Środki do konserwacji drewna na zewnątrz

Posted on 25th kwiecień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Ekspert firmy Altax przygotował przewodnik konserwacji drewna na zewnątrz, który pozwoli łatwo zorientować się w preparatach dedykowanych drewnianym elementom na zewnątrz domu oraz w ogrodzie. Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, że w koszyku powinien znaleźć się środek, który nie tylko nada drewnu kolor oraz zabezpieczy przed słońcem i deszczem, ale również ochroni deskę przed atakiem szkodników.

Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu.
Pamiętajmy, że wszystkie elementy: od podbitki dachowej przez elewację, po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, powinny być zabezpieczone przed biokorozją oraz przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Na rynku występuje niewiele środków do konserwacji drewna na zewnątrz, które łączą w sobie wszystkie funkcje ochronne. Większość środków, takich jak lakiery, farby i oleje zabezpieczają drewno jedynie przed szarzeniem od słońca i wchłanianiem wilgoci. Dlatego w większości przypadków wymagane będzie zabezpieczenie 2-etapowe. Na pierwszym miejscu deska musi być zagruntowana, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna. Dopiero potem możemy ją dekorować – w zależności od powierzchni i pożądanego efektu – lakierem, lakierobejcą, olejem lub farbą.

1. Etap – W walce z biokorozją
Najpierw z półki środków do konserwacji drewna na zewnątrz wybieramy impregnaty techniczne. Zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony – nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno jednocześnie przed pleśniami, grzybami i owadami, a tylko taki zakres da nam kompleksową i trwałą ochronę drewna.
Spotkać możemy preparaty na bazie wody lub benzyny. – Obydwa rodzaje tak samo skutecznie sprawdzą się na drewnianych elementach na zewnątrz – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Aby jednak impregnacja była skuteczna, należy wprowadzić odpowiednią ilość preparatu na 1m² – stosujmy się zawsze w tym przypadku do zaleceń producenta.

2. Etap – Dekoracja
Jeśli już zabezpieczyliśmy deski impregnatem technicznym, kolejnym środkiem do konserwacji drewna na zewnątrz może być środek bardziej dekoracyjny czyli np. lakier, lakierobejca, lazura, emalia lub olej. Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcemy utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat. – Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcemy pomalować – zwraca uwagę Andrzej Wójcik. – W przypadku dużych elementów bardzo istotna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki.

Zalecamy ostrożność w stosowaniu środków do konserwacji drewna na zewnątrz takich jak lakiery i lakierobejce bezbarwne. W wersjach kolorystycznych to pigmenty zapewniają ochronę drewna przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opcja ta w wersji bezbarwnej nie jest zapewniana przez wszystkich producentów, dlatego upewnijmy się jaki zakres ochrony zadeklarowany jest na opakowaniu.

Poniżej tabela, w której przedstawione są właściwości i zastosowania poszczególnych rodzajów środków do konserwacji drewna na zewnątrz. Jest to mini-przewodnik, który pozwoli zorientować się, który preparat do czego służy. Aby zobaczyć tabelę w pełnym rozmiarze, proszę nacisnąć miniaturkę poniżej.

Przeczytaj również na stronie poradnika ogrodniczego:

Zobacz także na blogu:
Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary
Bambusowe tyczki, kratki, płotki i inne akcesoria ogrodowe
Meble ogrodowe. Jakie wybrać?
Zabezpieczenie desek tarasowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment