Wiosenne opryski drzew owocowych na działce

Wiosenne opryski drzew owocowych na działceWiosna w ogrodzie to jedna z cudowniejszych pór roku. Chociaż często bardzo pracowita, to po zimowych chłodach czekamy na nią z wielką ochotą. Wiele prac w ogrodzie zaczynamy już na przełomie lutego i marca. To wtedy bardzo ważne są odpowiednie profilaktyczne opryski drzew owocowych. Jakie wiosenne opryski drzew owocowych na działce powinniśmy wykonać? Jakich preparatów użyć? Przeczytaj i dowiedz się jak prawidłowo wykonać wiosenne opryski drzew owocowych.Jakich preparatów użyć do wiosennych oprysków drzew owocowych na działce?

Odpowiednia pielęgnacja w tym prawidłowo i racjonalnie przeprowadzone opryski drzew owocowych zapewnią nam zdrowe i smaczne owoce. Preparaty grzybobójcze zabezpieczają roślinę i hamują rozwój grzybów w porażonych tkankach. Najlepiej działają w zakresie 10-25⁰C. Zbyt wysoka temperatura podczas oprysku może spowodować poparzenie roślin. Oprysk wykonujemy wcześnie rano lub wieczorem w dzień pochmurny, ale nie deszczowy. Preparat rozprowadzamy dokładnie po całej roślinie w dawce zamieszczonej na opakowaniu.

Jednym z pierwszych wiosennych oprysków drzew owocowych na działce jakie powinniśmy wykonać jest oprysk przeciwko parchowi. Parch jabłoni i gruszy to najgroźniejsze, a jednocześnie najbardziej popularne choroby atakujące drzewa owocowe. Parch atakuje co roku, podczas deszczowej pogody. Skutki jego infekcji mogą sięgać nawet na całe owoce i liście. Objawy parcha to początkowo zielone plamy na owocach, które z czasem zmieniają barwę na ciemniejszą. Do pierwszych infekcji dochodzi wczesną wiosną kiedy to pąki kwiatów pękają. Zabiegi środkami ochrony roślin wykonujemy w fazie zielonego pąka. Wiosenne opryski drzew owocowych wykonujemy preparatami miedziowymi. Kolejne zabiegi wykonujemy przed kwitnieniem oraz zaraz po nim. Skutecznymi preparatami w walce z parchem są Miedzian 50 WP, Discus 500 WG, Mythos 300 SC, Porylam 70 WG.

 

Wiosenne opryski drzew owocowych na działce

Objawy parcha jabłoni na owocach

Innym wiosennym opryskiem drzew owocowych na działce jest oprysk przeciwko mączniakowi prawdziwemu na jabłoni. Jego występowanie jest dość ściśle związane z warunkami, jakie panują zimą, ponieważ grzyb powodujący tę chorobę zimuje w pąkach. Grzybnia zamiera, jeśli występuje temperatura poniżej -25⁰C. Przy łagodnej zimie możemy spodziewać się dużego nasilenia choroby. Objawy mączniaka widoczne są na wszystkich organach. Porażona pąki oraz wierzchołki pędów zamierają. Liście są drobne i zdeformowane, pokryte dodatkowo białym nalotem. W fazie różowego pąka warto sięgnąć po preparaty Topsin M 500 SC, Amistar 250 SC lub Signum 33 WG.

Kolejnym wiosennym opryskiem drzew owocowych na działce jest oprysk przeciwko rdzy. Z roku na rok coraz większym problemem na działkach i ogrodach jest choroba grzybowa gruszy zwana rdzą. Objawy są dosyć charakterystyczne, bowiem pomarańczowe plamy na górze i nabrzmiałe wypustki na spodzie liścia trudno pomylić z inną chorobą. Najlepiej unikać sadzenia gruszy w bliskim sąsiedztwie jałowców. W miesiącach poprzedzających infekcję czyli w kwietniu i maju, przeprowadzamy zabiegi środkami ochrony roślin takimi jak Amistar 250 SC czy Topsin M 500 SC.

 

Wiosenne opryski drzew owocowych na działce

Charakterystyczne nabrzmiałe wypustki na spodzie liścia u zaatakowanej rdzą gruszy

Niepokojące deformacje na liściach brzoskwini w czerwcu to objawy kędzierzawości liści brzoskwini. Niestety kiedy zaobserwujemy objawy na walkę z tą chorobą jest już za późno. Kędzierzawość atakuje już wczesną wiosną dlatego wiosenny oprysk drzew owocowych na działce przeprowadzamy przed pojawieniem się liści na brzoskwini. Zaleca się profilaktycznie wykonywanie zabiegów już jesienią, po opadnięciu liści oraz wiosną – przed pękaniem pąków. Takie czynności zapewnią nam zdrowe drzewa, a w konsekwencji smaczne owoce. Wiosenne opryski drzew owocowych na działce przeciw kędzierzawości liści przeprowadzamy za pomocą preparatów: Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP.

Ważnym wiosennym opryskiem drzew owocowych na działce jest oprysk przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Pierwsze objawy tej choroby występują na zainfekowanych liściach pod koniec maja. Mają postać drobnych, brunatnych plam. Po pewnym czasie w miejscach plam na dolnej stronie liścia pojawia się biały nalot. Liście zmieniają kolor na żółto-pomarańczowy i przedwcześnie opadają. Bezpośrednio po kwitnieniu wykonujemy oprysk w odstępach dwutygodniowych preparatem Topsin M 500 SC.

Wiosenne opryski drzew owocowych na działce

Objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment