Starzec srebrzysty, mrozy – uprawa w ogrodzie

Posted on 3rd Styczeń 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Starzec popielny, mrozyStarce (Senecio) są bardziej znane jako rośliny doniczkowe, uprawiane w mieszkaniach. Wśród nich są jednak też gatunki nadające się do uprawy w ogrodzie. Najpopularniejszym z nich jest starzec popielny, określany też jako starzec srebrzysty lub mrozy (Senecio cineraria, syn. S. maritima). To umiarkowanie szybko rosnący podkrzew, pochodzący z rejonu śródziemnomorskiego. W naszym klimacie starzec srebrzysty uprawiany jest jako roślina jednoroczna, choć przy bardzo łagodnej zimie zdarza się że przetrwa do następnego roku.

Roślina ta osiąga od 30 do 60 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Podstawowym walorem ozdobnym starca popielnego są długie (do 15 cm), owalne, bardzo głęboko powcinane liście, pokryte srebrnoszarym kutnerem. Niepozorne kwiatostany, złożone z żółtych kwiatów o średnicy 2,5 cm, pojawiają się latem i powinny być usuwane. Uprawa starca srebrzystego wymaga stanowiska słonecznego (w cieniu nie uzyska srebrnego koloru) i przepuszczalnej gleby.

Na ogrodowej rabacie starzec srebrzysty doskonale prezentuje się w towarzystwie niebieskich żeniszków i żółtych aksamitek. Może być też sadzony jako roślina na obwódki, dość dobrze znosi przycinanie. Wykorzystuje się go także do kompozycji z kwiatów ciętych i do suchych bukietów.

Nasiona wysiewa się w marcu do ciepłego inspektu. Na rabaty rośliny wysadza się, gdy minie ryzyko przymrozków. Można też spróbować rozmnażania z pędów. W tym celu roślinę mateczną przetrzymujemy przez zimę w zimnym pomieszczeniu i na początku lutego ukorzeniamy pędy.

Zupełnie inaczej prezentuje się doniczkowa uprawa mrozów w mieszkaniach. Są wśród nich sukulenty, ciekawe pnącza, zdobione przez niezwykłe liście i piękne kwiaty. Więcej na ich temat w naszym poradniku, w artykule starce doniczkowe.

Zobacz również na blogu:
Kobea pnąca – wspaniałe pnącze jednoroczne
Nasiona kwiatów wysiewane w zimie

Autorem fotografii jest Neelix, publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment