Ogród w kolorze niebieskim

Posted on 12th kwiecień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Czysty lazur nieba oraz błękit wody to jedne z najprzyjemniejszych barw, jakie można spotkać w przyrodzie. Przy odrobinie wiadomości można przenieść te kolory także na rabaty ogrodowe i kwietniki, dzięki czemu nasze nasadzenia roślin zyskają wiele na uroku.

Ponieważ barwa niebieska należy do grupy kolorów „zimnych”, warto podkreślić ogród w kolorze niebieskim wykrzyknikami z roślin kwitnących w barwie żółtej, czerwonej i pomarańczowej.

Dzięki uzyskanemu kontrastowi zarówno barwy „chłodne” jak i „ciepłe” zyskają dodatkową głębię. Planując nasadzenia z roślin kwitnących na niebiesko należy przestrzegać ich podstawowych wymagań uprawowych, ponieważ posadzone na niewłaściwym stanowisku mogą tracić swoje intensywne barwy.

Należy także zatroszczyć się o to, by posadzone w większych skupiskach, tworzyły dobrze dostrzegalne z większej odległości plamy. Wbrew pozorom roślin ozdobnych o kwiatach w kolorze niebieskim jest bardzo wiele i nie powinno być problemów ze zdobyciem przynajmniej kilku z nich w najbliższym punkcie ogrodniczym lub szkółce bylin.

W ogrodzie w kolorze niebieskim sezon zaczyna się zwykle już w marcu kiedy pojawiają się pierwsze kwiaty krokusów (Crocus vernus), szafirków (Muscari sp.), cebulic (Scilla sp.) oraz śnieżników (Chionodoxa sp.). Te wczesnowiosenne gatunki czują się doskonale praktycznie w każdym ogrodzie i nie wymagają wiele trudu w uprawie odwdzięczając się coroczne obfitym kwitnieniem.

Tuż po nich rozwijają się kolejne niebieskie zwiastuny wiosny czyli niezapominajki błotne (Myosotis palustris), ułudki wiosenne (Omphalodes verna), fiołki wonne (Viola odorata) a także niewymagająca brunera kaukaska (Brunnera macrophylla). Kiedy wiosna zawita do ogrodu na dobre, rozkwitają na skalniakach floksy dwudzielne (Phlox bifida) oraz kanadyjskie (Phlox divoricata) o kwiatach w czystym lazurowym kolorze nieba.

Również z pnączy można wyczarować ogród w kolorze niebieskim. W maju pojawiają się długie girlandy kwiatostanów glicynii chińskiej (Wisteria sinensis), a od czerwca do ogrodu wkracza karnawał powojników (Clematis x hybrida), wśród których jest także wiele odmian kwitnących w odcieniach błękitu.

Wczesne lato to głównie czas trzykrotek wirginijskich (Tradescantia x andersoniana), wielkokwiatowych irysów bródkowych (Iris x germanica) oraz ich skromniejszych kuzynów – irysów syberyjskich (Iris sibirica). Razem z nimi rozkwitają lny trwałe (Linum perenne) o bardzo intensywnych niebieskich barwach kwiatów. Początek lata to także czas majestatycznych kwiatostanów ostróżek ogrodowych (Delphinium x cultorum), drobnych kwiatów cykorii podróżnik (Cichorium intybus), wielu gatunków dzwonków oraz czarnuszki damasceńskiej (Nigella damascena) o delikatnych koperkowatych listkach.

Latem, w cieniu zakwitają prawdziwe królowe ogrodów w kolorze niebieskim jeśli chodzi o intensywną błękitną barwę kwiatów – hortensje wielkolistne. Mocny kolor można uzyskać dbając o zapewnienie roślinom dostatku wilgoci podczas okresu wzrostu oraz przez zakwaszenie gleby przed sadzeniem. W okresie wzrostu możemy stosować specjalistyczne nawozy przeznaczone wyłącznie dla hortensji. Także latem uwidaczniają się gatunki oraz odmiany roślin o niebieskawym zabarwieniu liści. Można tutaj wybierać pomiędzy wieloma odmianami funkii (Hosta x hybrida), prosa rózgowatego (Panicum virgatum) o stalowo niebieskich źdźbłach i bardzo dekoracyjnych wiechach kwiatów późnym latem, wydmuchrzycy piaskowej (Elymus arenarius) oraz kostrzewy sinej (Festuca glauca) – jednej z najbardziej niebieskich traw uprawianych w ogrodach. Pięknym akcentem na każdej rabacie będzie także pióropusz sinozielonych liści juki ogrodowej (Yucca filamentosa), która po kilku latach zakwitnie ogromnym kremowych kwiatostanem wysokości blisko 2 metrów złożonym z dużych dzwonkowatych kwiatów.

Późne lato i jesień to kolejny okres, w którym nie powinno zabraknąć odpowiednio kwitnących roślin dla ogrodu w kolorze niebieskim. Sadząc na rabatach kilka sztuk rozwarów wielkokwiatowych (Platycodon grandiflorus) o niebieskich dzwonkach kwiatów, astry krzaczaste (Aster dumosus) oraz różne gatunki i odmiany goryczek (np. Gentiana sino-ornata, Gentiana sabra, Gentiana septemfida) można sprawić, ze także z końcem sezonu błękitne akcenty będą dominować na rabatach.

Zobacz również na blogu: Ogród w kolorze lila-róż Kolorowe iglaki w ogrodzie

Przeczytaj także w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment