Pieris japoński – uprawa, odmiany, przycinanie

Posted on 15th luty 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Pieris japoński – uprawa, odmiany, przycinanie

Zimozielone rośliny są bardzo popularne i chętnie wybierane do ogrodów przydomowych. Ładnie prezentują się przez cały rok, mają wiele cech dekoracyjnych. Ciekawym zimozielonym krzewem należącym do grupy wrzosowatych jest pieris japoński. Dowiedz się jak wygląda uprawa pierisa japońskiego, poznaj jego ciekawe odmiany. Czy warto wykonywać przycinanie pierisa japońskiego? Zapraszamy do lektury!

Pieris japoński – uprawa

Pieris japoński (Pieris japonica) to zimozielony krzew o krzaczastym pokroju. Dorasta do 2 – 3 metrów wysokości. Na końcach pędów wyrastają podłużne, lancetowate, ciemnozielone liście. Wiosną przyjmujące barwę od czerwonej po brunatnoczerowną. Od marca do maja pojawiają się białe, dzwonkowate kwiaty zebrane w luźne przewieszające się wiechy długości nawet 15 cm. Luźne kwiatostany, sprawiają że jest to krzew bardzo efektowny. W uprawie spotkać można wiele ciekawych odmian o różnorodnej barwie kwiatów.

Pieris japoński preferuje stanowisko półcieniste do cienistego. Chodź znajdziemy też odmiany nadające się do nasłonecznionych miejsc. Najlepiej będzie rósł na glebie kwaśnej, piaszczysto – próchnicznej zasobnej w składniki pokarmowe. W Polsce nie jest całkowicie mrozoodporny. Najlepiej sadzić go w cieplejszych rejonach kraju. Doskonale będzie czuł się w zacisznym, osłoniętym miejscu. W uprawie pierisa japońskiego bardzo ważne aby odpowiednio ściółkować glebę pod tym krzewem. Organiczna ściółka zabezpieczy płytki system korzeniowy przed suszą oraz mrozem. Zimą pierisa japońskiego warto okryć gałązkami iglastymi lub kapturem z agrowłókniny.

W uprawie pierisa japońskiego ważne jest systematyczne podlewanie oraz zrównoważone nawożenie. Pieris nie wymaga intensywnego nawożenia możemy na początku sezonu wegetacyjnego zastosować dawkę 50 g (jedna garść) nawozu do roślin wrzosowatych.

Pieris japoński – odmiany

Pieris japoński występuje w wielu ciekawych odmianach. Jego dekoracyjność wynika przede wszystkim z ciemnozielonych liści, które u niektórych odmian mogą być dodatkowo obrzeżone lub w młodym stadium przybierać różne odcienie czerwieni. Chodź liście zdobią krzew cały rok nie można zapomnieć o jego niezwykle ciekawych kwiatach. Pieris japoński obficie obsypany kwiatami będzie idealnie komponować w ogrodzie wrzosowiskowym w towarzystwie różaneczników. Poznaj 10 najciekawszych odmian pierisa japońskiego wartych polecenia!

Pieris japoński ‘Carnaval’ – odmiana o kwiatach białych. Dorasta do 150 cm. Młode liście są brązowoczerwone następnie przechodzą w czerwony kolor i są srebrzystobiało obrzeżone. Taka barwa może utrzymywać się nawet cały sezon wegetacyjny. ‘Carnaval’ dobrze będzie czuł się także w słonecznym miejscu.

Pieris japoński ‘Cupido’ – odmiana o bardzo zwartym pokroju osiągającym wysokość 100 cm, kremowobiałe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Brunatnoczerwone kwiatostany, które ukształtowały się jesienią będą zdobić krzew także zimą.

Pieris japoński ‘Debutante’ – odmiana o wiechowatych czysto białych kwiatostanach wyniesionych ponad liście, obficie kwitnąca. Dorasta do 100 cm tworząc ciemnozielone, matowo błyszczące liście.

 

Pieris japoński – uprawa, odmiany, przycinanie

Pieris japoński ‘Debutante’ jesienią

 

Pieris japoński ‘Little Hearth’ – odmiana o karłowym, zwartym pokroju. Po 10 latach dorasta do 50 cm wysokości i szerokości. Jej młode przyrosty są różowe, z biegiem czasu przyjmują zieloną barwę z ciekawym jasnym obrzeżeniem. Znosi słoneczne stanowisko.

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ – pieris o gęstym pokroju i białych kwiatach. Może dorastać do 150 cm. Młode liście przybierają brązowczerwonej barwy, by potem zmienić ją na zieloną. ‘Mountain Fire’ kwitnie na biało, a zimą jego pąki kwiatowe są purpurowoczerwone.

Pieris japoński ‘Red Mill’ – odmiana dorastająca do 150 cm. Młode przyrosty są karminowoczerwone potem zielone. Tworzy kwiaty śmietankowobiałe.

 

Pieris japoński – uprawa, odmiany, przycinanie

Pieris japoński ‘Red Mill’

 

Pieris japoński ‘Rondo’ – ciekawa odmiana pierisa osiągająca 80 cm wysokości. Jej liście są ciemnozielone i matowe. Kwitnie na biało.

Pieris japoński ‘Valley Rose’ – krzew ten dorasta do 100 cm wysokości po około 10 latach. Jego młode liście są jasnozielone z czasem stają się ciemnozielone. ‘Valley Rose’ kwitnie na różowo, a zimą zdobi ogród czerwonobrązowymi pąkami kwiatowymi.

Pieris japoński ‘Valley Valentine’ – bardzo efektowna odmiana o kwiatach intensywnie różowych do winnoczerwonych. Młode liście są krwistoczerwone do miedzianych potem intensywnie zielone. Dobrze znosi słoneczne stanowisko.

Pieris japoński ‘Variegata’ – odmiana o kwiatach śmietankowobiałych. Dorasta do 80 cm wysokości. Tworzy liście jasnozielone z kremową obwódką. Wiosną jej pędy są jasnoróżowe.

Pieris japoński – przycinanie

Pieris japoński należy od do grupy roślin, które samoistnie wykazują naturalną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień i bez sztucznej ingerencji tworzą luźny pokrój, który łatwo przepuszcza światło. Przycinanie pierisa japońskiego ograniczmy do usuwania pędów słabych i krzyżujących się.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment