Połyśnica marchwianka – opis, zwalczanie

Posted on 26th lipiec 2012 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze, Warzywa i zioła

W ubiegłym roku w korzeniach marchwi znalazłeś powygryzane dziury i wąskie kanaliki o ciemnym zabarwieniu, wewnątrz których były cienkie, białawożółte larwy? To połyśnica marchwianka, groźny szkodnik marchwi, powodujący gorzknięcie korzeni, gnicie i znacznie gorsze przechowywanie marchwi. Jeżeli chcemy w tym roku uniknąć tego problemu, to właśnie teraz trzeba zabrać się za zwalczanie połyśnicy marchwianki.

Opis połyśnicy marchwianki

Forma dorosła to muchówka o czarnym, połyskującym ciele. Szkodnik ten w ciągu roku ma dwa pokolenia. Pierwsze, po przezimowaniu w glebie, wylatuje już w maju, odwiedzając w poszukiwaniu pokarmu rozmaite rośliny, głównie selerowate, a w sprzyjających warunkach przelatuje na marchew i inne spokrewnione z nią rośliny aby w ich pobliżu złożyć jaja. Z tych jaj od drugiej połowy maja wylęgają się larwy. W wyniku ich żerowania liście młodych roślin czerwienieją, a następnie żółkną.

W lipcu połyśnica marchwianka się przepoczwarza i wylatuje drugie pokolenie tej muchówki. Samice z początkiem sierpnia składają jaja na grządkach z marchwią, a larwy przez około 3 tygodnie żerują na bocznych, cienkich korzeniach marchwi, nie powodując większych szkód. Prawdziwie dokuczliwy szkodnik staje się we wrześniu, gdy larwy przechodzą na główne korzenie marchwi, drążąc w nich tunele.

Aby uniknąć jesiennych uszkodzeń w marchwi, właśnie teraz przystępujemy do zwalczania połyśnicy marchwianki w jej drugim pokoleniu. Naszym celem będzie utrudnienie muchówkom odnalezienie naszej grządki z marchwią oraz uniemożliwienie złożenia jaj.

Jak zwalczać połyśnicę marchwiankę?

W uprawach wielkotowarowych rolnicy do stwierdzenia obecności szkodnika wykorzystują żółtopomarańczowe tabliczki lepowe. Co ciekawe, w zależności od warunków pogodowych, kształtowania terenu i obecności skupisk drzew i krzewów w pobliżu pól, termin pojawienia się muchówek na uprawach leżących w odległości 1–2 km od siebie może różnić się o 7 do 10 dni. Dlatego termin rozpoczęcia zwalczania połyśnicy marchwianki opryskami musi być koniecznie ustalony na podstawie odłowów na tabliczki lepowe, co wymaga jednak doświadczenia lub odpowiedniego przeszkolenia.

Z tego względu nie zaleca się ochrony chemicznej w ogrodach działkowych. Lepiej wykorzystać metody naturalne zwalczania połyśnicy marchwianki. W warunkach amatorskich możemy stosować wyciągi z czosnku lub cebuli albo, dostępny w handlu, preparat Bioczos BR (obecnie coraz częściej dostępny w nowym opakowaniu, pod nazwą “KOSTKI HIMAL z czosnkiem”). Zapachy cebuli i czosnku dezorientują muchówki i utrudniają im odnalezienie grządek z marchwią. Bioczos stosuje się w dawce: 2 kostki na 1 l wody. Oprysk wyciągami lub Bioczosem wykonujemy w okresie nalotu muchówek, powtarzając go trzykrotnie co 7 dni.

Na okres 3 tygodni, od około 20 lipca do 10 sierpnia, grządki z marchwią okrywamy też włókniną lub siatką o gęstych oczkach, co utrudni szkodnikom złożenie jaj.

Co jeszcze możemy zrobić w tym roku żeby zwalczyć połyśnicę marchwiankę?

Jak wcześniej wspomniałem, larwy na główny korzeń marchwi przechodzą dopiero we wrześniu, dlatego warto je uprzedzić i przeprowadzić jak najwcześniejszy zbiór marchwi. Po zbiorze warto glebę na grządce przekopać. Część szkodników w ten sposób wyrzucimy na powierzchnię gleby, gdzie zginą od niskich temperatur w czasie zimy lub staną się pokarmem dla odwiedzających nasz ogród ptaków.

W kolejnych latach pamiętajmy aby marchew uprawiać naprzemianrzędowo, w towarzystwie roślin cebulowych. Ich zapach utrudni połyśnicy odnalezienie naszych marchewek. Następnie w okresie wylotu pierwszego pokolenia muchówki, tj. od wzejścia marchwi przez trzy kolejne tygodnie, podobnie jak w okresie letnim, rozkładamy włókninę lub siatkę i stosujemy oprysk ww. wyciągami lub Bioczosem. Powtarzamy to ponownie w okresie lotu drugiego pokolenia.

Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu tych zabiegów agrotechnicznych oraz opryskom preparatami naturalnymi, uda się Wam pokonać połyśnicę bez użycia „chemii” na działce.

Zobacz także na blogu:
Miniarki – szkodniki drążące korytarze w liściach
Wiosenna uprawa rzodkiewki

One Response to “Połyśnica marchwianka – opis, zwalczanie”

  1. Romek pisze:

    Od czasu wycofania zapraw nasiennych działkowcy i rolnicy stosują głównie podlewanie marchwii i cebuli preparatem KARATE !!!. Czy to jest zdrowsze od warzyw zapraianych zaprawami nasiennymi np. Marshal ??? Taką marchew czy cebulę kupujemy później na targowiskach jako ekologiczną!Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment