Uprawa storczyków phalaenopsis w domu

Posted on 29th Grudzień 2014 in Porady ogrodnicze, Rośliny doniczkowe

Uprawa storczyków phalaenopsis w domuStorczyk phalaenopsis należy do najbardziej pożądanych roślin kwitnących w naszych mieszkaniach. Jest coraz bardziej popularny, co nie powinno dziwić nikogo. Ta piękna roślina, prawidłowo pielęgnowana, przyniesie właścicielowi ogromną satysfakcję. Zobacz co zrobić, aby storczyk phalaenopsis cieszył nas bujnymi kwiatami i jak powinna wyglądać uprawa storczyków phalaenopsis w domu!Phalaenopsis to tropikalny storczyk, mający wiele zalet. Jest łatwy w uprawie, dodatkowo odznacza się długim kwitnieniem. Phalaenopsis jest dostępny w wielu kolorach, a także wielkościach. Spotkamy w sprzedaży te miniaturowe jak i większe storczyki. Łacińska nazwa phalaenopsisa pochodzi od kształtu jego kwiatów – przypominającego ćmy. Kwiaty rozwijają się na łukowatych pędach w ciągu całego roku.

Stanowisko dla storczyków phalaenopsis w domu

W naturalnych warunkach storczyki te rosną wśród lasów deszczowych, dlatego też miejsce pod ich uprawę nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione. Storczyk phalaenopsis najlepiej będzie czuł się w ciepłym i jasnym miejscu. Wystawiając go na parapecie wybierzmy optymalną dla niego, północną wystawę okna.

Uprawa storczyków phalaenopsis w domu

Storczyk phalaenopsis

W uprawie storczyków phalaenopsis w domu ważne jest, żeby rosły w substracie luźnym i przepuszczającym powietrze. Tego typu podłoże zawiera łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, keramzyt i węgiel drzewny. Taka mieszanka będzie stabilną podstawą dla rośliny oraz zapewni swobodny dostęp powietrza do korzeni.

Wystające ponad doniczkę storczyka szaro-zielone elementy to nic innego jak jego korzenie powietrzne. Nie powinno się ich obcinać, gromadzą one bowiem wodę oraz dostarczają roślinie energię. Nie należy ich także chować do podłoża.

Uprawiając storczyka phalaenopsis w domu wybierzmy dla niego doniczkę przezroczystą, przewiewną o dużej ilości dziurek na dnie. W tego typu osłonce światło dociera do wszystkich korzeni. Uprawiając storczyka w przezroczystej doniczce zapobiegniemy rozwojowi chorób grzybowych.

Uprawa storczyków phalaenopsis w domu

Korzenie powietrzne storczyka phalaenopsis

Podlewanie storczyków phalaenopsis w domu

Storczyk phalaenopsis źle znosi zastoje wody, a jego korzenie łatwo ulegają gniciu. Ważne jest, aby podlewać go w taki sposób, by woda nie zatrzymywała się przez dłuższy czas w obrębie systemu korzeniowego. Doprowadzi to do jego gnicia, a w konsekwencji rozwoju chorób grzybowych. Najlepiej podlewać go raz w tygodniu miękką wodą o temperaturze pokojowej. Idealnym rozwiązaniem będzie zanurzanie storczyka phalaenopsis w wodzie na około 20 minut.

Nawożenie storczyków phalaenopsis w domu

Uprawiając storczyki phalaenopsis w domu zabieg nawożenia przeprowadzamy przy użyciu specjalistycznych nawozów przeznaczonych do tego typu roślin. Zawierają one niezbędne składniki potrzebne storczykowi do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. Regularne dostarczanie nawozów pozytywnie wpływa na rozwój i soczystą zieloną barwę liści. Zawarte w nawozach sole mineralne korzystnie wpływają na rozwój silnych pąków kwiatowych oraz zapobiegają przedwczesnemu opadaniu ich. W okresie wzrostu nawozimy rośliny raz w tygodniu, w czasie spoczynku raz w miesiącu. Można stosować nawozy płynne lub pałeczki nawozowe. Pamiętać należy, aby nawozić storczyka phalaenopsis z umiarem, ponieważ jego korzenie są wrażliwe na zasolenie.

Przesadzanie storczyków phalaenopsis w domu

Z biegiem czasu podłoże, w którym rośnie storczyk traci swoje właściwości. Dlatego storczyka phalaenopsis powinniśmy przesadzać co 2-3 lata. Na kilka godzin przed przesadzeniem roślinę należy zamoczyć w wodzie, aby podłoże było wilgotne. Nowa doniczka powinna być o jeden rozmiar większa od poprzedniej. Roślinę ostrożnie wyjmujemy z pojemnika, oczyszczamy korzenie ze starej kory, przycinamy sekatorem części obumarłe i sadzimy na taką głębokość jak rosła ostatnio. Przesadzonych roślin nie podlewamy przez około 5 dni, aby ewentualne uszkodzone korzenie miały czas na regenerację.

Uprawa storczyków phalaenopsis w domu

Mała sadzonka storczyka phalaenopsis

Przycinanie storczyków phalaenopsis w domu

Storczyki phalaenopsis nie wymagają przycinania pędów. W przypadku tego rodzaju storczyka nie jest konieczne przycinanie kwiatostanów po kwitnięciu, chyba że są uschnięte lub uszkodzone.

Uprawa storczyków phalaenopsis w domu

Pąki kwiatowe storczyka phalaenopsis

Phalaenopsis wypuszcza nowe pączki na tym samym pędzie, przedłużając go. Zdarza się, że wypuszcza boczne odgałęzienia, z któregoś ze śpiących oczek. Często czytamy, że cięcie storczyków opiera się na przycinaniu pędów za trzecim oczkiem od razu po przekwitnięciu. W przypadku storczyków z rodzaju phalaenopsis, zachowanie trzech dolnych oczek, a ucięcie reszty pędów może na długi czas zahamować wzrost i kwitnienie. Jeśli widzimy, że pęd zamiera, lepiej czekać aż całkiem obumrze i dopiero wtedy go przyciąć.

Przeczytaj również:
Daktylowiec kanaryjski – pielęgnacja, uprawa w domu
Azalie doniczkowe – uprawa, pielęgnacja po przekwitnięciu
Zielistka Sternberga – uprawa, rozmnażanie, odmiany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment