Owocówka śliwkóweczka – zwalczanie, opryski

Posted on 8th sierpień 2012 in Drzewa i krzewy owocowe, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

W śliwkach można znaleźć gąsienice, żerujące w pobliżu pestki i zanieczyszczające owoc ziarnistymi odchodami. Takie śliwki nie nadają się do jedzenia. Sprawcą robaczywienia śliw jest owocówka śliwkóweczka, szkodnik występujący co roku, zazwyczaj bardzo licznie. Zobacz jak powinno wyglądać zwalczanie owocówki śliwkóweczki w ogrodach działkowych i przydomowych sadach oraz jakie opryski można wykonać przeciwko temu szkodnikowi.

Właśnie teraz, w sierpniu, rozpoczynamy zwalczanie owocówki śliwkóweczki. W tym celu usuwamy robaczywe owoce, a także rozwieszamy na pniach drzew opaski z papieru falistego. Ale to nie wszystkie zabiegi jakie trzeba wykonać. Omówmy zatem wszystko po kolei – poznanie bliżej cyklu życiowego szkodnika pozwoli zrozumieć zasadność stosowanych zabiegów ochronnych.

Owocówka śliwkóweczka to niewielki motyl o rozpiętości skrzydeł od 12 do 14 mm. Pierwsza para skrzydeł jest szara z ciemnymi plamkami, a tylna para skrzydeł – nieco jaśniejsza, szarobrązowa. Motyle latają w ciepłe wieczory, składając jaja najpierw w maju, na zawiązkach owoców (pierwsze pokolenie), a potem na dojrzewających śliwach od połowy lipca aż do końca sierpnia (drugie pokolenie). Z jaj wylęgają się gąsienice, które od razu wgryzają się do owocu. Gąsienice początkowo są białe z czarną głową, a pod koniec rozwoju stają się intensywnie różowe i taką właśnie formę najczęściej z rozczarowaniem znajdujemy w śliwkach. Szkodnik ten może także atakować ałyczę, brzoskwinie, morele, tarninę, a czasami również wiśnie i czereśnie.

Owocówkę śliwkóweczke zwalczamy gdy szkodnik licznie występował w ubiegłym roku. Najczęściej obecność owocówek obserwuje się w starych sadach, na drzewach z popękaną korą. A to dlatego, że szkodnik zimuje głównie w załamaniach kory. Wybiera także inne naturalne kryjówki, np. ściółkę pod drzewami.

Zwalczać owocówkę śliwkóweczke należy zarówno w pierwszym jak i drugim pokoleniu. W tym celu na pniach drzew zakłada się opaski z papieru falistego. Robimy to w połowie maja, a potem w sierpniu. Po kilku tygodniach opaski trzeba zniszczyć. Należy także zrywać i niszczyć robaczywe owoce.

Opryski na owocówkę śliwkóweczke robimy jedynie w ostateczności ze względu na niekorzystny wpływ stosowania „chemii” na środowisko, a także trudność precyzyjnego określenia właściwego terminu wykonania oprysku. Z zabiegiem trzeba trafić na okres intensywnego lotu motyli i składania jaj.

Zacząć trzeba od rozwieszenia pułapek feromonowych, co pozwala określić rozpoczęcie i dynamikę wzrostu lotu motyli. Pierwsze pokolenie owocówki śliwkóweczki zwalcza się około 3 tygodnie od rozpoczęcia regularnego lotu motyli. Zazwyczaj termin ten przypada na pierwszą lub drugą dekadę czerwca. Drugie pokolenie zwalcza się również po 3 tygodniach od rozpoczęcia lotu motyli, co przypadać może w drugiej połowie lipca lub pierwszej dekadzie sierpnia.

Do oprysków na owocówkę śliwkóweczke, przeciwko zarówno pierwszemu jak i drugiemu pokoleniu, możemy zastosować preparat Calypso 480 SC lub Mospilan 20 SP. Lista preparatów w programie ochrony roślin sadowniczych na 2012 rok jest dłuższa ale te dwa udało mi się znaleźć w małych opakowaniach do zastosowań amatorskich i są one bezpieczne dla pszczół. Dostępny w małym opakowaniu i skuteczny przeciw temu szkodnikowi będzie też Steward 30 WG.

Zobacz również na blogu:
Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie, kiedy opryskiwać
Miniarki – szkodniki drążące korytarze w liściach
Miodówka gruszowa – zwalczanie na działkach i w ogrodach przydomowych

Przeczytaj także na innych stronach internetowych:

5 komentarzy to “Owocówka śliwkóweczka – zwalczanie, opryski”

 1. Matylda Baczyńska pisze:

  Dziękuję za porady ciesdzę się ,że dostaję od Was tak ważne wiadomości dotyczące pielęgnacji kwiatów i drzewek oraz ich ochronie.

 2. Andrzej pisze:

  A jaki środek chemiczny można stosować na szkodnika w jeżynie bezkolcowej -szpeciel jeżynowy -Pozdrawiam Serdecznie

 3. admin-rafaloku pisze:

  Z tego co mi wiadomo, opryski na tego szkodnika wykonuje się wiosną. Dobry opis jest tutaj: szpeciel jeżynowiec – zwalczanie

 4. Antoni Parys pisze:

  Przeczytałem.
  Instrukcja jasna i przejrzysta.
  Skserowałem, dla sąsiadów.
  Serdeczne dzięki za poradę z całego serca, mojego i Pana.
  Tak trzymać.
  Antoni z pozdrowieniami dla Pana i zespołu, bo pewnie ktoś z Panem jest.

 5. Magda pisze:

  Mospilan 20 SP i Calypso 480 SC nie sąna pewno bezpieczny dla pszczół. Jak można pisać takie bzdury. Mospilan jest preparatem częściowo selektywnym. Obywa środki należy stosować poza okresem aktywności pszczół, najlepiej wieczorem!Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment