Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie, jak je wytępić

Posted on 14th Maj 2012 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze

Z pewnością wielu osobom szkody wyrządzane przez ślimaki w ogrodzie spędzają sen z powiek. Wśród wielu gatunków tych mięczaków, występujących w ogrodach, największe zniszczenia powodują tylko przedstawiciele dwóch rodzajów – ślinik oraz pomrowik. Ze względu na to, że ślimaki te pokonują znaczne odległości i szybko się rozmnażają, stały się utrapieniem właścicieli ogrodów na dużym obszarze naszego kraju. Zatem, jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki w ogrodzie rozpoczynają żerowanie późnym wieczorem i są aktywne aż do godzin porannych, ale podczas deszczowej pogody mogą także pojawiać się na roślinach w ciągu dnia.

Długo utrzymujące się opady atmosferyczne w ciągu letnich miesięcy mogą być czynnikiem powodującym znaczny wzrost liczebności tych szkodników w ogrodach, natomiast srogie mrozy występujące w czasie, kiedy na glebie nie zalega pokrywa śniegu, znacznie zmniejszają ich liczebność w kolejnym sezonie.

Zwalczanie ślimaków najlepiej rozpocząć zapobiegając ich rozmnażaniu się. Dlatego warto już wiosną rozpocząć działania profilaktyczne. Ważną rolę w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się ślimaków ma częste koszenie trawy porastającej rowy oraz skraje ogrodu, usuwanie wszelkiego rodzaju resztek roślinnych oraz elementów, pod którymi mięczaki mogłyby znaleźć schronienie podczas dnia. Warto także, przed posadzeniem nowych nabytków roślinnych, obejrzeć je dokładnie po wyjęciu z doniczek, czy nie ma w podłożu dorosłych ślimaków lub ich jasnych, okrągłych jaj.

Zabiegi profilaktyczne mające za zadanie zniechęcenie mięczaków do odwiedzania rabat kwiatowych oraz zagonów, gdzie rosną warzywa, to także częste usuwanie chwastów, regularne wzruszanie powierzchniowej warstwy gleby oraz poranne podlewanie upraw, by nadmiar wilgoci wyparował z gleby przed nadejściem nocy. Są to jedne z najskuteczniejszych metod zwalczania ślimaków.

Jak jeszcze można wytępić ślimaki? Dobre efekty można uzyskać rozsypując wokół szczególnie chętnie odwiedzanych przez ślimaki roślin zapory z ostrego igliwia, popiołu drzewnego, oraz pogniecionych skorupek kurzych jaj, które przynajmniej częściowo powinny ograniczyć wędrówki ślimaków między zagonami.

Ślimaki można zwalczać za pomocą innych zwierząt. Warto zatroszczyć się o naturalnych sprzymierzeńców w walce z tymi szkodnikami. Wiele gatunków owadów pasożytniczych oraz drapieżne chrząszcze są naturalnymi regulatorami liczebności ślimaków w środowisku naturalnym. Również żaby, małe ssaki, jeże oraz ptaki są ważnymi wrogami naturalnymi znacznie zmniejszającymi populację mięczaków na działkach oraz w ogrodach.

Zapewniając organizmom pożytecznym schronienie oraz miejsce do rozmnażania się wśród roślin, w stertach chrustu lub gęstych żywopłotach, można spodziewać się obfitych plonów oraz pięknych roślin ozdobnych, bez obawy o uszkodzenia spowodowane żerowaniem ślimaków.

Jeśli jednak wszystkie zabiegi profilaktyczne nie przyniosą zamierzonego efektu, trzeba koniecznie rozpocząć aktywne zwalczanie ślimaków, by ochronić rośliny ozdobne i uprawne przed tymi stale głodnymi szkodnikami.

Jak wytępić ślimaki, szybko i skutecznie? Całkiem skuteczne okazuje się odławianie ślimaków do regularnie przeglądanych pułapek, zawierających jako przynętę rzeczy szczególnie lubiane przez te szkodniki. Najprostsza pułapka chwytna to kawałek deski lub fragment dachówki ułożony w osłoniętym zakątku na wilgotnej glebie, oparty z jednej stronie na niewielkim kamieniu, tak by była pod nim kilkucentymetrowa wolna przestrzeń, którą należy zapełnić obierkami z marchwi, jabłek, liśćmi sałaty lub kapusty. Jako wabik może również służyć wydrążona skórka pomarańczy, otręby zbożowe lub kilka łyżek piwa rozlanych na niewielkim talerzyku lub zakrętce od słoika. Tak przygotowane pułapki do zwalczania ślimaków należy rozmieścić co kilka metrów i codziennie rano przeglądać, wybierając z nich ślimaki.

Do zwalczania ślimaków można także wykorzystać dostępne w handlu preparaty chemiczne, zawierające w swoim składzie metaldehyd oraz metiokarb, substancje działające trująco na ślimaki po spożyciu oraz bezpośrednim kontakcie z ich skórą. Rozsypuje się je zwykle w pobliżu najchętniej odwiedzanych przez mięczaki roślin lub wzdłuż międzyrzędzi, dbając o to, by nie zmoczyć trucizny podczas podlewania roślin.

Jak wytępić ślimaki przy użyciu środków chemicznych? Do tego rodzaju walki z tymi szkodnikami można także z dużym powodzeniem wykorzystać wapno nawozowe w formie tlenkowej (tzw. wapno niegaszone), które rozsypuje się na suchą glebę wieczorem podczas suchej pogody, unikając kontaktu środka z roślinami.

Stosowanie chemicznych metod zwalczania ślimaków w czasie opadów deszczu nie przyniesie zadowalających efektów ze względu na rozpuszczanie i wpłukiwanie w glebę rozsypanych po podłożu preparatów. W ten sposób jedynie zanieczyszczamy otaczające nas środowisko. Pamiętajmy też aby metody chemiczne stosować dopiero w ostateczności, gdy metody naturalne i pułapki naprawdę zawiodą. W ogrodach działkowych i przydomowych zazwyczaj wystarcza stosowanie w/w metod zapobiegawczych oraz pułapek do odławiania ślimaków.

Przeczytaj na blogu:
Lekcja przyrody w ogrodzie! Jak żyją szkodniki i owady pożyteczne?
Sposób na kreta w ogrodzie
Ochojniki – szkodniki iglaków

Przeczytaj także w naszym poradniku:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment