Sundaville – uprawa i jej zimowanie

Posted on 15th luty 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Sundaville - uprawa i jej zimowanie

Zajmują niewiele miejsca, przy tym tworzą efektowną zasłonę. Pnącza, bo o nich mowa pojawiają się na balkonach i tarasach coraz częściej, a jeśli dodatkowo mają ciekawe kwiaty wybieramy je jeszcze chętniej. Sundaville jest przykładem rośliny, która spełnia powyższe wymagania. Szybki przyrost, bardzo efektowne kwiaty i błyszczące ciemnozielone liście. Co jeszcze warto wiedzieć o Sundaville? Dowiedz się jak wygląda uprawa Sundaville i jej zimowanie.

Sundaville – uprawa

Pnącze pochodzące z tropikalnej Ameryki Południowej zwane Mandevillą, zachwyca pięknem i dobrze czuje się na słonecznych balkonach. Seria jego odmian o nazwie Sundaville wyhodowana została przez japońską firmę Suntory i uprawiana jest niemal we wszystkich szerokościach geograficznych, ale nie wszędzie zimuje.

Sundaville jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Najczęściej uprawiana jest w donicach lub pojemnikach, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje. Sundaville dorasta do 3 metrów wysokości, ma eliptyczne ciemnozielone liście osiągające 20 cm długości. Wspaniałe lejkowate kwiaty mogą przybierać różne kolory – od białych (np. odmiana ‘Classic White’), poprzez żółte (‘Opale citrine’), aż po czerwone (‘Pretty Red’). Sundaville kwitnie od maja do października. Szybkie tempo wzrostu sprawia, że przy zastosowaniu odpowiednich podpór bardzo dobrze rozrasta się na balkonach i tarasach.

 

Sundaville - uprawa i jej zimowanie

Sundaville ‘Pretty Red’

Sundaville preferuje przepuszczalne i wilgotne podłoże oraz słoneczne i zaciszne stanowiska. Jeśli zapewnimy takie warunki możemy być pewni, że roślina odwdzięczy się nam bujnym kwitnieniem. W uprawie Sundaville nie możemy zapomnieć o systematycznym nawadnianiu (2 razy w tygodniu) oraz nawożeniu (co 10 dni). Regularnie od kwietnia do sierpnia nawozimy roślinę nawozami pobudzając jej wzrost i kwitnienie. Idealne będą dla niej specjalistyczne nawozy do roślin kwitnących zawierające w swoim składzie potas oraz azot.

W uprawie Sundaville ważna jest odpowiednio dobrana donica, w której roślina będzie mogła swobodnie się rozrastać, bez konieczności przesadzania jej w trakcie kwitnienia. Jeśli zauważymy, że korzenie przerastają doniczkę musimy przesadzić roślinę do donicy o większym rozmiarze wysypanej na dnie keramzytem lub krzemionką, co zapewni lepszy drenaż. Roślinę warto posadzić w mieszance ziemi kwiatowej z dodatkiem torfu.

Sundaville – zimowanie

W warunkach klimatycznych Polski Sundaville wymaga zimowania w chłodnych pomieszczeniach, gdzie będzie zabezpieczona przed mrozami. Może być to piwnica, garaż czy oranżeria.

Gdy dni stają się coraz krótsze, a noce zimniejsze przenosimy Sundaville z balkonu do pomieszczenia zamkniętego, gdzie panuje temperatura ok. 15⁰C. Jednocześnie w tym okresie zmniejszamy podlewanie oraz całkowicie rezygnujemy z nawożenia. Podlewać można raz w tygodniu tak, aby nie przelać rośliny i nie dopuścić do jej przesuszenia.

Wiosną, kiedy miną przymrozki najlepiej po 15 maja, Sundaville wystawiamy na balkon. Jednocześnie skracamy stare uszkodzone i poplątane pędy rośliny, nadając jej nowe kształty.

Wiosenne cięcie sundaville pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów i kwitnienie przez całe lato.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment