Truskawka ananasowa Pineberry

Posted on 25th Luty 2013 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Truskawka ananasowaNowością na polskim rynku jest truskawka ananasowa ‘Pineberry’. Jej owoce są białe, a w smaku przypominają ananasa. W naszym klimacie rzadko atakują ją choroby i szkodniki, dzięki czemu nie wymaga stosowania oprysków i doskonale nadaje się do ekologicznej uprawy na działce. Trudno się dziwić, że szybko podbija serca ogrodników-amatorów.

Nazwa ‘Pineberry’ pochodzi od zbitki angielskich słów pineapple – ananas i strawberry – truskawka. 
Rośliny te osiągają wysokość kilkunastu centymetrów, a ich owoce są nieco mniejsze od znanych nam tradycyjnych truskawek. Niedojrzałe owoce truskawki ananasowej ‘Pineberry’ są zielone, a po dojrzeniu stają się białe, z charakterystycznym czerwonym nakrapianiem. W smaku rzeczywiście przypominają ananasa. Zbiór jest możliwy w czerwcu, a zatem w terminie typowym również dla tradycyjnych truskawek.

Część osób podejrzewa, że białe truskawki to kolejny wytwór uzyskany przy pomocy modyfikacji genetycznych i stosowania przeróżnej chemii. Nic bardziej mylnego. Truskawkę ananasową ‘Pineberry’ wyhodowano w Holandii, na podstawie niemal zaginionej odmiany przywiezionej z Ameryki Południowej, gdzie była ona bardzo popularna jeszcze przed stu laty, lecz pod wpływem postępu i pogarszania się warunków środowiskowych niemal całkowicie zniknęła ze środowiska naturalnego.

Truskawkę ananasową ‘Pineberry’ uprawia się podobnie jak tradycyjne odmiany truskawek. Doskonale nadaje się też do uprawy w donicach i skrzynkach na balkonach i tarasach, gdzie jej białe owoce stanowią ogromną atrakcję i zadziwiają sąsiadów. W przypadku uprawy w pojemniku trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin na zimę aby nie przemarzły im bryły korzeniowe (na zimę donice trzeba zakopać w ziemi lub przenieść do chłodnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem).

W sprzedaży, w okresie wiosennym, dostępne są truskawki ‘Pineberry’ w doniczkach lub, znacznie tańsze, sadzonki frigo. Truskawki frigo, to takie, które zimowały w chłodni w temp. -2,0°C. W porównaniu do tradycyjnych sadzonek zielonych łatwiej się przyjmują, są bardziej odporne i umożliwiają uzyskanie owoców już w pierwszym roku uprawy – zbiory są możliwe po około 2 miesiącach od posadzenia. Zobacz gdzie kupić…

Rośliny wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego oraz regularnego podlewania. Zakupione truskawki sadzimy do gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Za powierzchni ziemi warto rozłożyć 2-3 cm warstwę torfu, aby zapobiec odparowywaniu wilgoci. Z końcem kwietnia można rozpocząć podawanie płynnego nawozu wieloskładnikowego (rozcieńczonym nawozem podlewamy co 2 tygodnie) lub specjalnym nawozem dla truskawek. Nawożenie należy zakończyć gdy rośliny zakwitną, gdyż nadmiar azotu sprzyja nadmiernemu rozwojowi ulistnienia kosztem owoców i przyczynia się do powstawania zgnilizny owoców.

Więcej o uprawie truskawek:

Zobacz także na blogu:
Świdośliwa – odmiany, uprawa, cena sadzonki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment