Wiosenne porządki w ogrodzie – nawierzchnie betonowe, ceglane i kamienne

Posted on 26th Marzec 2012 in Narzędzia i sprzęt, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Wiosną z zapałem zabieramy się do prac w ogrodzie. Chcemy aby rośliny po zimie jak najszybciej odzyskały swój wigor. Jednak ogród to nie tylko rośliny. Troski wymagają także wszelkie rodzaje nawierzchni betonowych, ceglanych czy kamiennych – ścieżki, podjazdy, tarasy. Należy je wyczyścić i zaimpregnować.

Na tarasie, podjazdach, czy ścieżkach mogą zaskoczyć nas rozmaite zabrudzenia, plamy oleju, zielonkawe naloty glonów, porostów i mchów, czy też białe wykwity solne. Na początku sezonu warto oczyścić wszystkie nawierzchnie aby przywrócić im zeszłoroczny blask. Do czyszczenia używamy szczotki i wody. Można też dodać delikatnego detergentu.

Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia ustąpią dzięki zastosowaniu specjalnych środków do czyszczenia nawierzchni danego typu lub dzięki myjkom ciśnieniowym. Myjki ciśnieniowe usuwają zanieczyszczenia pod wysokim ciśnieniem strumienia wody. Dzięki temu możliwe jest skuteczne czyszczenie silnych zabrudzeń bez użycia preparatów chemicznych. Unikanie środków czyszczących jest szczególnie ważne gdy myjemy nawierzchnie bezpośrednio sąsiadujące z ogrodowymi rabatami. Nigdy nie wiemy czy dany środek po wniknięciu do gleby nie zaszkodzi rosnącym obok roślinom. Jeżeli już zdecydujemy się na użycie środków czyszczących, to wybierzmy takie które szybko ulegają biodegradacji i są jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Myjka może też pomóc przy czyszczeniu elewacji budynku lub myciu samochodu, a zatem jej zastosowanie może być dość wszechstronne i przyda się nie tylko wiosną. Dlatego warto wybrać urządzenie wykonane z dobrych materiałów, które posłuży nam przez wiele lat.

Pamiętajmy, że w odsłonięte po czyszczeniu pory wapieni, piaskowców i kostki betonowej ponownie szybko wnika brud. Dlatego oczyszczone nawierzchnie warto jak najszybciej zaimpregnować. Impregnowana nawierzchnia powinna być sucha ale nie nagrzana od słońca.

Warto też przyjrzeć się ścieżkom żwirowym i ziemnym. Należy uzupełnić ubytki materiału, z którego wykonana jest nawierzchnia ścieżki, zniwelować koleiny i wyrównać powierzchnie poprzez wałowanie.

Ze szczególną starannością warto sprawdzić okolice umiejscowienia studzienek i zaworów instalacji zewnętrznych, gdyż w tych miejscach szczególnie łatwo dochodzi do podmyć podbudowy i zapadania się nawierzchni. Zakres prac naprawczych dostosowujemy do skali ewentualnych zniszczeń.

Przeczytaj również w poradniku:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment