Okrywanie roślin stroiszem

Do okrywania roślin na zimę można wykorzystać szereg materiałów, takich jak: agrowłóknina, kora, torf, trociny, liście słoma oraz stroisz, czyli gałązki drzew iglastych, najczęściej świerkowe lub jodłowe. Stroisz jako materiał do okrywania roślin ma wiele zalet. Podpowiadam gdzie kupować stroisz, dla jakich roślin będzie to właściwe okrycie i jak go stosować.

Okrywanie roślin stroiszem pozwala ograniczyć nocne ochładzanie podłoża i częściowo zatrzymać mroźne podmuchy wiatru. Jednocześnie stroisz przepuszcza powietrze i niewielką ilość światła. Dzięki temu przykryte rośliny szybko obsychają, co nie jest możliwe np. pod folią.

Te zalety stroiszu sprawiają, że jest on doskonałym materiałem do okrywania pędów róż, krzewów liściastych (również zimozielonych) i bylin. Wokół róż i piwonii drzewiastych stroisz układa się w formie namiotu. Niskie rośliny okrywa się na zimę stroiszem, rozkładając gałęzie iglaków na płasko. Aby wiatr ich nie porwał warto końce gałązek dociążyć kamieniami i co jakiś czas, szczególnie przy wietrznej pogodzie, kontrolować stan okrycia roślin.

Stroisz, jako materiał do okrywania roślin, jest niedrogi i łatwy do zdobycia. Najtańsze i najpowszechniej stosowane są gałęzie świerkowe. Można je kupić w niemal każdym nadleśnictwie. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto jednak zainwestować nieco więcej w gałęzie jodły, sosny lub cisu, gdyż znacznie dłużej zachowują one igły, stanowiąc dla roślin ogrodowych doskonałą ochronę przed wysuszającym zimowym słońcem.

Bardzo ważne jest, o co roku apelują leśnicy, aby kupować stroisz pochodzący z legalnych źródeł.

Gałązki iglaków są stosowane nie tylko do okrywania roślin ogrodowych ale, i to przede wszystkim, są też używane do dekoracji grobów oraz na stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe. Dlatego w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem nasila się problem kradzieży i niszczenia drzewostanu w lasach. Kupując zatem stroisz na bazarach, targowiskach i w innych niesprawdzonych źródłach, przyczyniamy się do niszczenia lasów.

Tymczasem leśnicy pozyskują stroisz bez uszczerbku dla drzew, jest on odpadkiem powstającym po pracach pielęgnacyjnych. Taki legalny stroisz do okrywania roślin na zimę można nabyć w nadleśnictwach (i tu będzie najtaniej, bo bez pośredników). Leśnicy sprzedając stroisz do innych punktów handlowych, wydają jednocześnie asygnatę, potwierdzającą legalność jego pochodzenia. Kupując zatem stroisz w sklepach ogrodniczych czy innych punktach sprzedaży, mamy prawo poprosić o pokazanie dowodu legalnego pochodzenia gałązek drzew iglastych.

Gorąco zachęcam do zwrócenia uwagi na legalność pochodzenia kupowanego stroiszu. Dbajmy nie tylko o rośliny w naszych ogrodach ale i o rodzime lasy.

Przeczytaj także:

3 komentarze to “Okrywanie roślin stroiszem”

  1. Elżbieta pisze:

    Ścięłam dużą tuję, czy jej gałęzie nadają się do okrywania roślin?

  2. forestmen pisze:

    Elżbieto, żywotniki (tuje) również się nadają do zabezpieczenia roślin na zimę. Dwa lata temu okrywałem nimi róże w swoim ogrodzie.

  3. Elżbieta pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Będzie mi lżej na sercu, że w dobrym celu wykorzystam tuję, która rosła wiele lat, a musiała być usunięta. Pozdrawiam serdecznie.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment