Sposób na kreta w ogrodzie

Posted on 2nd kwiecień 2012 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze

Prawie każdy właściciel ogrodu wie jakich szkód potrafi narobić niepozornie wyglądający kret w ogrodzie. W czasie drążenia podziemnych korytarzy uszkadza on korzenie oraz cebule i kłącza roślin, które szybko tracą na urodzie. Kopce ziemi tworzone podczas wypychania gleby z podziemnych korytarzy są regularne i mogą być także dość wysokie, a okrągłe w przekroju tunele pod kretowiskami skierowane są często pionowo w głąb podłoża.

Kret a karczownik
Te cechy krecich urobisk sprawiają, że przy odrobinie doświadczenia łatwo odróżnić kopce tego gatunku od innych szkodników sprawiających kłopoty na działkach, takich jak karczownik. Kopce karczownika są bardziej płaskie (niższe), a drążone tunele mają przekrój jajowaty (są szersze niż tunele drążone przez kreta).

Sposób na poznanie czy mamy kreta czy karczownika w ogrodzie
Jeżeli nie mamy pewności, czy sprawcą zniszczeń jest kret, czy karczownik, możemy na próbę rozgrzebać około metrowy odcinek korytarza wydrążonego przez zwierzę. Po kilku godzinach lub następnego dnia sprawdzamy stan zniszczonego tunelu. Jeżeli został on odbudowany, to mamy do czynienia z karczownikiem, gdyż krety nigdy nie odtwarzają zniszczonego chodnika.

Więcej informacji na temat rozpoznawania zniszczeń powodowanych przez inne szkodniki, które bywają mylone z kretami, w artykule na stronie poradnika ogrodniczego: Kret, karczownik, mysz polna i nornica

 

Efekty działalności kreta jest łatwo rozpoznać. Kopce ziemi, tworzone podczas wypychania gleby z podziemnych korytarzy, są regularne i mogą być także dość wysokie.

Kret może powodować znaczące szkody w ogrodzie, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych gatunków szkodników glebowych, jest on aktywny przez cały rok, żerując także w okresie zimy. Z tego względu może nas spotkać szczególna przykrość, gdy wczesną wiosną, po stopnieniu śniegu, zobaczymy nasz trawnik oszpecony licznymi kopcami.

Krety żyjące w środowisku naturalnym podlegają ochronie gatunkowej, ale ich zwalczanie w ogrodach i na działkach jest dozwolone.

Oto podstawowe sposoby na kreta w ogrodzie, jakie można wykorzystać u siebie. W czasie inwazji kretów na działce warto zastosować jednocześnie kilka z nich.

Sposób na kreta w ogrodzie – wyłapywanie
Wyłapywanie kretów można przeprowadzić na dwa sposoby. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na szkodniki w czasie wypychania ziemnego urobku na powierzchnie podłoża. Wtedy najważniejsze są szybkie działania oraz delikatne stąpanie po glebie, ponieważ krety znakomicie wyczuwają drgania i zaniepokojone szybko uciekają w głąb korytarzy. Wydobytego szkodnika powinno się przetransportować poza granice posesji i uwolnić – wypuszczony w znacznej odległości kret bardzo rzadko powraca do ogrodu.

Kolejnym sposobem na kreta w ogrodzie, bez wyrządzania mu krzywdy, jest zastosowanie pułapek chwytnych. Pułapkę można wykonać samemu, wkopując do gleby litrowy słój, tak by jego górna krawędź była ułożona na równi z dnem korytarza, lub też można posiłkować się dostępnymi w handlu pułapkami rurkowymi.

Sposób na kreta w ogrodzieodstraszanie
Odstraszanie mechaniczne za pomocą różnego typu własnej budowy małych wiatraków, umieszczonych na drewnianym paliku butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek po napojach, które poruszane przez wiatr powodują drgania przenoszone przez drewnianą nasadę w głąb podłoża. Tego typu urządzenia umieszczone bezpośrednio nad kretowiskiem sprawiają, że drgania rozchodzą się wzdłuż korytarzy, powodując zaniepokojenie kretów.

 

Samodzielnie możemy na działce zbudować odstraszacz z umieszczonych na drewnianym paliku butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek po napojach. Poruszane przez wiatr, spowodują drgania, których krety bardzo nie lubią.

W sklepach można też nabyć akustyczne odstraszacze, wyposażone w źródło energii w postaci baterii lub fotoogniwa oraz nadajnik, emitujący często zmieniający się sygnał dźwiękowy o wysokiej częstotliwości. Sygnał taki roznosi się w promieniu kilku metrów kwadratowych. Zwykle wykorzystuje się kilka tego typu odstraszaczy rozmieszczonych co 7-12 metrów, tak by emitowane fale częściowo nakładały się na siebie. Ten sposób odstraszania kretów ma tą zaletę, że zwierzęta nie zdążą przyzwyczaić się do niepokojących je sygnałów, zanim zmienią one częstotliwość. Ale też można spotkać opinie o zupełnym braku skuteczności tych urządzeń.

Dobrym sposobem na kreta w ogrodzie jest odstraszanie go zapachem. Zapachowe odstraszanie kretów może być przeprowadzone za pomocą środków posiadających silny, trwały zapach, jak na przykład ropa lub benzyna, którymi nasącza się szmatki wkładane do świeżo usypanych przez zwierzęta kretowisk. Warto także sprawdzić skuteczność świeżych liści orzecha włoskiego, pędów porzeczki, mięty oraz czarnego bzu w połączeniu z intensywnym zapachem skórki z cytryny. Skuteczne może być także obsadzanie rabat roślinami, które wydzielają substancje chemiczne szczególnie nielubiane przez krety, jak na przykład bazylia, aksamitki i wilczomlecze.

W sklepach ogrodniczych dostępne są świece gazowe, które można stosować również do zwalczania pozostałych gatunków gryzoni wyrządzających straty w ogrodzie. Ważne jest by gazować tylko korytarze zamieszkałe, co można stwierdzić po świeżo usypanych kretowiskach. Stosowanie świec dymnych jest zazwyczaj ostatnią deską ratunku, kiedy wszystkie, bardziej humanitarne metody odstraszenia kretów, zakończą się fiaskiem.

Zobacz również:
Lekcja przyrody w ogrodzie! Jak żyją szkodniki i owady pożyteczne?
Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie, jak je wytępić

Zamów w internecie: pułapki i środki na krety…

2 komentarze to “Sposób na kreta w ogrodzie”

  1. Bieta2302 pisze:

    krety skutecznie odstraszam umieszczając kulki antymolowe w otworze i zasypuje je ziemią

  2. Klaudia pisze:

    Krety nie lubią zapachu lawendy tak samo jak mole więc takie kulki faktycznie mogą się sprawdzić. Jeżeli chodzi o odstraszacze zapachowe dobry jest środek pożegnanie z kretem. Jest to preparat na bazie czosnku, czego również krety nie tolerują.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment