Skarpa w ogrodzie – jak zabezpieczyć, jak zagospodarować

Posted on 18th Styczeń 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Wielu właścicieli ogrodów boryka się z problemem zagospodarowania obecnej na działce skarpy, której nie sposób usunąć ze względu na ograniczenia przestrzenne lub bardzo wysokie koszty robót ziemnych. Ale czy skarpa w ogrodzie musi być problemem? Otóż okazuje się, że przy odrobinie pomysłowości można taki, z pozoru dość nieciekawy teren, przekształcić w tętniący życiem skrawek górskiego lasu lub słonecznej łąki.

Sposoby na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

Obecność skarpy w ogrodzie daje także niepowtarzalną możliwość stworzenia bardzo oryginalnego ogrodu skalnego, gdzie dobrze będą się czuły rośliny o wysokich wymaganiach uprawowych, które na zwykłych rabatach kwiatowych zamierają w przeciągu jednego sezonu.

Wszelkie prace związane z zagospodarowaniem skarpy w ogrodzie należy rozpocząć od umocnienia jej brzegów oraz ewentualnego ‘przemeblowania’ bardzo stromych zboczy.
Aby zabezpieczyć skarpę w ogrodzie trzeba ograniczyć osuwanie się gleby po silnych opadach deszczu oraz pod wpływem erozji wietrznej należy skarpę otoczyć murkiem oporowym stworzonym z dużych głazów lub podkładów kolejowych wbitych pod katem 75°, co znacznie umocni podstawę. Wzdłuż stromego brzegu można także stworzyć suchy murek z połączonych zaprawą płaskich kamieni układanych na zakładkę.

Aby skarpa się nie osuwała, warto wzmocnić ją murkiem oporowym.

Jak ciekawie zabezpieczyć skarpę w ogrodzie?
Można na jej brzegach utworzyć kilka mniejszych tarasów otoczonych murkami kamiennymi gdzie można z powodzeniem uprawiać wiele wysokogórskich roślin nie znoszących nadmiaru wilgoci podczas jesienno-zimowych miesięcy.

Dobór gatunków do zagospodarowania skarpy w ogrodzie w dużej mierze zależy od kierunku jej nachylenia.

Na południowym stoku dobrze będą rozwijały się rośliny całkowicie nieprzydatne do obsadzanie chłodnych, zacienionych północnych skłonów.

Na stokach o wystawie zachodniej lub południowej można stworzyć skrawek murawy kserotermicznej, gdzie doskonale będą rosły gatunki pochodzące nawet z cieplejszych stref klimatycznych, pod warunkiem, że osłonimy je przed nadmiarem wilgoci w czasie spoczynku wegetacyjnego (czyli na zimę).

Na glebie rozluźnionej dużą ilością piasku oraz drobnego żwiru znakomicie rozrosną się mrozoodporne gatunki opuncji, rojniki, dziewięćsiły oraz wiele innych gatunków oraz odmian roślin ozdobnych kochających słoneczne stanowiska.

Zagospodarowując skarpę w ogrodzie w formie murawy kserotermicznej nie sposób zapomnieć o miłkach wiosennych (Adonis vernalis), szałwii łąkowej (Salvia pratensis), strzelistych dziewannach (Verbascum nigrum), pięciornikach bylinowych (Potentilla sp.), aromatycznych macierzankach (Thymus sp.) oraz goździkach kropkowanych (Dianthus deltoides), udających się doskonale nawet na suchej glebie pod warunkiem, że zawiera ona dostatecznie dużo wapnia.

Zupełnie inne zbiorowisko roślinne można stworzyć podczas zagospodarowania skarpy o wystawie wschodniej oraz północnej. Zwiększona wilgotność gleby oraz półcień lub cień to idealne warunki by taki teren obsadzić gatunkami porastającymi w środowisku naturalnym zbocza górskich lasów oraz lekko ocienione kamieniste tereny wokół strumieni i potoków.

Stworzone z głazów oraz większych kamieni kieszenie skalne, po napełnieniu przepuszczalnym, neutralnym lub lekko kwaśnym podłożem, można obsadzić pięknymi klejnotami górskiej flory. Tutaj dogodne warunki do rozwoju oraz obfitego kwitnienia znajdą lewizje liścieniowe (Lewisia cotyledon), urdziki górskie (Soldanella montana), spokrewnione z fiołkami afrykańskimi Ramony pirenejskie (Ramonda pyrenaica) oraz wulfenie (Wulfenia carinthiaca), a także całe multum innych gatunków.

Obsadzając tak zaaranżowane półki skalne oraz cieniste rabaty nie wolno zapomnieć o paprociach, które wniosą do ogrodu koronkowe piękno delikatnych liści, kojarzące się niepodzielnie z wędrówkami po górskich szlakach.

Wyższy murek oporowy zbudowany z pustaków wypełnionych ziemią, może się także stać okazją do posadzenia roślin. Powstanie prawdziwie ozdobne podnóże skarpy.

Jak jeszcze można zagospodarować skarpę w ogrodzie?

Jeśli właścicielom posesji nie zależy na stworzeniu pełnego ciekawostek ogrodu na posiadanej skarpie, to można ją przekształcić w zielone zbocze, sadząc na całej powierzchni niskie oraz płożące formy krzewów ozdobnych. Przed przystąpieniem do sadzenia roślin warto pozbyć się wieloletnich chwastów, ponieważ walka z nimi, kiedy rośliny zadarniające będą w pełnym rozwoju, może okazać się bardzo uciążliwa.

Zobacz również na blogu:
Otoczenie posesji – wyobraź sobie, zaprojektuj, zrealizuj

Podobne tematy w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment