Ogród w kolorze lila – róż

Posted on 8th czerwiec 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Wśród wielu ogrodowych barw kolory lilia oraz różowy są nadal niedoceniane jako barwy budujące nastrój. Gdy jednak zdecydujemy się stworzyć rabaty, z których przez cały sezon będzie wypływała różowa rzeka kwitnących roślin, ogród zyska niepowtarzalny charakter subtelnych barw, mocno podkreślonych głęboką zielenią liści.

Do skomponowania nasadzeń w barwie lila – róż można z powodzeniem wykorzystać powszechnie dostępne odmiany typowych bylin oraz roślin cebulowych, przez co znacznie zmniejszą się koszty i czas potrzeby do poszukiwania ciekawych okazów. Ponieważ kolor różowy jest ciepły i działa na patrzącego odprężająco i wyciszająco, warto zastosować go w miejscach, gdzie w ogrodzie przebywają osoby próbujące odprężyć się po stresującym dniu w pracy lub nawale obowiązków domowych. Łącząc rośliny kwitnące na różowo i na biało można stworzyć w ogrodzie niesamowity lekki nastrój świeżości, który będzie się utrzymywał, dopóki rabaty będą zdobione przez kwiaty.

Przed przystąpieniem do tworzenia rabat z przewagą koloru różowego warto przeprowadzić krótki rekonesans w celu wybrania najlepszych gatunków oraz odmian roślin, które będą zdrowo rosły i obficie kwitły bez poświęcania im nadmiaru uwagi.

Do podstawowej grupy roślin, zdobiących ogrody swoimi różowymi kwiatami, można z całą pewnością zaliczyć szereg gatunków cebulowych, rozkwitających już wczesną wiosną. Różowo kwitnące hiacynty (Hyacinthus x orientalis) o przyjemnym aromacie, odmiany sasanki ogrodowej (Pulsatilla x hybrida) o kwiatach w tonacji lila-róż, główki tulipanów ogrodowych (Tulipa x hybrida) oraz narcyzy (Narcissus sp.), których piękne kwiaty także zawierają elementy różu, to tylko kilka z przykładów na zastosowanie roślin cebulowych do rozpoczęcia sezonu pod znakiem tego koloru.

Warto także pamiętać o niewielkich krzewach ozdobnych, zakwitających w różowych barwach, jak na przykład wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), o niewielkich ale silnie pachnących kwiatach, pojawiających się już z w drugiej połowie marca, oraz migdałek trójklapowy (Prunus triloba), o dekoracyjnych pomponach dekorujących jego pędy, zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście. Okres wiosny to także czas kwitnienia pierwiosnków bezłodygowych (Primula vulgaris) oraz ząbkowanych (Primula denticulata), które wnoszą na rabaty delikatne piękno swoich kwiatów.

Późną wiosną do grona różowo kwitnących roślin dołączają ostróżki ogrodowe (Delphinium cultorum), o strzelistych kwiatostanach przypominających ogromne pochodnie, różaneczniki oraz azalie (Rhododendron sp.), które w pełni kwitnienia dają niezwykły pokaz intensywnych barw, a także zwisające kwiaty serduszek (Dicentra sp.), wnoszące do ogrodu romantyczny nastrój.

Maj i czerwiec to także miesiące, kiedy można podziwiać w ogrodzie kwiaty firletki poszarpanej (Lychnis flos-cuculi), o silnie pociętych płatkach oraz kwiaty jej kuzynki firletki smółki (Lychnis viscaria), która w na rabatach bywa często reprezentowana przez odmianę pełnokwiatową „Flora Plena”. Z kolei na rabatach skalnych pojawiają się pachnące kwiaty goździków sinych (Dianthus gratianopolitanus), zawciągów nadmorskich (Armeria maritima), egzotycznie wyglądających lewizji liścieniowych (Lewisia cotyledon) oraz odmian astrów alpejskich (Aster alpinus), o różowych kwiatach.

Z nadejściem lata rabaty pokrywają się burzą delikatnych kwiatów rutewki orlikolistnej (Thalictrum aquilegifolium) oraz wiązówki purpurowej (Filipendula rubra), których kwiatostany przypominają do złudzenia różowe obłoki unoszące się nad soczystą zielenią roślin. Letnie miesiące to także okres kwitnienia wielu odmian róż (Rosa sp.) a także powojników (Clematis sp.), wśród których nie trudno wypatrzyć rośliny o kwiatach w wielu odcieniach różu.

Balkony oraz tarasy w czasie lata również mogą być przyozdobione delikatnymi barwami lila-róż. Wystarczy tylko posadzić do pojemników kilka roślin werbeny (Verbena x hybrida), fuksji (Fuchsia x hybrida), surfinii (Petunia x hybrida) lub pelargonii (Pelargonium sp.), by stworzyły one latem zielone zasłony, udekorowane pastelowymi kolorami kwiatów.

Z pierwszymi tygodniami września do ogrodu wkraczają, niezwykle bogato kwitnące, odmiany wrzosów (Calluna vulgaris) oraz jesiennych astrów (Aster sp.) i zawilców (Anemone sp.), które aż do pierwszych silniejszych przymrozków będą zdobić rabaty pięknymi kwiatami w tonacji lila-róż.

Tak więc przy odpowiednim doborze gatunków oraz odmian, można sprawić, że rabaty będą doskonałą dekoracją, a pozytywnie nastrajający do życia kolor różowy będzie obecny wśród roślin przez niemal cały sezon wegetacyjny.

Zobacz na blogu również:
Ogród w kolorze niebieskim
Magnolie w ogrodzie – odmiany, uprawa, sadzenie

Przeczytaj także na stronie poradnika ogrodniczego:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment