Trzmielina oskrzydlona, czyli płonący krzew w ogrodzie – uprawa, odmiany

Posted on 9th Grudzień 2014 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Trzmielina oskrzydlonaPo kolorowym i optymistycznym lecie nadchodzi nieco smutna jesień. Szukamy wokół siebie energetycznych kolorów, które dodadzą nam nieco wigoru. W tym niekorzystnym okresie warto mieć w ogrodzie ciekawe krzewy, takie jak trzmielina oskrzydlona. Ta niezwykła roślina właśnie jesienią odkrywa swoje największe atuty. Często określa się ją też jako płonący krzew i to nie bez powodu. Przebarwiające się liście przybierają ognistych barw. Dowiedz się jak wygląda uprawa trzmieliny oskrzydlonej i poznaj jej najciekawsze odmiany.

Trzmielina oskrzydlona – uprawa

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) to krzew liściasty. Dorasta do 3 m wysokości, tworząc rozłożysty pokrój. Chodź zimą zrzuca liście, nadal efektownie prezentują się jej pędy. Pokryte są bowiem charakterystycznymi korkowatymi skrzydełkami tzw. listwą korkową.

Trzmielina oskrzydlona czyli płonący krzew w ogrodzie – uprawa, odmiany

Pędy trzmieliny oskrzydlonej pokryte listwą korkową

Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Swoje największe walory prezentuje jesienią i zimą. Przebarwiając się na ciemnoczerwony kolor. W okresie owocowania jej oryginalne różowe owoco-torebki, pękają i odsłaniają pomarańczowe nasiona. Ptaki chętnie zjadają osnówki.

Uwaga! Dla człowieka owoce trzmieliny oskrzydlonej, chodź niezwykle dekoracyjne, są niejadalne, a wręcz trujące!

Trzmielina oskrzydlona czyli płonący krzew w ogrodzie – uprawa, odmiany

Torebka nasienna trzmieliny oskrzydlonej

Trzmielina oskrzydlona jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymagającą. Preferuje stanowiska słoneczne, właśnie tam jej liście wybarwią się najładniej. Zadowoli się glebą suchą do świeżej, przepuszczalną o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego.

Płonący krzew jest odporny na suszę, mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Może być uprawiany w formie żywopłotu, bowiem dobrze reaguje na cięcie. Sadząc go w kompozycjach nie wymaga przycinania, można się jedynie ograniczyć do sezonowego cięcia pielęgnacyjnego.

Nawożenie trzmieliny oskrzydlonej przeprowadzamy jedynie na początku sezonu wegetacyjnego w niewielkich dawkach, zachowując umiar.

Trzmielina oskrzydlona – odmiany

Trzmielina oskrzydlona polecana jest głównie do przydomowych ogrodów, chodź ze względu na swoje małe wymagania znajdzie miejsce także wśród zieleni publicznej. Można zestawiać ją w kompozycjach z innymi mało wymagającymi roślinami takimi jak irgi, tawuły japońskie czy berberysy. Czy to stanowiąc tło ozdobnych traw czy miejsce honorowe w rabacie, wśród dostępnych odmian każdy wybierze dla siebie tę najciekawszą.

Jedną z najbardziej popularnych odmian trzmieliny oskrzydlonej jest odmiana ‘Compactus’. Dorasta ona do 1 m wysokości w dość wolnym tempie. Jej liście przebarwiają się na różne odcienie czerwieni.

Inną równie ciekawą odmianą jest trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’. Jak sama nazwa wskazuje krzew ten ma kulisty kształt i dorasta do 1,5m wysokości. Jest odmianą wybarwiającą się dosyć wcześnie, a jej liście są niewielkiej wielkości.

Trzmielina oskrzydlona ‘Macrophyllus’ to zdecydowanie jedna z najładniejszych odmian trzmieliny ze względu na duże skręcone liście. Jesienią przybierające ogniste barwy. Jej pędy również są lekko skręcone, a do tego pokryte skrzydełkami korkowymi szerszymi niż te, które posiada podstawowy gatunek trzmieliny oskrzydlonej.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy niewiele miejsca idealnie sprawdzi się odmiana trzmieliny oskrzydlonej ‘Rudy Haag’. Krzew ten osiąga wysokość do 0,6m w przeciągu 10 lat. Tak jak inne trzmieliny wybarwia się dekoracyjnie jesienią, a w okresie zimowym zdobi ogród ciekawymi nasionami. Odmiana ta sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej.

Przeciwieństwem odmiany ‘Rudy Haag’ jest płonący krzew ‘Timber Creek’. Odmiana ta dorasta do 2 metrów wysokości, a jej przyrosty są dosyć silne. Preferuje stanowiska słoneczne, chodź zniesie również cień. Jest mrozoodporna i mało wymagająca.

Odmiana ‘Silver Cloud’ zadziwia pięknymi liśćmi nie tylko jesienią, powiem posiada nietypowe dla gatunku trzmieliny oskrzydlonej obrzeżenia jasnego koloru. Będące atrakcyjne wiosną oraz latem. Osiąga niewielkie rozmiary dorastając do 1m wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment