Warzywa na balkonie

Warzywa w doniczkachWłasne warzywa na balkonie to świetny sposób na zyskanie świeżych i zdrowych produktów. Tanie i ekologiczne warzywa mogą stać się dodatkowo świetnym elementem dekoracyjnym urozmaicając balkon. Jakie gatunki będą najlepsze do uprawy pojemnikowej i co jeszcze powinniśmy wiedzieć o warzywach na balkonie?

Brak ogrodu to nie koniec marzeń o uprawie warzyw. Wiele odmian doskonale uda się w uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie. Trend miejskiego ogrodnictwa napływał do nas falami z zagranicy, gdzie ogrody warzywne ludzie uprawiają w przestrzeni miejskiej wspólnie dzieląc się poplonami.

Dlaczego warto uprawiać warzywa na balkonie?

  • Zyskamy pewność, że na naszym stole znajdą się plony świeże i zdrowe,
  • Uprawa pojemnikowa warzyw jest łatwa i mało wymagająca. Jedną z zalet takiej uprawy jest fakt iż w doniczkach pojawia się mniej chwastów niż podczas uprawy roślin w gruncie,
  • Uprawy warzyw na balkonie będzie dobrym pomysłem również, gdy mamy dzieci. Zachęcimy je do jedzenia warzyw przez poznawanie całego procesu ich powstawania,
  • Sadząc fasolę, cukinię czy ogórki blisko balustrady na balkonie zapewnimy sobie przyjemny cień i osłonę,
  • Z różnych warzyw możemy tworzyć niebanalne zestawienia i kompozycje dodatkowo dekorując nasz balkon.

Jakie warzywa uprawiać na balkonie?

Warzywa na balkonie nie są nowością, chociaż nadal budzą pewnego rodzaju ciekawość i cieszą oko typowych mieszczuchów. Początkującym ogrodnikom na pewno uda się uprawa warzyw liściowych. Różnego rodzaju sałaty masłowe, rukola, roszponka, szpinak będą idealne. Można też spróbować sił w uprawie rzodkiewki, cebuli czy szczypiorku. Wysiane wczesną wiosną szybko przyniosą plon.

Idealnie sprawdzą się także takie gatunki jak koper, pietruszka oraz niewymagające palików pomidory, przede wszystkim odmiany drobnoowocowe. Najlepszym wyborem będą odmiany ‘Balkoni Red F1’, ‘Venus’, ‘Maskotka’, ‘Ola Polka’. Wszystkie świetnie czują się w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru i deszczu.

 

Warzywa na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie

W słonecznym stanowisku dobrze czuje się też papryka. Wśród sprawdzonych i smacznych odmian są ‘Poulipa’, ‘Dymas’, ‘Artist’, ‘Ornela’. A co powiecie na warzywa strączkowe? Są one świetnym źródłem białka oraz witamin z grupy B, C i A. Warto posadzić fasolę szparagową odmiany ‘Mascotte’.

Oczywiście wśród warzyw na balkonie mogą znaleźć się też zioła. Kto nie lubi świeżej mięty w orzeźwiającym napoju czy schłodzonej kawie?

Jak uprawiać warzywa na balkonie?

Planując warzywa na balkonie musimy brać pod uwagę ich termin siewu oraz zbioru, tak aby donice dawały plon cały sezon. Warto pamiętać o tym, że warzywa o krótkim okresie wegetacji takie jak: sałata, rzodkiewka czy rukola możemy zbierać kilka razy w roku, z kolei pomidory potrzebują ok. 3 miesięcy, aby wydać owoce.

Uprawę warzyw na balkonie możemy zacząć już w marcu. Do produkcji rozsady przydadzą się nam wytłoczki po jajkach, plastikowe butelki po napojach czy kartony po sokach. Wiosenne spadki temperatur nie powinny zaszkodzić siewkom marchwi, sałaty czy rzodkiewki. Je możemy wysiewać już pod koniec marca. To także dobry czas na wysiew pomidorów w domu, ale ich rozsady przenosimy na balkon po pierwszych przymrozkach.

Warzywa na balkonie możemy uprawiać w drewnianych skrzynkach, koszach, europaletach, metalowych wiaderkach czy torbach polipropylenowych. Brzmi dziwnie? Takie pomysły warto wykorzystać i wprowadzić do życia! Będą wyglądać atrakcyjnie i są ekologiczne.

 

Warzywa na balkonie

Warzywa na balkonie

Na dnie pojemnika, w którym będziemy uprawiać warzywa na balkonie muszą znaleźć się otwory odpływowe, przez które swobodnie będzie przepływać woda. Wszystkie pojemniki muszą być łatwo dostępne do podlewania i pielęgnacji. Nie powinny stać zbyt blisko siebie, aby rośliny nie zacieniały się wzajemnie. Wyższe gatunki zawsze ustawiajmy z tyłu. Rośliny światłolubne – papryka, pomidory – im więcej promieni słonecznych dostaną tym ich owoce będą słodsze. Sałaty, buraki oraz rzodkiewki lubią z kolei miejsca zacienione.

Podłoże dla warzyw na balkonie powinno być dobrej jakości. Często można dostać w sklepach ogrodniczych specjalistyczne podłoża do uprawy warzyw. Czasami zawierają one startową dawkę nawozu humusowego, które zwiększają znacząco żyzność gleby. Uprawy doniczkowe trzeba często podlewać oraz nawozić. Jeśli chcemy wesprzeć rośliny w owocowaniu warto sięgnąć po nawozy te naturalne.

Ważne jest systematyczne podlewanie. Mała doniczka to większe nagrzewanie podłoża. Dlatego też pojemniki do uprawy warzyw na balkonie powinny być nieco większe, głębsze, aby ziemia nie zasychała tak szybko. Najlepiej zatem podlewać przed południem lub tuż po zachodzie słońca.

Przeczytaj również:

One Response to “Warzywa na balkonie”

  1. Mamakulka pisze:

    Zaczynam przygode z ogrodnictwem. Posialam salate, rzodkie i rukole do ziemi uniwersalnej kwiatowej. na opakowaniu jest napisane by siac do ziemi uniwersalnej.Jest szansa ze sie przyjma?Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment