie folią lub szybą (lepiej doniczek niczym nie przykrywać, dbając jednak aby ziemia była cały czas wilgotna), a ziemia do jej wysiewu musi być koniecznie odkażona.

W warunkach domowych wysiew kwiatów wykonuje się zawsze na jak najlepiej oświetlonym i ciepłym parapecie, zazwyczaj przy oknie od strony południowej. Mimo to może zaistnieć konieczność dodatkowego doświetlania, gdyż przy braku dostatecznej ilości światła siewki nadmiernie się wydłużają i nie uda się potem osiągnąć dobrej jakości rozsady. Jeżeli nie mamy lamp do doświetlania rozsady, możemy termin siewu nieco opóźnić. Trzeba jednak pamiętać, że np. żeniszki wysiane w kwietniu, zakwitną dopiero w sierpniu, a przecież każdy z nas chciałby zapewne cieszyć się ich kwiatami już od czerwca..

Dlatego, jeżeli nie dysponujemy ogrzewaną szklarnią lub dostatecznie widnym i ciepłym parapetem, zastanówmy się czy nie lepiej zrezygnować z zimowego wysiewania kwiatów i wiosną kupić rozsadę gotową do wysadzenia do ogrodu. Natomiast, we własnym zakresie, zająć się przygotowaniem rozsady gatunków uprawianych z siewu wczesnowiosennego (od drugiej połowy marca do kwietnia) w nieogrzewanych szklarniach, tunelach foliowych, inspektach i rozsadnikach. Wówczas będziemy mogli wysiać takie gatunki jak aksamitki, cynie, goździki, lewkonie i wiele innych. Więcej na temat uprawy z siewu wczesnowiosennego już niebawem :-)

Zobacz również:
Rośliny jednoroczne – kiedy wysiewać
Starzec srebrzysty, mrozy – uprawa w ogrodzie
Jakie nasiona kupić?

Fot. © Florelena – Fotolia.com

One Response to “Nasiona kwiatów wysiewane w zimie”

  1. Ewa pisze:

    Znakomity artykul. Jezeli chodzi o zeniszka meksykanskiego, to dodam jedynie, ze tak twardej i odpornej na susze i wszelkie inne “wypadki” rosliny nie spotkalam. Plozy sie i odradza z wielka latwoscia. W tym roku rowniez zamierzam go wysiac, poniewaz kwitnie u mnie (w Finlandii) az do pierwszych przymrozkow, ktore sa tu naprawde potezne :). Pozdrawiam, EwaPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment