Podlewanie roślin jesienią

Posted on 18th Październik 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Gdy wiosną obserwujemy uschnięte pędy lub nawet śmierć całych roślin, przeważnie dochodzimy do wniosku, że rośliny przemarzły. Szukamy winy w braku zimowej osłony przed mrozem i wiatrem. Czasem jednak przyczyna jest zupełnie inna – rośliny usychają po prostu z braku wody.

Problem ten dotyczy przede wszystkim roślin zimozielonych, które cały czas tracą wodę przez swoje liście i igły. Tymczasem w zimie gleba jest zamarznięta i roślina nie może pobierać wody przez korzenie. Do tego dochodzi suche mroźne powietrze i wysuszające mroźne wiatry.

Z iglaków najbardziej narażone są cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Natomiast z zimozielonych liściastych – bukszpany, mahonie i różaneczniki. Szczególnie wrażliwe na przesuszenie są rośliny młode, które jeszcze nie zdążyły się dobrze ukorzenić, oraz gatunki korzeniące się płytko.

Dlatego tuż przed nastaniem zimy (zanim zamarznie gleba) warto krzewom zimozielonym zafundować obfite podlewanie. Jeżeli podczaszimy zobaczmy, że w okresach długich mrozów liście są pozwijane, a krzewy przybierają niezdrowy wygląd, podlewanie wykonujemy gdy tylko przyjdzie odwilż. Roślinom pomoże też jesienne ściółkowanie gleby. Odpowiednio gruba warstwa ściółki ograniczy wyparowywanie wody i spowolni proces zamarzania gleby.

Zobacz także: Narzędzia ogrodnicze przydatne jesienią
Ogrodowy rozdzielacz wody GARDENA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment