Sadzenie drzew owocowych

Posted on 29th Marzec 2012 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Wiosna to jeden z dwóch okresów w roku, kiedy można powiększyć kwaterę sadowniczą, przeprowadzając sadzenie drzew owocowych z odkrytym korzeniem (czyli kopanych z gruntu). Szczególnie gatunki oraz odmiany, które w początkowym okresie wzrostu są wrażliwe na silne spadki temperatury, jakie panują w naszym klimacie zimą, warto posadzić w miesiącach wiosennych. Do nadejścia zimowych chłodów młode drzewka dobrze się ukorzenią i wzmocnią na tyle by przetrwać nawet najostrzejsze mrozy.

Bujny wzrost, rozwój oraz obfite plonowanie roślin owocowych są uzależnione między innymi od właściwego postępowania podczas sadzenia drzew owocowych jak i opieki w początkowym okresie po posadzeniu krzewów oraz drzew owocowych na działce.

Oto kilka porad, w jaki sposób zaopiekować się zakupionymi roślinami by zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.

Już w czasie transportu drzew owocowych przeznaczonych do sadzenia trzeba koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu korzeni tak by cały czas miały zapewnioną przynajmniej odrobinę wilgoci. Czubki przeschniętych korzeni zamierają i rośliny często odchorowują to przez długi czas, a w skrajnych przypadkach mogą w ogóle nie przyjąć się po posadzeniu i uschnąć.

Miejsce sadzenia drzew owocowych powinno zostać wybrane na podstawie wrażliwości poszczególnych odmian na mrozy oraz późnowiosenne przymrozki. Sprawdzone, odporne odmiany można sadzić praktycznie w każdym miejscu działki. Natomiast rośliny, które nie są w pełni mrozoodporne lub wcześnie zaczynają rozwój wiosną (wrażliwość na przymrozki), warto umiejscowić w zacisznym zakątku, najlepiej w pobliżu gęstego żywopłotu lub ściany budynku. Taka lokalizacja przyczyni się do znacznego ograniczenia szkód spowodowanych przez duże spadki temperatur zimą jak też w okresie kwitnienia roślin sadowniczych.

Dołki przygotowane przed sadzeniem drzew owocowych powinny być na tyle duże by rozłożone korzenie roślin mieściły się w nich swobodnie. Zwykle dołki średnicy 50 cm oraz głębokości 40 cm zapewniają dostateczną ilość miejsca dla systemu korzeniowego sadzonych drzewek czy krzewów. Na słabszych piaszczystych glebach oraz na ciężkich glinach warto dołki poszerzyć dodatkowo dodając do nich dużo dobrze rozłożonego kompostu, dojrzałego obornika lub czarnoziemu. W ten sposób, nawet jeśli gleba w ogrodzie nie należy do najlepszych, można zapewnić korzeniom właściwe warunki wzrostu i znacznie przyspieszyć wzrost drzewek. Zazwyczaj korzeni nie skraca się przed posadzeniem a jedynie rozkłada równomiernie na kopczyku z żyznej gleby usypanym na spodzie dołka. Zasypując dołek warto kilka razy delikatnie udeptać podłoże by ziemia dokładnie osiadła wokół korzeni.

Głębokość sadzenia drzew owocowych powinna być dobrana tak, by umieścić rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosły w szkółce lub jedynie kilka cm niżej. Na glebach bardzo lekkich, silnie piaszczystych można je umieścić nawet do 10-12 cm głębiej.

Sadząc drzewa owocowe warto zwróć uwagę na podkładkę na jakiej została zaszczepiona wybrana przez nas odmiana. Jeśli sadzimy odmiany drzew owocowych na podkładkach wegetatywnych warto pamiętać by samo miejsce szczepienia znalazło się kilka centymetrów nad powierzchnią gleby. To zapobiegnie usamodzielnieniu się odmiany szlachetnej, która może wypuścić własne korzenie. W takim wypadku wpływ podkładki zacznie słabnąć i po kilku latach zniknie ona zupełnie.

Sadząc drzewa owocowe zaszczepione na podkładkach o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym trzeba koniecznie zapewnić roślinom solidne wsparcie, by silne wiatry nie powodowały ich wywrócenia. Najlepsze są tutaj grube paliki z twardego drewna wbijane w podłoże pionowo jeszcze przed zasypaniem korzeni drzewka ziemią lub wbijane pod lekkim kątem już po posadzeniu roślin.

Po zakończeniu sadzenia drzew owocowych warto uformować wokół pnia dużą misę z ziemi i podlać obficie rośliny. Woda dodatkowo pomoże pozbyć się kieszeni powietrznych z gleby oraz sprawi, że podłoże dobrze osiądzie wokół korzeni. Powierzchnie gleby wokół roślin można ściółkować skoszona trawą, niedojrzałym kompostem, trocinami lub przekompostowaną korą co znacznie ograniczy rozwój chwastów oraz zapewni stałą wysoką wilgotność gleby konieczną by rośliny szybko zadomowiły się w nowym miejscu.

W czasie pierwszych lat pielęgnacji po sadzeniu drzew owocowych warto dbać o dostateczną wilgotność gleby oraz o dostarczenie wystarczającej ilości składników pokarmowych potrzebnych młodym drzewkom i krzewom do właściwego rozwoju oraz obfitego corocznego plonowania. Po więcej informacji co do dalszej pielęgnacji zapraszam na strony poradnika ogrodniczego, gdzie jest artykuł pielęgnacja młodych drzew owocowych.

Zobacz również na blogu:
Jakie drzewa owocowe wybrać do ogrodu?
Sadzenie drzewek owocowych – wiosną czy na jesień
Agrest i porzeczka – pielęgnacja po zbiorach, cięcie, uprawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment