Sadzenie tulipanów

Posted on 12th Wrzesień 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Sadzenie tulipanówJesień to czas na sadzenie tulipanów. Warto posadzić w ogrodzie choć kilka tych roślin aby na wiosnę cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami. Pamiętajmy przy tym, że na rabatach tulipany najlepiej prezentują się w większych grupach. Możemy je także sadzić do doniczek i uprawiać np. na balkonach. Sukces w uprawie tych roślin zależy przede wszystkim od właściwie przygotowanego miejsca do uprawy oraz odpowiedniego sadzenia cebul.

Tulipany to jedne z bardziej ulubionych kwiatów wiosennych. Rodzaj ten należy do rodziny liliowate (Liliaceae) i łącznie obejmuje około 100 gatunków. Dziko występuje na nagrzanych stokach wzgórz umiarkowanej strefy Europy i Azji (zwłaszcza Środkowej), gdzie często rośnie w glebach zasadowych. Ze względu na ogromną popularność w ciągu ok. 400 lat wyhodowano tysiące odmian tych wiosennych kwiatów. Możemy wyróżnić tulipany niskie, średniego wzrostu i wysokie, o pełnym kielichu lub pojedynczym itd.

Przygotowanie miejsca sadzenia

Ogólnie tulipany dobrze rosną na glebach przepuszczalnych i niezbyt ciężkich. Nie lubią kwaśnych, torfowych gleb, gdzie czasem długo zalega woda z opadów. Najlepsze pH dla tych wiosennych kwiatów to 6,0-7,0. Przygotowując glebę do sadzenia cebulek tulipanów dobrze jest zmieszać kompost z piaskiem w stosunku, odpowiednio 5:1. Nie należy użyźniać obornikiem. Nawozy rozsypujemy jesienią i na wiosnę pod rośliną. Cebule tulipanów są niemal całkowicie odporne na mróz, jednak na wszelki wypadek warto jest je okryć na zimę przysypując cebule ściółką z kory lub liści. Natomiast sadząc tulipany w doniczkach, warto jest oprócz ściółkowania zabezpieczyć też dodatkowo same doniczki.

Cebulki tulipanów

Pamiętajmy aby sadzić tylko zdrowe cebulki tulipanów, bez uszkodzeń i objawów chorobowych.

Sadzenie tulipanów

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to rośliny cebulowe do sadzenia jesienią. Najlepszym terminem na sadzenie cebulek tulipanów jest okres od września do października. Tulipany sadzimy nie później niż w październiku aby cebule zdążyły się ukorzenić zanim nadejdą mrozy.

Uwaga! Starajmy się sadzić tulipany co roku w innym miejscu ogrodu, tak aby na danym miejscu robić zawsze kilkuletnią przerwę w uprawie tulipanów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko porażania roślin przez choroby.

Jak sadzić tulipany?

Po wybraniu miejsca, a także przygotowaniu gleby można wreszcie przystąpić do sadzenia. Jak sadzimy tulipany zależy od gatunku i jego siły wzrostu. Średnie odmiany sadzimy w odstępach 12 cm. Małe odmiany tulipanów, o małych kwiatach sadzić co 6-10 cm. Natomiast te największe, o pełnych kwiatach sadzi się nawet co 15 cm. Głębokość na jaką sadzimy tulipany zależna jest od wielkości cebuli.

Ważna zasada! Umieszczamy cebulki tulipanów na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli, mierzonej od piętki do wierzchołka.

Sadzenie tulipanów

Tulipany sadzimy jesienią, od połowy września do października. Głębokość sadzenia cebul wynosi od 10 do 15 cm.

Uprawa tulipanów po posadzeniu

Jak widać, gdy chce się uprawiać tulipany, trzeba głównie pamiętać o terminie sadzenia tulipanów jesienią oraz głębokości na jaką należy posadzić te cebulki kwiatowe. Ważne tez jest zachowanie odstępów, aby wiosną kwiaty nie tłumiły się wzajemnie.

Wiosną cebule tulipanów zaczynamy podlewać na 2 tygodnie przed kwitnieniem i powtarzamy ten zabieg co 7-10 dni, aż do końca maja (ok. 5 tygodni po kwitnieniu).

Nawożenie przy uprawie tulipanów uzależnione jest od tego czy dobrze przygotowaliśmy podłoże przed sadzeniem tulipanów. Jeżeli zrobiliśmy to dobrze niemal nie trzeba nawozić. Jeżeli zapomnieliśmy tego zrobić, wiosną warto jest wysypać nawóz wieloskładnikowy.

Sadzenie tulipanów w doniczkach

Sadzenie tulipanów jesienią nie musi być wyłącznie do gruntu. Cebulki kwiatowe można śmiało też sadzić do różnych pojemników: doniczek, koszy itp. Jednak należy pamiętać żeby odpowiednio dobrać wielkość pojemnika. Przy sadzeniu tulipanów w doniczkach należy pamiętać o zasadzie sadzenia na głębokość. Doniczka nie może być zbyt płytka ponieważ, cebule przemarzną, przesuszą się lub będą miały zbyt mało składników pokarmowych. Przy sadzeniu tych cebulek kwiatowych do doniczek pamiętajmy też o bardziej regularnym podlewaniu aby nie przesuszyć cebul, ale też nie należy przesadzać z wodą gdyż cebule mogą zacząć gnić. Doniczka musi mieć otwory na spodzie aby woda była dobrze odprowadzana! Przy sadzeniu tulipanów w doniczkach trzeba też dobrze przygotować podłoże aby rośliny miały z czego czerpać siłę do wzrostu.

Co robić z przekwitniętymi tulipanami?

Kiedy kwiaty tulipanów zaczną marnieć należy uszczyknąć cały kielich płatków na szczycie łodygi, zostawiając całą resztę nadziemną rośliny, która będzie dalej asymilować i kierować składniki pokarmowe do cebuli. Kiedy część nadziemna zacznie żółknąć, należy delikatnie wykopać cebule i przechować w suchym miejscu do kolejnego terminu sadzenia cebulek tulipanów. Pamiętajmy, żeby nie sadzić tulipanów z powrotem w to samo miejsce!

Zobacz także:
Hiacynty – w ogrodzie i w doniczce
Lilia a liliowiec. Czym się różnią, jak je uprawiać?
Szachownica cesarska – uprawa, sadzenie cebul

One Response to “Sadzenie tulipanów”

  1. Bazylia pisze:

    Ja sobie nie wyobrażam, wiosny bez kwiatów cebulowych szczególnie tulipanów. Wspaniale zdobią mieszkanie dlatego, jak co roku przygotowałam już cebulki do pędzenia :)Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment