Rabata bylinowa w słońcu – gotowy projekt, polecane rośliny

Posted on 28th styczeń 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rabata bylinowa w słońcuMiejsce wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne dla niektórych roślin będzie trudną „próbą wytrzymałości”, ale jak to w naturze bywa, znajdą się i takie, które pokonają ją i co więcej będą czuły się doskonale. Zatem jeśli w Twoim ogrodzie znajdzie się stanowisko słoneczne stwórz tam rabatę bylinową. Jakie gatunki roślin wybrać na rabatę bylinową w słońcu? Zainspiruj się dwoma ciekawymi projektami rabaty bylinowej w słońcu.

W każdym ogrodzie znajdziemy rabaty. Czy będą wielogatunkowe, bogate i kolorowe czy jednogatunkowe i stonowane ich obecność jest wręcz obowiązkowa. Niezależnie od stanowiska dobrze zaprojektowane reprezentują ogród i są jego wizytówką. Cieniste zakątki, a może słoneczne wystawy? Jak to się mówi dla chcącego nic trudnego, bowiem przy odpowiednim doborze roślin jesteśmy w stanie zagospodarować niemal każde stanowisko.

Rośliny na rabatę bylinową w słońcu

Rośliny lubiące słońce wystawione są na trudne warunki, znoszą suszę i wysoką temperaturę. Piaszczyste podłoże i małą ilość wody preferują rojniki i rozchodniki. Warto wspomnieć tutaj o kilku ciekawych gatunkach między innymi: rozchodniku ostrym odmiany ‘Aureum’ tworzącym niską darń o złotożółtych liściach czy rozchodniku białym ‘Murale’ zimozielonym i efektownie zabarwionym na kolor czerwonobrunatny. Popularną rośliną idealnie nadająca się na rabatę bylinową w słońcu jest rozchodnik okazały osiągający 50 cm o grubych, niebieskozielonych liściach i różowych kwiatach. Wśród rojników na wyróżnienie zasługują np., rojnik pajęczynowaty oraz rojnik ogrodowy odmiany ‘Othello’. Pierwszy tworzy płaskokuliste rozety, pokryte pajęczynowatymi włosami, z których w lipcu wyrastają na 12 cm pędach różowe kwiaty. Rojnik ogrodowy charakteryzuje się dużymi brązowoczerwonymi rozetami.

Jakie jeszcze byliny lubią słońce? Na pewno podczas projektowania rabaty bylinowej w słońcu nie można zapomnieć o efektownej trytomie groniastej. Ta nieco egzotyczna roślina dorasta do 100 cm i tworzy niesamowite kwiaty. Od dołu kwiatostanu żółte im wyżej pomarańczowe. Inną byliną rabatową jest jeżówka purpurowa. Występuje w wielu kolorach dlatego na pewno znajdziemy miejsce dla niej w różnych kompozycjach. Z zimozielonych roślin na rabatę bylinową w słońcu można wymienić zawciąga nadmorskiego czy smagliczkę skalną. Zawciąg tworzy trawiaste liście o poduszkowatym pokroju oraz białe lub różowe kwiaty w zależności od odmiany. Dobrze będzie wyglądał jako obwódka rabaty. Smagliczka skalna dorasta do 30 cm i obsypana jest żółtymi, pachnącymi kwiatami.

Rabata bylinowa w słońcu – projekt 1

Ognista rabata? Czemu nie! Wejście do domu może nabrać ognistego temperamentu wystarczy, że zaprojektujemy rabatę bylinową, a w niej rośliny, które swoimi kolorami nawiązują do barw ognia. Taką rabatę bylinową w słońcu obsadzamy gatunkami takimi jak liliowiec ogrodowy oraz rozplenica japońska. Będą one tłem dla niższych roślin znajdujących się na pierwszym planie założenia. Goździk siny w dwóch odmianach ‘Rubin’ (czerwonej) i ‘Ohrid’ (białej), posiada niezwykle dekoracyjne kwiaty w połączeniu z ciekawym ulistnieniem. Tuż obok niego bordowy nachyłek okółkowy ‘Limerock Ruby’. Na brzegu rabaty posadźmy gailardię ościstą. Kępiastą bylinę o kwiatostanach dwubarwnych żółto-czerwonych. W wolnych miejscach sezonową gazanię. Ta ciekawa roślina jednoroczna występuje w wielu kolorach. Jej barwne kwiaty w słońcu otwierają się i świetnie będą współgrać z założeniem całej kompozycji.

Rabata bylinowa w słońcu

Rabata bylinowa w słońcu – przykład 1
A – goździk siny ‘Ohrid’
B – rozplenica japońska
C – nachyłek okółkowy ‘Limerock Ruby’
D – goździk siny ‘Rubin’
F – liliowiec ogrodowy
G – gailardia oścista

Rabata bylinowa w słońcu – projekt 2

Rośliny mogą pomóc w zakamuflowaniu pewnych mankamentów ogrodu. Pnącza stworzą zieloną ścianę, a tuż przed nią – rabata bylinowa – wkomponuje się w otoczenie. Takie słoneczne stanowisko dobrze jest zaaranżować w różnego rodzaju trawy, łącząc je z innymi roślinami o dekoracyjnych liściach. Na rabacie bylinowej w słońcu warto posadzić rozplenicę szczecinkowatą ‘Rubrum’ ozdobną trawę z ciekawym, bordowym zabarwieniem liści oraz pojawiającymi się w sierpniu kwiatostanami. W jej towarzystwie nie może zabraknąć rajgrasa wyniosłego ‘Variegatum’ oraz rozplenicy japońskiej w odmianie ‘Hameln’. Wprowadzając żywszy akcent pokuśmy się o posadzenie odętki wirginijskiej lub zamiennie trzykrotki wirginijskiej . Obie te rośliny tworzą ciekawe kwiaty i dobrze komponują się z wąskimi liśćmi traw. Z przodu rabaty posadźmy goździka pierzastego, którego kwiaty przypominają goździka sinego, lecz są bardziej postrzępione, a także pachnące. Gdzieniegdzie warto wprowadzić niebanalnego rozwara wielkokwiatowego. Ta urocza bylina tworzy charakterystyczne pąki kwiatowe. Spotkać możemy go w odcieniach różu, błękitu oraz bieli.

 

Rabata bylinowa w słońcu

Rabata bylinowa w słońcu – przykład 2
A – rozplenica szczecinkowata ‘Rubrum’
B – rozplenica japońska ‘Hameln’
C – odętka wirginijska
D – goździk pierzasty
E – rajgras wyniosły ‘Variegatum’
F – rozwar wielkokwiatowy

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment