Szachownica cesarska – uprawa, sadzenie cebul

Posted on 10th Lipiec 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), określana także jako korona cesarska, to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin ogrodowych – trudno ją pomylić z jakąkolwiek inną. Określenie korona cesarska nie dziwi, skoro dumnie wzniesione ku górze, wysokie, sztywne pędy rośliny wieńczy przepiękny kwiatostan składający się z 6-8 dzwonkowatych kwiatów, znad którego wyrasta korona zielonych liści. Skąd jednak nazwa szachownica?

Otóż szachownica cesarska jest jednym z ponad 140 gatunków roślin należących do rodzaju Fritillaria, a po polsku właśnie – szachownica. Polska nazwa rodzaju wzięła się od szachownicy kostkowatej – jedynego gatunku roślin z tego rodzaju, która dziko występuje na terenie Polski (niestety jest bardzo rzadka i obecnie objęta ścisłą ochroną). Jej, pochylone ku dołowi, dzwonkowate, purpurobrązowe kwiaty są pokryte kratką przypominającą szachownicę. Więcej na jej temat nie chcę się rozpisywać, bo wymagania uprawowe szachownicy kostkowatej są nieco inne, niż głównej bohaterki dzisiejszego wpisu. Wróćmy zatem do szachownicy cesarskiej.

Kiedy sadzić cebule szachownicy cesarskiej?

Sadzenie cebul szachownicy cesarskiej można rozpocząć pod koniec sierpnia i na początku września. Jest zaliczana do roślin cebulowych sadzonych jesienią. Nieco wcześniejszy termin sadzenia (już pod koniec sierpnia) wynika z faktu, że po posadzeniu cebule szachownicy cesarskiej dość wcześnie tworzą zawiązki korzeni.

Gdzie posadzić cebule szachownicy cesarskiej?

Miejsce uprawy szachownicy cesarskiej przede wszystkim powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Szachownice cesarskie zasługują sobie na sadzenie w dobrze widocznych miejscach działki czy ogrodu. Doskonale roślina ta prezentuje się jako soliter posadzony na trawniku. W ten sposób najlepiej uwidocznimy niezwykłe piękno tej rośliny. Można też sadzić w grupie oraz na rabatach w kompozycji z innymi roślinami. Sadzenie cebul szachownicy cesarskiej w kompozycji polecam, gdyż wraz z nadejściem lata części nadziemne korony cesarskiej zasychają i warto aby inne rośliny je zasłoniły. Dobre towarzystwo dla szachownicy cesarskiej będą stanowić niezapominajki, omieg czy smagliczka skalna.

Na jakiej głębokości sadzić cebule szachownicy cesarskiej?

Sadzenie cebul szachownicy cesarskiej powinno być na głębokość równą około 3 wysokościom cebul (zazwyczaj będzie to około 20 cm), do żyznej i przepuszczalnej gleby. Przed sadzeniem warto pod cebule przygotować 2-3 cm warstwę drenażu ze żwirku lub gruboziarnistego piasku (gdy jest zbyt wilgotno, dość łatwo gniją). Zanim nadejdzie zima miejsce sadzenia warto okryć ściółką z kory lub liści i dodatkowo obłożyć gałązkami świerkowymi. Od wiosny rozpoczynamy podlewanie oraz podajemy jednorazową dawkę nawozu (może być mieszanka wieloskładnikowa lub nawóz naturalny). Kwiatami tej wspaniałej rośliny będziemy się cieszyć od kwietnia do maja. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe lub w odcieniach czerwieni. Bardzo ciekawa jest odmiana ‘Aureomarginata’, o ozdobnych, pasiastych liściach.

Problemy w uprawie szachownicy cesarskiej

Wiosenne przymrozki mogą powodować wyginanie się pędów szachownicy cesarskiej i pokładanie na ziemi. Aby się nie łamały, warto podwiązać je do palików.

Wykopywanie cebul szachownicy cesarskiej

W czerwcu część nadziemna zasycha i wówczas ograniczamy podlewanie. Korona cesarska nie lubi przesadzania, więc cebule pozostawiamy na swoim stanowisku. Można je wykopać raz na 3-4 lata w celu rozmnożenia uprawy szachownicy cesarskiej.

Na koniec warto wspomnieć, że szachownice cesarskie nie tylko będą zdobić nasz ogród ale też zniechęcać do odwiedzania ogrodu nornice i inne gryzonie oraz zające. A to za sprawą zawartej w cebulach szachownicy cesarskiej substancji zapachowej, nielubianej przez te zwierzęta.

Przeczytaj również na blogu:
Czarnuszka damasceńska – ozdobne kwiaty i torebki nasienne
Glicynia (Wisteria) – która jest idealna do uprawy w Polsce?
Sadzenie tulipanów

Przeczytaj także w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment