Keramzyt ogrodniczy – właściwości, jak stosować

Keramzyt ogrodniczyKeramzyt ogrodniczy jest obecnie bardzo popularnym materiałem, który zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. To jak należy stosować keramzyt ogrodniczy zależy od naszych potrzeb. Jest to bowiem całkowicie neutralny materiał dla roślin i ich otoczenia, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że przez niego zmarnujemy uprawę lub też zniszczymy środowisko. To doskonały materiał drenarski czy ściółkowy, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej.

Keramzyt pierwotnie służył do ocieplania budynków w budownictwie, dopiero po pewnym czasie zorientowano się, że jest to również bardzo dobry materiał do zastosowania w ogrodnictwie. Keramzyt nie wchodzi w żadne reakcje z roślinami, jest on kompletnie obojętny zarówno dla nich jak i dla środowiska. Nie zakwasza ziemi. Jest absolutnie odporny na gnicie, a także wszelki inny rozkład. Bardzo dobrze spełnia funkcje materiału drenarskiego. Dodatkowo keramzyt ogrodniczy zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Materiał ten może być również stosowany zamiennie z korą, bardzo dobrze prezentuje się również jako wierzchnia warstwa w doniczkach, chroniąc tym samym roślinę przed utratą wilgotności i wzrostem chwastów. Warto też wiedzieć, że keramzyt jest materiałem całkowicie niepalnym.

Keramzyt ogrodniczy to bardzo lekkie i sztuczne kruszywo, które powstaje na skutek wypalania gliny ilastej w temperaturze około 1150ºC. Po wstępnej obróbce materiał dalej trafia do pieców obrotowych. W efekcie uzyskuje się materiał w kształcie kulistych lub owalnych brył z porowatą powierzchnią. Keramzyt dostępny jest w kolorze brązowym, może być jaśniejszy lub ciemniejszy. Keramzyt ogrodniczy dostępny jest w różnych frakcjach od bardzo drobnych ok. 0,5 cm średnicy do naprawdę dużych, nawet 2 cm średnicy. Wielkość frakcji keramzytu powinna być dostosowana do naszych potrzeb.

Jak stosować keramzyt ogrodniczy?
Zastosowanie keramzytu jest bardzo szerokie w ogrodnictwie. Może być on wykorzystywany jako drenaż. Należy wtedy wybrać nieco większą frakcję i wysypać grubą warstwę keramzytu ogrodniczego na dno donicy. Możemy mieć pewność, iż materiał ten niezostanie rozłożony czy wypłukany przez wodę i będzie nam służył przez kilka sezonów jako warstwa drenarska.

Keramzyt ogrodniczy stosować można również jako środek do spulchniania ciężkiej ziemi. Należy wtedy wybrać drobniejszą frakcję i wymieszać ją z ziemią. Dzięki temu otrzymamy rozluźnioną i lepiej napowietrzoną mieszankę ziemi dla każdej rośliny.

Keramzyt ogrodniczy może również stanowić doskonały materiał ściółkowy, którym śmiało można okrywać ziemię wokół roślin. Materiał ten będzie izolował od zimna jak również zapobiegał znacznej utracie wody z gleby oraz nadmiernemu wzrostowi chwastów.

Stosować keramzyt ogrodniczy można również w uprawach hydroponicznych. Pamiętajmy jednak, że materiał ten nie podtrzymuje wody ani nie zatrzymuje substancji pokarmowych.

Jeżeli macie jeszcze inne pomysły na zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie, koniecznie wpisujcie w komentarzach!

One Response to “Keramzyt ogrodniczy – właściwości, jak stosować”

  1. Kuba pisze:

    Chciałbym zastosować keramzyt do spulchnienia ciężkiej gleby pod trawnik. Jak to zrobić dobrze?Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment