Wiosenne przymrozki w ogrodzie

Posted on 3rd Maj 2012 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze

Późnowiosenne przymrozki  w ogrodzie to jeden z czynników, powodujący co roku w całym kraju poważne straty. Już temperatura minimalnie poniżej zera stopni sprawia, że wiele roślin w fazie aktywnego wzrostu ulega zmarznięciu. Na zważenie przez wiosenne przymrozki w ogrodzie najbardziej narażone są rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację oraz gatunki pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Późnowiosenne przymrozki w różnych częściach kraju dokonują spustoszenia w ogrodach niemal co roku, dlatego warto poznać kilka sposobów by ograniczyć ich negatywne skutki i w razie potrzeby podjąć natychmiastowe działanie.

O ochronie roślin przed wiosennymi przymrozkami w ogrodzie warto pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu.
Jeden z podstawowych zabiegów to osłanianie części ogrodów, w których rosną wrażliwe gatunki, parkanami lub otuliną z roślin zimozielonych. Ta podstawowa zasada ma szczególnie duże znaczenie w ogrodach położonych na zboczach, gdzie zimne powietrze pędzi w dół ochładzając duże partie terenu. Rośliny wystawione na działanie podmuchów mroźnego wiatru często zostają nieodwracalnie uszkodzone co z pewnością negatywnie odbije się na ich kondycji w nadchodzącym sezonie. Budując parkan lub sadząc żywopłot warto zatroszczyć się o to by chłodne powietrze zostało przekierowane poza obszar ogrodu.

Jeśli nie mamy możliwości zapobiegania występowaniu wiosennych przymrozków w ogrodzie to można także zastosować się do kilku podstawowych zasad uprawowych przedstawionych poniżej:

  • Nie należy sadzić delikatnych, wcześnie zaczynających wegetację gatunków w zagłębieniach terenu, ponieważ tam będzie zawsze gromadzić się ochłodzone powietrze powodujące występowanie przymrozków.
  • Bardzo wrażliwe rośliny warto uprawiać w osłoniętych partiach ogrodu a także sadzić je u podnóży murków oporowych i ścian budynków ponieważ kamienne powierzchnie mocno rozgrzane słońcem podczas dnia długo oddają ciepło zapobiegając znacznym spadkom temperatury podczas godzin nocnych.
  • Warto zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża ponieważ woda zawarta w glebie, ogrzewa się podczas dnia akumulując ciepło, które zostaje oddane stopniowo podczas chłodnych wiosennych nocy.
  • Racjonalne nawożenie także ma duży wpływ na odporność roślin na przymrozki; nadmiar azotu połączony z niedoborem potasu znacznie wpływa na osłabienie ich kondycji sprzyjając tym samym podatności na uszkodzenia mrozowe.
  • Szczególnie cenne egzemplarze warto zabezpieczyć dodatkowo osłoną przed nadejściem spodziewanych przymrozków; można w tym celu użyć podwójnie złożoną mleczną agrowłókninę, tekturę falistą, lub dekoracyjne szklane klosze coraz częściej dostępne w centrach ogrodniczych.

Jeśli mimo wszystko niektóre rośliny ulegną uszkodzeniom przez wiosenne przymrozki w ogrodzie, wtedy także można ograniczyć straty pod warunkiem, że będziemy działać natychmiastowo. Zmrożone fragmenty roślin wystawione na promienie słońca szybko ulegają zniszczeniu, dlatego bardzo istotne jest cieniowanie przymarzniętych roślin, aby przez kilka godzin ich tkanki mogły spokojnie rozmarzać. Przy braku dostatecznej ilości cieniówek można także uruchomić zraszacze, ponieważ rozmarzanie pod wpływem zimnej wody również spowoduje ograniczenie strat po przymrozku. Strumień wody nie powinien być w tym wypadku silny by nie połamać zesztywniałych pędów oraz liści.

Należy także zatroszczyć się w ciągu kilku miesięcy po wystąpieniu objawów przemrożenia roślin o ich dostateczną ochronę przeciwko chorobom grzybowym oraz szkodnikom, które mogą doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do zamierania i tak już znacznie osłabionych roślin. Ważne jest także regularne podlewanie oraz zbilansowane nawożenie, dzięki czemu rośliny w pełni sezonu powinny odzyskać dobrą formę.
Zobacz również na blogu:
Okrywanie roślin stroiszem

Przeczytaj take w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment