Sadzenie drzewek owocowych – wiosną czy na jesień

Posted on 17th Luty 2014 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Sadzenie drzewek owocowych - wiosną czy na jesieńSadzenie drzewek owocowych to wcale nie taka prosta sprawa. Jeżeli chcemy mieć dorodne plony każdego roku, moment i sposób sadzenia drzewek owocowych jest kluczowy. Dlatego przed zakupem drzewka owocowego dowiedz się więcej o tym, który termin sadzenia jest lepszy – na wiosnę czy na jesień? W poniższym artykule wspominam również kiedy zacząć przygotowywanie miejsca do sadzenia oraz gdzie warto jest kupować drzewka owocowe.

Gdzie kupować drzewka owocowe?
Jeżeli zależy nam na zdrowych i plennych drzewkach owocowych musimy najpierw zadbać o wiele ważnych elementów. Przede wszystkim należy zakupić drzewka owocowe od znanego szkółkarza, tak żeby mieć pewność, że drzewka, które kupujemy są najlepszej jakości. Warto jest się zacząć oglądać za drzewkami owocowymi z dość dużym wyprzedzeniem ponieważ bardzo często się tak zdarza, że te najlepsze drzewka owocowe są wykupywane w jednej chwili i pozostają już tylko drzewka gorszej jakości. Kupowanie drzewek od nieznanego sprzedawcy jest bardzo ryzykowne. Ewentualne wady drzewek owocowych mogą być wykryte dopiero po pewnym okresie wzrostu w naszym ogrodzie czy sadzie.

Przed zakupem drzewek owocowych trzeba też upewnić się w jakim są one stanie, czy nie ma na nich oznak chorób. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie jak kupować drzewa owocowe.

Jeżeli kupujemy drzewka owocowe z odkrytym korzeniem, należy je po przywiezieniu szybko zadołować tak aby ochronić korzenie przed wyschnięciem lub uszkodzeniem, zaś na czas transportu ze sklepu do naszego ogrodu, korzenie drzewka powinny być owinięte przynajmniej folią.

Pora sadzenia drzewek owocowych
Według większości specjalistów lepszą porą na sadzenie drzew owocowych jest termin jesienny, czyli od października do pierwszych przymrozków. Jest to związane głównie z dłuższym czasem na aklimatyzację, jaki ma nowo posadzone drzewko owocowe do rozpoczęcia nowej wegetacji. Sadzenie drzewek owocowych na jesień umożliwia roślinie zregenerowanie systemu korzeniowego tak, żeby na wiosnę był już gotowy do lepszego pobierania wody i soli mineralnych. Daje to nowemu drzewku owocowemu najlepszy start jaki może tylko mieć.

Oczywiście nie oznacza to, że sadzenie drzewek owocowych na jesień nie ma żadnych wad. Otóż sadząc drzewka jesienią zawsze narażamy je na przemarznięcie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe posadzenie drzewka i okrycie go na zimę, np. chochołem ze słomy.

Jak sadzić drzewka owocowe na jesień?
Otóż najważniejsze jest, żeby po posadzeniu i mocnym ubiciu ziemi wokół drzewka obsypać je kopczykiem ziemi. Oczywiście nie osypujemy całego drzewka. Wystarczy usypać kopczyk wysokości ok. 30-40 cm. Ochroni to korzenie drzewka przed przymarznięciem. Zanim usypiemy kopczyk, warto też drzewko obficie podlać. Natomiast jeżeli już ktoś przegapi termin jesienny lub będzie się bał, że jego drzewko może jednak przemarznąć pozostaje mu termin wiosenny.

Kiedy lepsze jest sadzenie wiosną?
Ważne żeby wiedzieć, iż dla niektórych gatunków wrażliwych na mróz, takich jak: czereśnia, brzoskwinia czy wiśnia, lepsze okazuje się sadzenie drzewek owocowych wiosną niż na jesień, właśnie ze względu na prawdopodobieństwo przemarznięcia.

Pamiętajmy jednak, że musi być to czas wczesnowiosenny, kiedy jeszcze wegetacja nie rozpoczęła się. Sadzenie drzewek owocowych wiosną powinno bowiem odbywać się w czasie kiedy drzewka są jeszcze w stanie uśpienia, zanim rozpoczną wegetację po okresie zimowym. Jedynie sadzonki drzewek owocowych przechowywanych w chłodni umożliwiają nieco późniejszy termin sadzenia na wiosnę (ze względu na opóźnienie ich wegetacji przez zimne powietrze w chłodni).

Drzewka owocowe sadzone wiosną mają krótszy czas przygotowania się do nowego okresu wegetacji. Warto jest wtedy po posadzeniu drzewka przyciąć mu mocno koronę. Zabieg ten zmniejszy powierzchnię transpiracji co sprawi, że system korzeniowy nie będzie tak mocno obciążony pobieraniem dużej ilości wody i soli mineralnych. Pozwoli to drzewku na spożytkowanie sił potrzebnych do regeneracji systemu korzeniowego w nowym miejscu. Wiosną przycinamy też drzewka sadzone jesienią.

Przygotowanie miejsca pod sadzenie drzewek owocowych
Bardzo ważne jest również to, żeby już z dużym wyprzedzeniem rozpocząć przygotowywanie miejsca pod sadzenie drzewek owocowych. Niektórzy szkółkarze radzą nawet rozpoczęcie przygotowań na sześć miesięcy przed sadzeniem. Należy odchwaszczać regularnie teren aby chwasty zminimalizować do zera. Trzeba również nawozić ziemię nawozami tak aby ziemia była bogata w składniki mineralne oraz miała odpowiednią strukturę. W tym celu stosuje się nawozy mineralne wieloskładnikowe, torf, obornik, kompost, czasem warto też wysiać rośliny na zielony nawóz, które przekopie się z glebą przed sadzeniem drzewek owocowych. Warto też sprawdzić odczyn pH gleby – jeżeli jest zbyt niski, konieczne będzie wapnowanie gleby. W przypadku sadzenia drzewek owocowych wiosną niektóre nawozy trzeba zastosować już jesienią poprzedniego roku, zaś w przypadku sadzenia drzewek owocowych na jesień, przygotowanie ziemi pod nowe nasadzenia warto rozpocząć już w sierpniu.

Zobacz również:
Jakie drzewa owocowe wybrać do ogrodu?
Głębokość sadzenia drzew i krzewów owocowych, odległość od płotu, oraz film jak sadzić rośliny owocowe
Spalanie odpadów na ogródkach działkowych

Fot. fotolia.pl

2 komentarze to “Sadzenie drzewek owocowych – wiosną czy na jesień”

  1. rolecki pisze:

    Wydaje mi się, żę w tekście jest błąd. Otóż wapnowanie gleby podwyższa jej odczyn, a nie obniża.
    Z poważaniem

  2. admin-rafaloku pisze:

    Jasne, dziękuję – już poprawione :-)Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment