Rośliny lubiące słońce i odporne na suszę

Posted on 25th czerwiec 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rośliny lubiące słońce i odporne na suszęWielu właścicieli ogrodów uprawia swoje rośliny w skrajnie trudnych warunkach. Część działek jest położonych na piaszczystych, silnie przesychających glebach, gdzie bardziej wymagające gatunki roślin nie mają dużych szans na przeżycie, a włożone w ich pielęgnację środki oraz trud rzadko przynoszą oczekiwane efekty. Wtedy warto się zastanowić nad wyborem gatunków oraz odmian, które dobrze sobie poradzą w skrajnych warunkach. Zobacz jak dobrać do ogrodu rośliny lubiące słońce i odporne na suszę.

Dla wielu roślin lekkie, mocno przesychające gleby to coś zupełnie naturalnego. W środowisku naturalnym to właśnie one porastają suche, nasłonecznione tereny konkurując z gatunkami bardziej wymagającymi co do żyzności oraz wilgotności podłoża. Nasadzenia z roślin odpornych na suszę oraz lubiących słońce wcale nie musi by monotonne, a jego założenie kosztowne. W szkółkach można spotkać wiele gatunków i nowych odmian roślin lubiących słońce i suche stanowiska, które są bardzo dekoracyjne a przy tym mało wymagające co do warunków jakie im zapewnimy w ogrodzie. Główne korzyści ze stworzenia na działce ogrodu odpornego na suszę i słońce, to niewielkie nakłady poniesione na pielęgnację roślin, przekładające się na wysokie walory dekoracyjne poszczególnych gatunków.

Zależnie od ilości dostępnego miejsca z roślin odpornych na suszę i silne słońce można stworzyć piękny ogród skalny, suchą łąkę kwietną, namiastkę stepu lub dekoracyjne w ciągu całego sezonu wrzosowisko. Tylko od pomysłowości właściciela ogrodu będzie zależeć, jakie rośliny zostaną tam posadzone.

Byliny lubiące słońce i odporne na suszę

Gdy oszukujemy do ogrodu rośliny lubiące słońce i odporne na suszę, warto rozejrzeć się za bylinami porastającymi w naturze właśnie takie tereny. W dobrze zaopatrzonym centrum ogrodniczym lub szkółce roślin można wybierać z ogromnej ilości gatunków i form rozchodników (Sedum sp.) a także rojników (Sempervivum sp.). Te dwie rośliny sprawdzają się praktycznie w każdych warunkach i raz posadzone w ogrodzie będą zdobić przez długie lata. Kolejne na liście są smagliczka skalna (Alysum saxatile), głodek mrzygłód (Draba aizoides), zawciąg nadmorski (Armeria maritima) o różowych główkach kwiatów, goździki kropkowane czy sasanki ogrodowe, które maja wiele form różniących się barwą i kształtem płatków. Na suchych i ciepłych glebach niezastąpione będą mikołajki płaskolistne (Eryngium planum), agawolistne (E. agavifolium) czy jukolistne (E. juccifolium) wprowadzające na rabaty powiew egzotyki. Na większych powierzchniach można posadzić kilka egzemplarzy odmian ogrodowych macierzanki pisakowej (Thymus serphyllum) lub lebiodki pospolitej (Origanum vulgare), które w krótkim czasie utworzą intensywnie pachnące, kolorowe dywany wabiące w czasie kwitnienia całe chmary pszczół i motyli.

Drzewa i krzewy lubiące słońce i odporne na suszę

By nieco urozmaicić nasadzenia bylinowe można wprowadzić kilka wyższych krzewinek oraz krzewów. Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) o intensywnie pachnących szarych liściach, Amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa), egzotyczne moszenki południowe (Colutea arborescens) to tylko niektóre przykłady na ciekawe urozmaicenie suchych, słonecznych partii ogrodu lub działki.

Na terenie o kwaśnej glebie można pokusić się o założenie wrzosowiska uzupełnionego wrzoścami oraz roślinami cebulowymi, które dodadzą kolorów ogrodowi wiosna i wczesnym latem. Wśród setek odmian wrzosów można spotkać odmiany o różnej wysokości pędów oraz kolorze kwiatów i liści, jednak wszystkie one potrzebują dużo słońca i lekkiej, przepuszczalnej, mocno zakwaszonej gleby.

Rośliny lubiące słońce i odporne na suszę znajdziemy również wśród krzewów iglastych. Najodporniejsze okazują się tutaj jałowce: pospolity (Juniperus communis), sabiński (J. sabina) czy też płożący (J. horyzontalis), które w naturze porastają takie niesprzyjające siedliska.

Również wśród gatunków drzewiastych można spotkać rośliny odporne na suszę i tolerujące silne nasłonecznienie. Na szczególna uwagę zasługują tutaj rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) o dekoracyjnych, jadalnych owocach, brzoza brodawkowata (Betula pendula) o śnieżnobiałej korze, czy też oliwniki (Eleagnus sp.) o niewielkich przyjemnie pachnących kwiatach i srebrzystych liściach.

Na suchych stanowiskach warto także sadzić sosny, które mają niewielkie wymagania względem wilgotności i zasobności podłoża. Niezastąpione okażą się tutaj sosna pospolita (Pinus sylvestris), sosna smołowa (Pinus rigida) oraz sosna górska (Pinu mugo).

Jeżeli koncepcja sadzenia roślin lubiących na słońce i odpornych na suszę nam nie odpowiada, możemy także zadbać o utrzymanie wilgotności gleby poprzez montaż instalacji nawadniającej lub wymieszanie z glebą HydroŻelu – substancji utrzymującej wilgoć w glebie. Więcej informacji na temat tego typu rozwiązań w “Poradniku Ogrodniczym” w pokrewnym artykule Rośliny odporne na suszę.

Zobacz również:
Skarpa w ogrodzie – jak zabezpieczyć, jak zagospodarować
Automatyczne nawadnianie ogrodu

One Response to “Rośliny lubiące słońce i odporne na suszę”

  1. me pisze:

    Bardzo ciekawy i pomocny artykuł, teraz poproszę o propozycje roślin do suchego cienia ;)Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment