Pietruszka – pędzenie w doniczce

Posted on 25th styczeń 2013 in Porady ogrodnicze, Warzywa i zioła

pietruszkaZimą na okiennym parapecie możemy przeprowadzić pędzenie pietruszki w doniczce, uzyskując smaczną i pełną witamin natkę, bogatą w witaminę C, beta-karoten, a także witaminy z grupy B. Natka pietruszki to także źródło żelaza, potasu i wapnia. Przede wszystkim jednak naszym potrawom doda wspaniałego aromatu, a uzyskana samodzielnie w domu poprzez pędzenie w doniczce, daje nam gwarancję, że nikt jej nie pryskał żadną chemią.

Do zimowego pędzenia w doniczce najlepiej nadaje się pietruszka korzeniowa, gdyż wystarcza jej niewielka ilość światła i dobrze rośnie w niskiej temperaturze. Korzenie do pędzenia w doniczce należy wykopać z działki jesienią (najpóźniej w listopadzie). Usuwamy z nich części zielone, pozostawiając nieuszkodzony pąk wierzchołkowy. Jeżeli pietruszka zimuje na grządce (udaje się to wyłącznie w przypadku wyrośniętych korzeni odmian późnych), korzenie do pędzenia można też wykopać w późniejszym okresie, gdy jest odwilż, a gleba niezamarznięta. Można też wykorzystać korzeń pietruszki kupionej w sklepie. Ważne aby korzeń był zdrowy i miał nieuszkodzoną główkę, czyli pąk wierzchołkowy, z którego wyrasta natka.

Do doniczkowego pędzenia pietruszki potrzebujemy dość wysokiego pojemnika oraz świeżej, przepuszczalnej ziemi. Może być to zwykła ziemia ogrodowa rozluźniona dodatkiem gruboziarnistego piasku lub np. substrat torfowy. Podłoże nie musi być żyzne, gdyż podczas pędzenia pietruszka wykorzysta substancje odżywcze zmagazynowane w jej korzeniu. Z tego względu pędzonego warzywa również nie nawozimy.

Korzenie pietruszki umieszczamy w doniczce pionowo, w takiej odległości, aby nie stykały się ze sobą, a następnie zasypujemy je ziemią, pamiętając, że pąk wierzchołkowy, z którego wyrosną młode listki, musi wystawać nad powierzchnię ziemi.

Doniczkę z tak przygotowanymi pietruszkami ustawiamy w miejscu bardzo widnym (np. na okiennym parapecie) i niezbyt ciepłym. Idealna temp. do pędzenia pietruszki wynosi od 10 do 15°C. Rośliny pędzone w doniczce podlewamy oszczędnie, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby. W suchej ziemi natka nie wyrośnie, a w zbyt mokrej – pietruszki zgniją.

Pierwsze zielone listki będzie można zerwać już po dwóch tygodniach, a prawdziwie dorodną natkę uzyskamy po około miesiącu pędzenia. Smacznego!

Zobacz również na blogu:
Uprawa współrzędna warzyw i ziół

Fot. © natalikaevsti – Fotolia.com

3 komentarze to “Pietruszka – pędzenie w doniczce”

  1. Milena pisze:

    Dzięki za pomysł, w tej chwili na parapecie wylądowały trzy pietruszki, zobaczymy za dwa tygodnie rezultat.

  2. Janusz pisze:

    U mnie też na parapecie znajdują się dwie doniczki z pietruszką. Zobaczymy co z tego wyjdzie…:)

  3. Edit pisze:

    Super już to wiedziałam wcześniej ale teraz mam możliwość od nasionka hodowania pietruszki na oknie . polecamPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment