Rzodkiewka jako przedplon

Posted on 5th marzec 2013 in Porady ogrodnicze, Warzywa i zioła

rzodkiewkaRzodkiewka to warzywo bardzo chętnie uprawiane amatorsko w ogrodach działkowych i przydomowych. Ma stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe i charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji. Rzodkiewka posiana wcześnie, będzie dla nas smakowitą nowalijką oraz doskonałym przedplonem dla pomidorów, których rozsadę wysadza się w maju.

Rzodkiewka jest rośliną klimatu chłodnego, a jej nasiona kiełkują już w temp. 4°C. Z tego względu siew można przeprowadzać bardzo wcześnie, jeżeli pogoda sprzyja, to już z początkiem marca. Najczęściej jednak rzodkiewkę na przedplon wysiewa się od końca tego miesiąca do początku drugiej połowy maja. Optymalna temp. dla wzrostu rzodkiewki wynosi od 10-13°C.

Wczesnowiosenny termin przedplonowego siewu rzodkiewki sprzyja tworzeniu ładnych zgrubień korzeniowych. Jest to zasługą, krótkiego jeszcze o tej porze roku, dnia. Gdy dzień jest krótszy niż 14 godzin, rzodkiewka, nie mogąc przejść stadium świetlnego, nie wytwarza pędów kwiatostanowych. Dzięki temu roślina ma więcej sił na wytworzenie właśnie ładnych zgrubień korzeniowych, którymi będziemy się potem zajadać.

Stanowisko do uprawy przedplonowej rzodkiewki powinno być bardzo dobrze nasłonecznione, a ziemia żyzna, dobrze spulchniona, a następnie wyrównana, osiadła i bez grud, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Planując nawożenie, należy pamiętać, że rzodkiewka łatwo kumuluje azotany, dlatego bezpośrednio przed siewem nie powinno się stosować nawozów azotowych ani obornika. Rzodkiewkę można siać w drugim roku po oborniku, natomiast tuż przed siewem można wzbogacić glebę kompostem albo nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla warzyw.

Nasiona rzodkiewek siejemy na głębokość od 1 do 1,5 cm (zbyt głęboki siew przyczynia się do deformowania zgrubień korzeniowych). Rozstawa między rzędami powinna wynosić 15 cm, a odstępy między roślinami w rzędzie – od 2,5 do 3 cm. Praktyczne jest też podzielenie grządki i wysiewanie w odstępach co 2 tygodnie, dzięki czemu możliwy będzie sukcesywny zbiór. Rzodkiewkę można też siać współrzędnie z marchwią, pietruszką i cebulą, które później kiełkują i będą się rozrastać dopiero po zbiorach rzodkiewki.

Wczesnowiosenne zasiewy rzodkiewki oraz innych warzyw warto okrywać białą agrowłókniną wiosenną lub folią perforowaną. Osłony te chronią zasiewy przed spadkami temperatury i przyspieszają wschody, a także utrudniają ataki szkodnikom, takim jak pchełki ziemne czy śmietka kapuściana. Osłony należy usunąć na dwa tygodnie przed planowanym terminem zbioru.

O czym warto pamiętać? Na pewno o przerywaniu, aby rośliny nie stykały się ze sobą, a także o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu zagonów. Rzodkiewce nie służy ani przesuszenie (zgrubienia korzeniowe wówczas zbytnio się wydłużają i parcieją) ani zbyt obfite podlewanie (prowadzi do pękania zgrubień korzeniowych), dlatego podlewać należy często ale umiarkowanie, tak aby gleba była cały czas równomiernie wilgotna.

Zbiory rzodkiewki są możliwe zazwyczaj w terminie od 4 do 6 tygodni od siewu. Rzodkiewka to doskonały dodatek do sałatek i surówek, a taka „naturalna” z własnej uprawy na działce, doskonałe smakuje bez żadnych dodatków.

Jakie odmiany rzodkiewki do uprawy przedplonowej możemy sadzić w terminie wiosennym? Z odmian o czerwonych i kulistych zgrubieniach korzeniowych, można polecić odmiany: ‘Carmen’, ‘Krasa’, ‘Saxa 2’, ‘Rowa’ czy ‘Goliath F1‘. Z odmian o zgrubieniach czerwonych i podłużnych, wiosną warto wysiać odmianę ‘Opolankę’ lub ‘Pasję’. Na działkach dobrze sprawdza się też biała ‘Alba’ oraz żółta ‘Zlata’, będąca wybitnie amatorską odmianą, o dobrym jakościowo, soczystym i nie parciejącym miąższu. Oczywiście to tylko przykłady. Zachęcam do samodzielnych poszukiwań odpowiednich odmian, w zależności od tego czy lubimy rzodkiewki o smaku ostrzejszym, czy też bardziej łagodne.

Życzę przyjemnego chrupania rzodkieweczek z własnego ogródka!

Zobacz również:

Fot. sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment