Rabata bylinowa w cieniu

Posted on 26th styczeń 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rabata bylinowa w cieniuCieniste miejsce w ogrodzie nie musi pozostać szarym zakątkiem rzadko odwiedzanym przez mieszkańców posesji, bo to idealne stanowisko dla roślin cieniolubnych! Można wyznaczyć tam rabatę bylinową, na tle innych cieniolubnych krzewów liściastych. Jak zagospodarować rabatę bylinową w cieniu? Jakie rośliny lubią cieniste stanowiska? Poznaj dwa ciekawe przykłady zagospodarowania rabaty bylinowej w cieniu.

Rabata bylinowa w cieniu może wydawać się trudna w zagospodarowaniu. Tam przecież nic nie urośnie – pomyślimy. Dużo bylin lubi słoneczne stanowiska, ale znajdziemy też takie, które dobrze czują się w cienistym miejscu. Bowiem wbrew pozorom miejsca lekko zacienione, np. pod drzewami również mają swoich wielbicieli. Panują tam specyficzne warunki – zwiększona wilgotność, ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem.

Przy komponowaniu rabaty bylinowej w cieniu warto brać pod uwagę:

  1. Stanowisko – rośliny cieniolubne mogą różnie reagować na wilgotność podłoża oraz jego odczyn, jedne będą preferować nieco kwaśniejszy – konwalia, piwonia – inne zaś dobrze będą czuły się tylko w zasadowy podłożu np. kopytnik pospolity, przylaszczka pospolita. Dobierając rośliny koniecznie uwzględnijmy te kryteria,
  2. Siłę wzrostu roślin – niektóre byliny cieniolubne mocno rozrastają się i mogą rywalizować z pozostałymi roślinami np., bluszczyk kurdybanek czy tojeść rozesłana,
  3. Kolory i formy – muszą wspólnie tworzyć harmonijną całość. Wiele gatunków cieniolubnych charakteryzuje się ciekawymi liśćmi o niebanalnej fakturze oraz kolorze np. funkie, dąbrówki czy żurawki. Nie zabraknie w ich grupie również roślin z dekoracyjnymi kwiatami – serduszki okazałej, bodziszka himalajskiego czy kokoryczy. Łącząc odpowiednie kolory i kształty stworzymy ciekawą rabatę,
  4. Inne rośliny jednoroczne i cebulowe preferujące cień – uzupełnijmy rabatę bylinową w takie rośliny jak niecierpek waleriana, lobelie, śnieżycę czy rannika.

Jakie rośliny posadzić na rabatę bylinową w cieniu? Przygotowaliśmy dwa ciekawe rozwiązania rabat bylinowych z wykorzystaniem roślin cieniolubnym.

Rabata bylinowa w cieniu – przykład 1

Zbiornik wodny w cienistym zakątku ogrodu będzie idealnym miejscem na zastosowanie roślin cieniolubnych. Rabata przy zbiorniku może okalać go ze wszystkich stron dzięki temu uzyskamy bardzo naturalny efekt. Warto posadzić w niej parzydło leśne. Ta wysoka bylina osiąga nawet 200 cm wysokości, przy czym tworzy kremowe wiechy kwiatostanów długości 50 cm. Stanie się dobrym tłem dla innych niższych bylin. Wśród roślin idealnie nadających się na rabatę bylinową w cieniu można wymienić turzyce muskegońską. Jest to rodzaj turzycy o zupełnie innym pokroju niż jej rodzime odpowiedniki, bowiem jej wąskie liście ustawione są pod kątem ostrym do osi pędu. Rabatę bylinową w cieniu warto wzbogacić o serduszkę okazałą w odmianie ‘Alba’ jej ciekawe, śnieżnobiałe, przewieszające kwiaty pojawiają się na silnych, zielonych pędach i będą ciekawie kontrastować z ciemnymi liśćmi dąbrówki rozłogowej ‘Multicolor’. Dosadzając niebieską przylaszczkę pospolitą ożywimy rabatę. Gdzieniegdzie dosadźmy podagrycznik pospolity w odmianie ‘Variegatum’ ta rozłogowa bylina, ma ciekawe jasnozielone liście z szerokim kremowo białym obrzeżeniem.

 

Rabata bylinowa w cieniu

Rabata bylinowa w cieniu – przykład 1, projekt wykonany w Garden Puzzle (GardenPuzzle.pl)
A – parzydło leśne
B – przylaszczka pospolita
C – serduszka okazała ‘Alba’
D – dąbrówka rozłogowa ‘Multicolor’ i podagrycznik pospolity ‘Variegatum’
E – turzyca muskegońska

Rabata bylinowa w cieniu – przykład 2

Na tle laurowiśni wschodniej i bluszczu pospolitego wijącego się po ogrodzeniu warto posadzić kilka ciekawych roślin tworząc niebanalną rabatę bylinową w cieniu. Dobrze sprawdzi się funkia w odmianie ‘Patriot’ oraz manna mielec w odmianie ‘Variegata’, których liście posiadają białe obrzeżenia. Taka kolorystyka liści rozjaśni optycznie cieniste stanowisko. Kolejną byliną do posadzenia na rabacie może być ułudka wiosenna. Osiąga 20 cm wysokości i ma duże sercowate liście oraz kwiaty podobne do niezapominajek, jednak nieco większe. Inną kwitnącą na niebiesko rośliną dobrze komponującą się w założeniu będzie lobelia przylądkowa. Chodź jest to roślina jednoroczna, warto dosadzić ją na rabacie, by cieszyła nas sezonowo delikatnymi kwiatami. Wybierzmy także przywrotnik ostroklapowy. Bylina ta jest kępiastego pokroju i tworzy ozdobne liście o prawie zaokrąglonym zarysie. W lipcu będzie zdobić rabatę drobnymi, żółtozielonymi kwiatami.

 

Rabata bylinowa w cieniu

Rabata bylinowa w cieniu – przykład 2, projekt wykonany w Garden Puzzle (GardenPuzzle.pl)
A – funkia ‘Patriot’
B – manna mielec ‘Variegata’
C – ułudka wiosenna
D – lobelia przylądkowa
E – przywrotnik ostroklapowy

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment