Podesty tarasowe drewniane

Kilka dni temu na stronie poradnika ogrodniczego umieszczaliśmy artykuł Budowa tarasu w 10 minut. Tekst traktował o użyciu podestów kompozytowych Plastivan. Posiadają one specjalny system wypustów, pozwalających szybko łączyć ze sobą kolejne elementy na „zatrzask”. Dzięki temu taras kładziemy w zaledwie kilka minut. Ale podesty kompozytowe to nie jedyny sposób na tak szybkie ułożenie tarasu. Na rynku znajdziemy podobne podesty tarasowe z drewna naturalnego.

Tego typu drewniane podesty tarasowe możemy układać na niemal dowolnej płaskiej powierzchni, która jest równa i stabilna.

Nie wymagają użycia dodatkowych złączek, śrub czy narzędzi. Poszczególne „kafelki” mają zazwyczaj rozmiar 30×30 cm i są wyposażone w wypustki, pozwalające łatwo łączyć kolejne elementy. Taka konstrukcja jest luźno położona i nie jest przytwierdzana na stałe. Dzięki temu można ją łatwo zdemontować. Trzeba jednak też pamiętać o tym, że jej trwałość jest ograniczona i nie nadaje się do miejsc bardzo intensywnie użytkowanych oraz na duże powierzchnie. Jest to natomiast doskonałe rozwiązanie np. na balkon, gdy położone na nim stare kafle straciły już swój blask lub po prostu nam się znudziły. Taki „szybki” taras z drewnianych podestów tarasowych pozwoli nam nawet na niewielkim balkonie poczuć pod stopami ciepło naturalnego drewna.

Ja wykorzystałem podesty tarasowe drewniane, które wiosną tego roku kupiłem w IKEA. Wyłożyłem nimi fragment tarasu tuż przy drzwiach wyjściowych z mieszkania na taras. Dzięki temu, gdy rankiem wychodzę na taras aby zobaczyć jaka jest pogoda, nie muszę stąpać po zimnych kaflach. Kafle mają też to do siebie, że mokre stają się śliskie. A moje drewniane podesty tarasowe nie są śliskie. Dlatego w ciepłe dni stawiam na nich dmuchany basenik dla mojego synka. Nie muszę się obawiać, że malec poślizgnie się po wyjściu z wody.

Podestami tarasowymi drewnianymi wyłożyłem tylko niewielki fragment tarasu. Trafiłem na nie zresztą przypadkowo podczas szukania w IKEA mebli drewnianych na taras. Przyznam, że nie miałem pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. I tak nas to zainteresowało, że postanowiliśmy kupić niewielką ilość podestów na próbę. Wyglądały doskonale, więc za kilka dni pojechaliśmy do IKEA po więcej. Niestety już ich nie było. Ponoć cieszyły się ogromnym powodzeniem i szybko ich zabrakło.

Rozpocząłem wówczas poszukiwania czegoś podobnego do moich drewnianych podestów tarasowych w innych sklepach. Nie udało mi się jednak znaleźć żadnych idealnie pasujących do tych, które posiadałem. Poza tym szybko przekonałem się, że te w IKEA były najtańszymi tego typu. Znalezione przeze mnie zamienniki w jednym z marketów budowlanych były niestety znacznie droższe. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poszukać podestów tarasowych w IKEA wiosną przyszłego roku.

Jak na razie moje drewniane podesty tarasowe sprawują się doskonale. Choć muszę przyznać, że początkowo miałem wątpliwości czy będą wystarczająco wytrzymałe. Gdy odwrócimy podest „do góry nogami” widać, że podstawa konstrukcji jest z tworzywa sztucznego. Do niej przytwierdzone są drewniane deseczki. Z jednej strony taka plastikowa podstawa podestów nie wydaje się zbyt trwała ale z drugiej strony nie rodzi też niebezpieczeństwa zarysowania kafli, na których ułożyłem podesty. Użycie tworzywa sztucznego jako podstawy konstrukcji pozwoliło też pewnie uzyskać niższą cenę podestów. Ostatecznie uważam to zatem za zaletę.


Na szczęście jak na razie drewniane podesty tarasowe mają się dobrze. Producent jedynie zaleca aby dwa razy w roku zabezpieczać je olejem do drewna egzotycznego lub specjalną bejcą dostępną w IKEA. Ja wykorzystałem bejcę z IKEA. Odradzam ją jednak osobom, które chcą zachować naturalny kolor zakupionych podestów drewnianych (lub drewnianych mebli ogrodowych z IKEA). Bejca ma kolor brązowy i znacznie przyciemnia malowane powierzchnie. Zaskoczyło mnie to, bo skoro bejca jest produktem przeznaczonym do tych mebli i podestów tarasowych, to liczyłem na zachowanie ich naturalnego koloru. Jeżeli zatem chcemy zachować odcień mebli czy podestów taki jaki jest, to trzeba poszukać w innym sklepie bejcy bezbarwnej.

Osoby zainteresowane drewnianymi podestami tarasowymi oraz tych z Was, którzy takie podesty mają i mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, zapraszam do komentowania wpisu.

Zobacz również:

Taras przy domu i mieszkaniu. Jakie deski tarasowe wybrać?
Zabezpieczenie desek tarasowych
Deski kompozytowe na taras

2 komentarze to “Podesty tarasowe drewniane”

  1. Rafał pisze:

    Zakupiłem identyczne podesty, ale nie w Ikea ale w jednym ze sklepów internetowych z artykułami do ogrodu. Niestety tworzywo zaczyna się kruszyć i praktycznie jeden balkon mam już do wymiany. Drewno jest ok, nic się z nim nie dzieje. Fakt co roku je olejowałem, ale tworzywo niestety porażka. Nie wiem teraz jak to naprawić, bo nigdzie nie ma samych konstrukcji z takiego tworzywa, żeby sobie takie deseczki przełożyć. Pewnie skończy się na wywaleniu całości i kupieniu innych podestów. Boli mnie to bo wygląda to cały czas dobrze, no ale jak chodzisz po balkonie i co chwila coś Ci się zarywa pod nogami to mnie chce trafić.

  2. Łukasz pisze:

    Witam,

    zastanawiam się nad tarasem, mam 30 m2 do ułożenia. Napisał Pan, że nie układa się podestów 30×30 na duzych powierzchniach – dlaczego? ja tara już mam wykafelkowany, ale chcę na niego coś położyć. Kompozyt bądź deska to straszna robota, a podest wiadomo :)
    Proszę o wyjaśnienie, poradę.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment