Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta

Posted on 22nd styczeń 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta to klasyka Rabata kwiatowa w kształcie prostokątaform wśród podstawowych elementów kompozycji w ogrodzie. Łatwo ją wpasować w otaczającą przestrzeń. Do jakich ogrodów pasuje rabata kwiatowa w kształcie prostokąta? Jakie gatunki roślin wykorzystać do jej obsadzania? Przeczytaj już teraz!Gdy projektujemy ogród, ważne jest by odpowiednio zorganizować przestrzeń. Podzielić ją w taki sposób, aby tworzyła harmonijne, ale nie banalne, a zarazem spójne elementy. Rabaty kwiatowe są podstawowymi elementami kompozycji. Mogą być długie i szerokie lub krótkie i wąskie, przyjmować kształt prostokąta, trójkąta, koła czy przysłowiowej „nerki”.

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta jest wdzięczną formą, wpasowującą się w niemal większość ogrodów przydomowych czy publicznych terenów zieleni. Symetryczne układy, różnorakie powtórzenia mają za zadanie powiększyć przestrzeń.

Rabaty kwiatowe w kształcie prostokąta mają wiele zalet:

  • łatwo można je rozplanować i wytyczyć,
  • dopasować do niewielkiej powierzchni,
  • proste linie są mocnym akcentem w ogrodzie,
  • dzięki nim możemy wyraźnie oddzielić różne części ogrodu.

Projektując ogród musimy podzielić go na strefy, czyli miejsca, które przeznaczymy, np. pod warzywnik, miejsca rekreacji, odpoczynku itp. Wyznaczając rabaty kwiatowe łatwo podzielimy ogród. Zapewnimy tym sposobem niebanalny wygląd działki. Prostokątne rabaty kwiatowe zatrzymują na sobie wzrok obserwatora, mogą w pewien sposób np. zasłaniać dalsze części ogrodu. Jeśli dodatkowo zaakcentujemy je wysokimi trawami ozdobnymi np. miskantem chińskim ‘Zebrinus’ czy ‘Silberfeder’ podkreślimy planowany efekt.

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta w ogrodzie
A – akcentująca wejście
B – oddzielająca strefy
C – wpisana w wąski pas blisko  żywopłotu
D – dopasowana do niewielkiej przestrzeni

Często przy żywopłotach lub wzdłuż ścieżek przy domu powstają wąskie pasy terenu do zagospodarowania. Warto zdecydować się na stworzenie w nich rabaty kwiatowej w kształcie prostokąta. Jej kształt idealnie wpasuje się w miejsce, a do jej obsadzenia wybierzmy gatunki różniące się wielkością, czasem kwitnienia oraz fakturą liścia. Warto także wziąć pod uwagę warunki tam panujące. Rośliny rosnące na rabacie kwiatowej przy budynku od strony południowej mają większy dostęp światła oraz mniej wody, niż te rosnące po stronie północnej, gdzie znajdą więcej wilgoci oraz cień. Dlatego projektując prostokątną rabatę kwiatową w cieniu wybierzmy do jej obsadzenia orlika ogrodowego, funkie czy efektowną serduszkę okazałą, a na słoneczne stanowiska jednoroczne dzwonki irlandzkie, floksy, gazanie czy naparstnicę.

Rabaty kwiatowe w kształcie prostokąta można planować prostopadle do siebie, tak by tworzyły literę „L”. Uzyskamy w ten sposób ciekawy efekt. Taką formę rabaty można wpasować np. w prostokątny taras. Obsadzając ją lawendą wąskolistną w odmianie ‘Nana Alba’, kocimiętką Faassena, maciejką oraz bodziszkiem krwistym ‘Album’ uzyskamy estetyczną rabatę o delikatnym zapachu. Do takiego zestawienia można pokusić się o dosadzenie sezonowych akcentów – czosnku główkowatego czy narcyza ‘Mount Hood’.

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta

Rabata kwiatowa w kształcie litery “L” przy tarasie

Rabata kwiatowa w kształcie prostokąta będzie dobrze wyglądać w każdym ogrodzie, zarówno nowoczesnym jak i wiejskim pełnym barw i zapachów. Będą się one różnić się jedynie zestawieniem roślin. W modernistycznym będą królować kwiaty jednego gatunku w różnych odmianach, zapewniając jednolitość form i barw. Niekiedy pojawią się rośliny o intensywnych barwach jako akcent kolorystyczny. Natomiast rabaty kwiatowe w kształcie prostokąta w ogrodzie wiejskim będą obsadzone gatunkami jednorocznymi, dwuletnimi, czy bylinach o ozdobnych liściach niekiedy zimozielonych. W zamierzony sposób sprawiając wrażenie sielskiego nastroju.

Zatem weźmy pod uwagę prostokątne rabaty planując nasz ogród, bo ciekawe zaaranżowane na pewno przykują wzrok niejednej osoby.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment