Ostatnie koszenie trawnika

Posted on 20th październik 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Przedzimowe, ostatnie koszenie trawnika jest bardzo ważnym zabiegiem, bo od niego w dużej mierze zależy w jakim stanie darń przetrwa zimę. Zbyt krótko przycięta trawa, będzie narażona na przemarzanie korzeni, a przycięta zbyt wysoko – będzie narażona na rozwój patogenów grzybowych i słabiej będzie odrastać wiosną. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.

Termin wykonania tego zabiegu zależy od warunków pogodowych. Z reguły ostatnie koszenie trawnika w naszym klimacie należy wykonać w drugiej połowie października. Jeżeli jednak jesień jest ciepła i ochłodzenie nadchodzi później niż zwykle, zabieg ten można przesunąć nawet na początek listopada.

Ostatnie koszenie trawnika to nie jedyny ważny jesienny zabieg. Ważne jest aby na bieżąco usuwać z trawnika opadłe z drzew liście a także zapewnić odpowiednie przedzimowe nawożenie, zwiększające odporność darni na działanie niskich temperatur. Warto też pomyśleć aby zabezpieczyć trawnik przed kretami. Więcej na ten temat w poradniku w artykule „Przygotowanie trawnika do zimy”.

Zobacz również:
Jak założyć trawnik z siewu
Piękny i soczyście zielony trawnik na wiosnę!
Kosiarka ręczna bębnowa – opinie, jak działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment