Jak zaprojektować rabatę kwiatową?

Posted on 19th styczeń 2015 in Ogród ozdobny

W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na rabatę kwiatową. rabatyKto bowiem rezygnuje z barwnych kwiatów dekorujących przestrzeń wokół nas? Rabata kwiatowa dobrze zaprojektowana to taka, która cieszy oko cały rok. Jak zaprojektować rabatę kwiatową? Czym się kierować, jakie rośliny dobierać? Poznaj kilka ważnych zasad projektowania rabat kwiatowych.

Podczas projektowania rabat kwiatowych powinno brać się pod uwagę kilka ważnych czynników, które spowodują, że nasza rabata kwiatowa będzie zdobić ogród długi czas.

Stanowisko dla rabaty kwiatowej

Wybierając rośliny na rabatę kwiatową musimy wziąć pod uwagę czy miejsce, w którym chcemy ją założyć będzie słoneczne czy też cieniste oraz jakie podłoże tam występuje. Nawet te same gatunki różniące się odmianami mogą mieć inne wymagania. Istnieją bowiem takie, które lubią słońce, a źle czują się w cienistym, chłodnym miejscu np. gęsiówka kaukaska, astry, goździk, płomyk szydlasty. Zatem starajmy się dobierać rośliny o podobnych wymaganiach glebowych i świetlnych.

Rozmieszczenie roślin na rabacie kwiatowej

Wszystkie wyższe rośliny sadzimy na dalszym planie. Nie powinny zasłaniać one niższych roślin, dla których znajdzie się miejsce z przodu rabaty. Z niskich roślin na obwódki rabat warto wziąć pod uwagę goździk ‘Allwooda’ tworzący gęste poduszki wysokości 20 cm, czy tojeść rozesłaną o ciekawych żółtych kwiatach wyrastających z kątów liści. Z kolei z wyższych roślin, ciekawą propozycją może się okazać ostróżka o dekoracyjnych kwiatach, jeżówka purpurowa, łubin trwały, czy ozdobne miskanty. Tak zaprojektowana rabata kwiatowa jest estetyczna. Rośliny nie rywalizują o dostęp światła. Jeśli rabata jest w kształcie koła, wyższe rośliny sadzimy w środku, niższe na brzegu. Wybierzmy roślinę wiodącą, następnie dobierajmy do niej drobniejsze egzemplarze, sadzone w grupach różnej wielkości. Do małego ogrodu wybierzmy gatunki nie ekspansywne, zbyt duże zdominują otoczenie.

Jak zaprojektować rabatę kwiatową?

Rabata kwiatowa, projekt wykonany w Garden Puzzle (GardenPuzzle.pl)

Gęstość sadzenia roślin na rabacie kwiatowej

Gęstość sadzenia roślin na rabacie zależy od siły wzrostu, charakterystycznej dla gatunku i odmiany. Na 1 m2 projektowanej powierzchni sadzi się 4 rośliny dorastające do 2 metrów, 8-10 roślin wyrastających na 0,6-1m, 12-15 dorastających do 25-30 cm.

Dobór roślin na rabatę kwiatową

Dobór roślin przy projektowaniu rabaty kwiatowej powinien uwzględniać ich cechy dekoracyjne od wiosny do jesieni. Zatem dobrze jest łączyć w rabacie byliny, drobne krzewinki i kwiaty jednoroczne czy dwuletnie oraz rośliny cebulowe. Połączenie ozdobnych traw np. rajgrasa wyniosłego odmiany ‘Variegata’ z wąskimi liśćmi liliowca ogrodowego o ozdobnych kwiatach zapewni ciekawy efekt przez cały sezon.

Termin kwitnienia roślin na rabacie kwiatowej

Równie ważną kwestią przy projektowaniu rabaty kwiatowej jest termin kwitnienia. Jeśli pomyślimy o tym, rabata będzie dekoracyjna cały sezon. Kiedy jedne rośliny przekwitną, pojawią się kwiaty na innych. Dobrze jest też pomyśleć o roślinach dekoracyjnych z liści oraz zimozielonych, np. półzimozielonej dąbrówce rozłogowej odmiany ‘Atropurpurea’ czy ‘Multicolor’, zimozielonym zawciągu nadmorskim, żagwinie ogrodowym czy smagliczce skalnej.

Kolor rabaty kwiatowej

Ciepłe kolory takie jak żółty czy czerwony zmniejszają optycznie ogród. Barwy zimne – niebieski, biały powiększają przestrzeń. Kolory ”podobne” przechodzące w siebie np. róż – fiolet działają uspokajająco. Natomiast kolorowe kompozycje niebieski z pomarańczowym, fioletowy z żółtym przyciągają uwagę i sprawiają wrażenie wysunięcia na pierwszy plan. Można zaprojektować w rabacie kwiatowej obok siebie czarnuszkę damasceńską i nagietki, czy szałwie omszoną będącą tłem dla pomarańczowo kwitnącego kosaćca odmiany ‘Maid of Orange’. Miejsca cieniste np. pod dużymi konarami drzew, gdzie słońce nie dochodzi można rozjaśnić pstrokatą odmianą barwinka pospolitego ‘Argenteovariegata’, czy białym kwiatem derenia kanadyjskiego.

Jak zaprojektować rabatę kwiatową?

Rabaty kwiatowe

Kiedy już zdecydujemy jak będzie wyglądała nasza rabata kwiatowa przyszedł czas na rozrysowanie naszych planów. Ułatwi nam to późniejsze umiejscowienie roślin w terenie oraz pozwoli zorientować się ile roślin możemy posadzić. Możemy posłużyć się kartką papieru i ołówkiem lub rozrysować plan w programie graficznym tudzież specjalnych programach do projektowania.

Jak zaprojektować rabatę kwiatową?

A – wysokie rośliny stanowiące tło dla rabaty
B, C – rośliny kwitnące wiosną i jesienią 
D – rośliny cebulowe 
E – niskie rośliny na obwódkę rabaty

Rabata może mieć kształt okrągły, prostokątny, nerkowaty. Może być barwnym zakątkiem, reprezentować ogród lub okalać ścieżki. Projekt rabaty określi kształt oraz rozmieszczenie roślin. Każda roślina będzie odpowiadała okręgowi – którego średnica z kole odpowiada średnicy rośliny. Dla ułatwienia możemy pokolorować okręgi, co zobrazuje nam planowaną rabatę. Nie bójmy się eksperymentować, bawmy się kolorami i poznawajmy rośliny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment