Ochojnik świerkowo-modrzewiowy, jodłowy, sosnowy – zwalczanie

Galasy na świerkuOchojniki to niewielkie owady, zaliczane do mszyc. Żerują wyłącznie na drzewach i krzewach iglastych. W ostatnich dniach poprzez nasze forum i na e-mail dostałem zgłoszenia i pytania o ochojniki bytujące na iglakach, kilka osób zauważyło galasy będące efektem bytowania tych szkodników. Dziś zatem kilka słów jak rozpoznać te szkodniki i jak się ich pozbyć z ogrodu.

Wiosną na pędach drzew iglastych można dostrzec różnego typu wyrośla, z reguły barwy zielonej, przypominające szyszki lub w kształcie ananasa. Są to tzw. galasy. Na końcach pędów świerka zauważyła je m. in. *malinka*, użytkowniczka naszego forum, zwracając się z prośbą o pomoc we wpisie dziwne przyrosty na świerkach.

Na świerkach można znaleźć galasy przy podstawach pędów lub na ich końcówkach. W pierwszym przypadku są one efektem żerowania samic ochojnika świerkowca i ochojnika świerkowego zielonego. Wewnątrz galasów żerują w komorach larwy ochojników. Powyżej tych galasów pędy najczęściej gubią igły lub nawet mogą zamierać. W lipcu komory w galasach otwierają się i uskrzydlone formy ochojników przelatują na inne świerki lub na modrzewie (stąd nazwa ochojnik świerkowo-modrzewiowy). Jeżeli zaś galasy znajdziemy na końcach świerkowych pędów, podobnie jak znalazła je *malinka*, mogą być one efektem bytowania ochojnika świerkowo-daglezjowego (najczęściej pojawia się na świerku kłującym) oraz ochojnika świerkowo-modrzewiowego (ten z kolei upodobał sobie głównie świerki pospolite).

 

Galasy na świerku

Galasy zauważone na pędach świerka.

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy, jak jego nazwa wskazuje, poza świerkami zasiedla też modrzewie, na których to szkodnik ten zimuje. W wyniku żerowania tego szkodnika wiosną igły na modrzewiach mogą się kolankowato załamywać, a latem pędy pokrywają się śnieżnobiałym puchem woskowym, pod którym żerują samice tego szkodnika.

Ochojniki nie omijają także jodeł. W efekcie żerowania ochojnika jodłowego igły jodeł żółkną i brązowieją. Pod koniec maja gałązki pokrywają się białym puchem. W tych miejscach samice szkodnika żerują i składają jaja. Szkodnik ten jest uważany za najgroźniejszego szkodnika jodeł, powodującego największe straty.

W maju efekty żerowania ochojników dostrzegamy też na sosnach. Tutaj w majowych przyrostach, pomiędzy igłami, żerują larwy i samice ochojnika sosnowego. Silnie opanowane pędy zabarwiają się na biało, młode przyrosty są zastopowane.

W przypadku zauważenia na iglakach galasów, należy je powycinać i spalić, aby uniemożliwić wydostanie się szkodników na zewnątrz. To podstawowa metoda zwalczania tych szkodników stosowana na działkach i w ogrodach przydomowych. Późną wiosną i latem, po zauważeniu galasów lub białego puchu pokrywającego pędy drzew, w ostateczności można też sięgnąć po „chemię” i przeprowadzić oprysk preparatem grupy pyretroidów, takim jak np. Fastac 100 EC (w stężeniu 0,02%). Różnie jednak bywa ze skutecznością tego oprysku.

 

Galasy wycięte ze świerka

Po zauważeniu galasów na pędach iglaków, wyrośla te należy wyciąć i spalić. Na fot. galasy wycięte z gałązek świerka.

Aby uniknąć problemu z ochojnikami w przyszłym roku (a jeżeli nawet się pojawią, to nielicznie i wystarczy usunąć znalezione galasy) trzeba przeprowadzić zapobiegawczy oprysk w okresie od listopada do marca przy wykorzystaniu preparatu olejowego Promanal 60 EC, który stosuje się w stężeniu 2%. Oprysk przeprowadza się gdy temp. powietrza jest powyżej 10°C. Osobiście polecam wykonanie tego zabiegu w lutym lub marcu, gdyż wówczas zwalczymy te szkodniki, którym udało się przezimować – dobijemy pozimowe resztki i dzięki temu zabieg ten będzie bardzo skuteczny.

Zimowy oprysk Promanalem jest polecany, gdyż jest on znacznie mniej szkodliwy dla otaczającego środowiska i owadów pożytecznych, niż wykonanie oprysku w czasie sezonu wegetacji preparatem z grupy pyretroidów, a jednocześnie bardzo skuteczny. Teraz, jeżeli tylko możecie (szkodników nie jest zbyt dużo) ograniczcie się do wycinania i niszczenia galasów i porażonych pędów. I nie przegapcie zimowego oprysku Promanalem. Zresztą naszym czytelnikom będę o tym przypominał. Kto chce dostać ode mnie powiadomienie, warto się zapisać na nasz darmowy biuletyn ogrodniczy.

Zobacz również:
Kolorowe iglaki w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie, jak je wytępić

Autorami fotografii są: Mark Iverson oraz Les, zdjęcia publikowane na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

5 komentarzy to “Ochojnik świerkowo-modrzewiowy, jodłowy, sosnowy – zwalczanie”

 1. zbyszek pisze:

  Zgoda wycinanie tak jeśli drzewa są niskie a jak mają około 10m wysokości to chyba tylko oprysk chemią? czy bez chemii w tym wypadku jest inny sposób?? pozdrawiam Zbyszek Cz-wa

 2. admin-rafaloku pisze:

  Zbyszku, w takiej sytuacji pozostaje na przedwiośniu oprysk Promanalem 60 EC, o czym napisałem we wpisie. Jest to preparat oparty na substancji naturalnej – oleju parafinowym, bezpieczny do stosowania w ogrodzie. Znalazłem nawet informację, że jest dopuszczony do upraw ekologicznych. Zatem Promanal to naturalna alternatywa dla “chemii”.

 3. Krystyna pisze:

  wszelkie porady tu publikowane są pomocne, ale nigdzie nie znalazłam podpowiedzi jak radzić sobie z drzewami b. wysokimi, gdzie opryski w zasadzie nie wchodzą w grę. Czy jest jakiś środek np. do podlewania ?
  Konkretnie chodzi mi o wieloletnią i b. wysoką jodłę kalifornijską pokrytą (igły) jakby popiołem czy łupieżem, Wycięłam już od dołu wiele gałęzi które straciły igły. Szkoda mi tego pięknego drzewa, ale nadal traci igły i znów jest pokryte tym białawym nalotem. Byłabym wdzięczna za poradę ratunkową, która myślę że zainteresuje więcej osób. Pozdrawiam.Krystyna.

 4. Mirek pisze:

  A czy w końcówce wiosny też można zastosować ten oprysk?

 5. wika t pisze:

  Już straciłam15 śeierków 15 letnich mam ich jeszcze 12 i 5 modzewi 10m co robić przy tym 10 sosen na starych igłach ma szare przebarwienia .wszystkie są piekne ale żal mi ich i mojej wieloletniejpracy .proszę o pomoc kochaniPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment