Podkłady kolejowe w ogrodzie. Czy warto je stosować?

Schody z podkładów kolejowychStare drewno z podkładów kolejowych może w ogrodzie wyglądać ciekawie. Jest to trwały i bardzo tani materiał do budowy obrzeży rabat, ścieżek, czy stopni schodów. Podkłady kolejowe doskonale wpasowują się w ogrodową zieleń i ładnie łączą z kamieniem oraz cegłą. Mają jednak też szereg wad! Warto je poznać, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie podkładów kolejowych w aranżacji ogrodowej przestrzeni.

Podkłady kolejowe jako materiał do wykorzystania w ogrodzie budzi zainteresowanie przede wszystkim jako materiał bardzo tani, a jednocześnie efektownie się prezentujący i trwały. Co jakiś czas na naszym forum pojawiają się pytania o możliwość zastosowania podkładów kolejowych w ogrodzie. Już dwa lata temu była na forum dyskusja w temacie podkłady kolejowe, a całkiem niedawno pytanie o podkłady padło też przy prośbie o pomysł na projekt ogrodu.

W obu wątkach na forum na szczęście pojawiły się osoby, które znały wady podkładów kolejowych. Jakie to wady? Otóż największa ich wada związana jest z jedną z ich zalet, a mianowicie bardzo dużą trwałością. Tę trwałość starym podkładom kolejowym zapewnia impregnacja kreozolem, substancją bardzo toksyczną i rakotwórczą! Podkłady kolejowe także mogą brudzić i wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. Po deszczu stają się też bardzo śliskie. Przekonuje się o tym niemal każdy, kto zdecydował się użyć podkładów kolejowych w ogrodzie. A zatem, choć podkłady na pierwszy rzut oka w ogrodzie wyglądają atrakcyjnie – zdecydowanie nie polecam!

A jeżeli ktoś już ma podkłady w ogrodzie? Pamiętajmy, że na rabatach otoczonych podkładami kolejowymi nie można uprawiać warzyw ani ziół, jedynie rośliny ozdobne. Podkładów nie wolno także dotykać (w żadnym wypadku nie może być nimi obudowana np. piaskownica dla dzieci). Wszelkie prace pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach, a po stopniach czy ścieżkach z podkładów kolejowych nie powinno się chodzić na boso.

Na szczęście dla podkładów kolejowych dostępne są alternatywy. Są to podkłady drewniane wyprodukowane specjalnie do zastosowania w ogrodzie, a więc zaimpregnowane w sposób dla nas bezpieczny, a także bardzo trwałe podkłady z betonu, odpowiednio barwione, będące wierną kopią prawdziwych podkładów kolejowych.

Niestety zarówno podkłady drewniane specjalnie przeznaczone do ogrodu, jak i te wykonane z betonu, są znacznie droższe. Ogród to jednak inwestycja na lata i, jak pokazało doświadczenie wielu osób, nie warto ryzykować swojego zdrowia i brzydkiego zapachu, stosując tanie podkłady kolejowe. Jeżeli już szukamy tanich rozwiązań i materiałów na obrzeża rabat czy ogrodowe schody i ścieżki, warto się lepiej zainteresować cegłą rozbiórkową, sztucznym kamieniem czy palisadami i bloczkami murowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment