Rośliny wrzosowate – azalie, różaneczniki i wrzosy

Posted on 8th Styczeń 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Rośliny należące do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) to gatunki mające specyficzne wymagania względem odczynu podłoża w jakim są uprawiane. Najlepiej rozwijają się gdy pH gleby waha się miedzy 3,5 a 4,5 i nigdy nie przekracza wartości 5,0. Poszczególne rodzaje roślin wrzosowatych mają różne wymagania względem zasobności podłoża, jego wilgotności oraz stanowiska na jakim są uprawiane.

Poniżej przedstawiamy rodzaje roślin wrzosowatych, najczęściej spotykanych w polskich ogrodach, oraz podstawowe wymagania jakie należy spełnić, by cieszyć się ich obecnością na działce przez dłuższy okres czasu.

WRZOSY

Wrzosy uprawiane obecnie w ogrodach to wachlarz ponad 500 odmian pochodzących z krzyżowania wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris). Poszczególne odmiany mają zróżnicowany pokrój, wysokość, kolor oraz kształt kwiatów a także zmienne zabarwienie liści. Również termin kwitnienia poszczególnych odmian wrzosu jest dość rozłożony w czasie. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w pierwszej dekadzie lipca na odmianie „Alba Praecox” o śnieżonobiałych kwiatach, ale już tydzień później przyłączają się czerwono kwitnąca „J.H. Hamilton” oraz różowa „Radnor”. Początek sierpnia obfituje w różnobarwne odmiany z grupy wrzosów wysokich, jak na przykład „Allegro” czy też „Carmen”. Od połowy sierpnia aż do końca września na rabatach rozkwitają praktycznie wszystkie odmiany wrzosów, pokazując prawdziwe piękno tej grupy roślin. Wczesna jesień to także okres kiedy zakwitają piękne odmiany wrzosów o nietypowej barwie liści. Można wtedy podziwiać m. in. srebrzystolistną odmianę „Silver King” o fioletowych kwiatach, kwitnącą na biało odmianę „Alicia” oraz purpurową „Firefly” o złocistym ulistnieniu.


Wrzosy radzą sobie bardzo dobrze na stanowiskach słonecznych i suchych, lekkich, kwaśnych glebach. W zależności od odmiany, są obsypane drobnymi kwiatami od lata do końca jesieni.

Najlepsze warunki wzrostu dla uprawy wrzosów panują na lekkich, przepuszczalnych i bardzo kwaśnych glebach, gdzie nie grozi roślinom stagnująca woda. Dodatek do podłoża częściowo rozłożonego igliwia lub ściółki z opadłych liści pozytywnie wpłynie na ich prawidłowy wzrost.

AZALIE

Azalie to powszechna nazwa, należących do rodzaju Rhododendron, gatunków zrzucających liście przed nadejściem zimy. Ze względu na to, że zimują w postaci bezlistnych pędów, są znacznie mniej narażone na działanie ostrego słońca oraz mroźnych wschodnich wiatrów niż zimozielone różaneczniki. Uprawa azalii najlepiej rozwija się na żyznych, dość wilgotnych glebach, w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Ponieważ ich system korzeniowy znajduje się płytko pod powierzchnią gleby, należy dbać o stałą umiarkowaną wilgotność podłoża oraz ściółkować krzewy korą drzew iglastych, dodatkowo zakwaszającą stanowisko uprawy. Przed nadejściem zimy warto w uprawie azalii zabezpieczyć jedynie młode rośliny oraz egzemplarze posadzone na nieosłoniętych od wiatru stanowiskach.

Przy odpowiednim doborze odmian azalii, można cieszyć się ich kwiatami przez kilka miesięcy. Odmiany wielkokwiatowe azalii uprawiane w ogrodach należą w czasie kwitnienia do najpiękniejszych roślin ogrodowych, zachwycających co roku swoim wdziękiem każdego, kto na nie spojrzy. Kwitnące w maju odmiany azalii o intensywnie pomarańczowych kwiatach jak np. „Gibraltar” i „Koningin Emma” oraz śnieżono biała odmiana „Persil” z żółtą plamą na górnym płatku, to tylko przykłady odmian azalii, za którymi warto się rozejrzeć podczas wiosennej wizyty w centrum ogrodniczym.


Różanecznik katawbijski “Omega” obsypany wspaniałymi lilioworóżowymi kwiatami. Kwiaty zebrane są po 10 do 20 w szeroko-kuliste, zwarte kwiatostany. Kwitnie od maja do czerwca.

RÓŻANECZNIKI

Różaneczniki to zwyczajowa nazwa roślin zimozielonych, należących do rodzaju Rhododendron, do którego zaliczane są także gubiące jesienią liście azalie. Uprawa różaneczników wymaga częściowego ocienienia oraz dość grubej warstwy próchnicznego kwaśnego podłoża o umiarkowanej wilgotności. Kwitnące egzemplarze prezentują się najlepiej na ciemnym tle gęstego żywopłotu lub ceglastej ściany budynku.

Wśród kilku popularnych gatunków różaneczników zawsze zielonych można spotkać całą gamę wyselekcjonowanych odmian różaneczników ogrodowych, kwitnących w różnych kolorach i terminach. Odmiany powstałe przy udziale różanecznika fioletowego (Rhododendron catawbiense) są bardzo wytrzymałe na spadki temperatury nawet poniżej minus 30°C i dzięki temu nadają się do uprawy na terenie całego kraju, pod warunkiem zapewnienia im zimowej osłony przed ostrym słońcem oraz wysuszającymi wiatrami. Jedne z najpiękniejszych odmian różaneczników mieszańcowych, należących do tej grupy, to „Catharine van Tol” o malinowych płatkach, ciemnoczerwona „Nova Zembla” oraz „Kokardia”, kwitnąca ciemno liliowymi kwiatami, z wyraźnym purpurowym rysunkiem na powierzchni górnego płatka.

Zobacz również:
Szczepionki mikoryzowe
Podlewanie roślin jesienią
Magnolie w ogrodzie – odmiany, uprawa, sadzenie
Azalie doniczkowe – uprawa, pielęgnacja po przekwitnięciu

Podobne tematy w poradniku ogrodniczym:

One Response to “Rośliny wrzosowate – azalie, różaneczniki i wrzosy”

  1. Len pisze:

    Mam pytanie. Chodzi o azalię japonce. Rosła w donice i po przekwitnięciu , podsypałam ją nawozem do azalii i różaneczników. I podlałam wodą. Po dniu zaczęły jej usychać liście. Przesadziłam ją z tydzień temu do gruntu , miała bardzo mokro. Popryskałam ją od mszycy i grzyba. Teraz liście zrobili się jej całkiem żółte , jakby uschły.
    Czy ona zmienia kolory na zimę? Czy upadają jej liście? Czy jednak została spalona nawozem? Czy jest dla niej ratunek? Proszę o odpowiedź jak najszybciej.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment