Szkodniki kwiatów doniczkowych

Posted on 18th luty 2015 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze, Rośliny doniczkowe

Szkodniki kwiatów doniczkowychSzkodniki kwiatów doniczkowych są niechcianymi gośćmi w naszych mieszkaniach. Atakując rośliny doniczkowe zaburzają ich wzrost, kwitnienie czasem doprowadzają do całkowitego zamierania. Jak rozpoznać szkodniki kwiatów doniczkowych? Jak z nimi walczyć? Po jakie preparaty sięgnąć? Zobacz jakie metody walki ze szkodnikami kwiatów doniczkowych wybrać, by pozbyć się niechcianych intruzów.

Utrzymanie w odpowiedniej kondycji kwiatów doniczkowych uchroni nas przed pojawieniem się szkodników oraz chorób kwiatów doniczkowych. Dokładnie obserwując rośliny i systematycznie je czyszcząc jesteśmy w stanie szybko podjąć walkę z niechcianymi szkodnikami. Możemy je usuwać ręcznie za pomocą zwilżonej ściereczki lub zmywając wodą z szarym mydłem. W walce ze szkodnikami kwiatów doniczkowych możemy sięgnąć po naturalne wywary z roślin lub chemiczne środki ochrony roślin.

Naturalne metody zwalczania szkodników kwiatów doniczkowych

Zdrowe chwasty, które usuwamy z ogrodu mogą poprawić kondycję roślin oraz ograniczyć występowanie szkodników kwiatów doniczkowych. Skrzyp polny zawierający dużą ilość kwasu krzemowego zmniejsza występowanie mszyc oraz przędziorków. Czosnek oraz wrotycz działa odstraszająco na mszyce i inne owady. Napary z krwawnika oraz mniszka pomogą nam pozbyć się przędziorków.

Chemiczne metody zwalczania szkodników kwiatów doniczkowych

Do zwalczania szkodników kwiatów doniczkowych wykorzystujemy insektycydy czyli środki owadobójcze. Preparaty owadobójcze działają kontaktowo wnikają do ciała owada powodując jego paraliż i śmierć. Preparaty owadobójcze o działaniu żołądkowym pokrywają powierzchnię liści i przenikają do tkanek roślin, skąd są pobierane przez owady i powodują ich śmierć. Opryski insektycydami wykonujemy bardzo dokładnie, spryskując dolną i górną stronę liścia, gdzie żerują owady. Szybkość i skuteczność preparatów zależy od substancji aktywnej, stadium rozwojowego szkodnika oraz gatunku rośliny.

W walce ze szkodnikami kwiatów doniczkowych można także stosować pałeczki do roślin doniczkowych zawierające w swoim składzie substancję aktywną działającą owadobójczo, która uwalnia się pod wpływem wilgoci w podłożu. Korzenie pobierają ją i rozprowadzają równomiernie po całej roślinie.

Szkodniki kwiatów doniczkowych

Mszyce

Mszyce to bardzo powszechne szkodniki kwiatów doniczkowych te drobne, zielone lub czarne pluskwiaki dorastające do 3 mm. Zasiedlają najmłodsze pędy roślin i żerują od wiosny do jesieni. Wysysają soki i rozprzestrzeniają choroby wirusowe. Konsekwencją ich żerowania jest osłabienie wzrostu roślin, a nawet ich zamieranie. Jeśli zauważymy, że rośliny słabiej rosną, gorzej kwitną, liście zwijają się lub zniekształcają sprawdźmy czy nie ma na nich mszyc. Jeśli mszyce opanowały w znacznym stopniu nasze rośliny i naturalne metody zawodzą należy sięgnąć po preparaty chemiczne takie jak Karate Zeon 050 CS lub Fastac 100 EC.

Opuchlaki

Opuchlaki w formie małych, kremowych larw żerują pod powierzchnią ziemi i niszczą korzenie roślin. Zaatakowane kwiaty mają dziury w liściach i łodygach. Zwalczanie tego szkodnika kwiatów doniczkowych polega na zdejmowaniu dorosłych osobników z roślin oraz stosowaniu insektycydów. Pamiętajmy, że larwy opuchlaków rozwijają się w podłożu co za tym idzie najlepiej wymienić całą ziemię w donicy i przesadzić roślinę. Stare pojemniki wyrzucić. Do oprysku przeciw opuchlakom wybierzmy Mospilan 20 SP lub Fastac 100 EC.

Przędziorki

Przędziorki to czerwonobrązowe pajęczaki wielkości łebka od szpilki. Atakują rośliny zwłaszcza podczas suchych i upalnych dni. Na liściach pojawiają się żółte kropki oraz małe pajęczyny, a kwiat doniczkowy zaczyna obumierać. Przędziorki nie lubią wilgoci. Regularnie zraszając roślinę, zapobiegniemy poważniejszym uszkodzeniom przez tego szkodnika. Dobrym sposobem jest zastosowanie wyciągu z czosnku czy pokrzywy. Jeśli nie pomogą środki naturalne sięgnijmy po preparat Magus 200 SC.

Czerwce

Do grupy czerwców należą tarczniki, miseczniki oraz wełnowce. Żywią się one sokami roślin, a wraz ze śliną wprowadzają do organizmu żywiciela toksyny powodujące osłabienie wzrostu oraz zniekształcenia liści. Tarczniki i miseczniki są wyjątkowo trudne do zwalczania. Kiedy dorosła samica znajdzie się na roślinie i wybierze dogodne miejsce otacza się ochronną tarczą. Pod tą osłoną żeruje i składa jaja. Larwy podróżują po całej roślinie są jednak tak małe, że trudno je wypatrzeć. Wełnowce dla odmiany chronią się przy pomocy nalotu woskowego. Liczba woskowych włosków na ich ciele jest tak duża, że na pierwszy rzut oka wyglądają jak kępki waty przyklejone na roślinę. Tarczki i wosk chronią szkodniki przed preparatami działającymi tylko na powierzchni rośliny, czyli kontaktowo. Larwy tych szkodników kwiatów doniczkowych wydzielają słodkie odchody, a na nich żyją grzyby sadzaki. Opryski zwalczające czerwce powtarzamy 2-3 razy do 14 dni. Stosujemy Decis 2,5 EC oraz Fastac 100 EC.

Mączliki

Mączliki to drobne, białe owady o wielkości 3 mm. Wysysają soki roślinne powodując zasychanie kwiatów. Tworzą rosę miodową. Potocznie nazywane są białymi muszkami. Przy dużej liczebności na liściach w miejscu żerowania pojawiają się żółte plamki, a roślina wyraźnie słabiej rośnie. Gdy dotkniemy porażonej rośliny szkodniki zrywają się do lotu. W walce z tymi szkodnikami kwiatów doniczkowych warto sięgnąć po preparat Karate Zeon 050 CS.

Wciornastek

Wciornastek to popularny szkodnik kwiatów doniczkowych. Owad wygląda jak przecinek i mało kto zauważa jego obecność. Szkodnik żeruje na liściach, ale woli smakowite pąki kwiatowe lub rozwijające się kwiaty. Pojawiające się srebrzyste plamki to miejsca, w których wciornastek wyssał sok. Kwiaty często są zniekształcone i zasychają. Ten niebezpieczny szkodnik kwiatów doniczkowych rozprzestrzenia groźne dla roślin ozdobnych choroby wirusowe. Wciornastki pozostawiają po sobie charakterystyczne czarne grudki swoich odchodów. W walce z tym szkodnikiem kwiatów doniczkowych należy sięgnąć po preparat Karate Zeon 050 SC, Mospilan 20 SP lub Fastac 100 EC.

Przeczytaj również:

One Response to “Szkodniki kwiatów doniczkowych”

 1. alicja1968 pisze:

  Witam serdecznie! Chciałabym zapytać czym “zaraziły” się moje laury szlachetne ponieważ zauważyłam na ich liściach lepką,świecącą warstwę. Próbowałam zmywać listki wodą samą i z rozpuszczonym mydłem szarym.Niestety po około 2 dniach wracał poprzedni stan.
  Ponadto często moje inne roślinki atakowane są przez wełnowce. Jaki jest skuteczny
  sposób na ich zwalczanie. Muszę dodać że kupowałam różnego rodzaju pałeczki ale nie pomogło.

  Bardzo proszę o pomoc dla moich roślinek :)
  Alicja KwidzińskaPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment