Wysiew pomidorów w domu

Posted on 3rd luty 2015 in Porady ogrodnicze, Warzywa i zioła

Wysiew pomidorów w domuSoczyste i pachnące pomidory, a do tego z własnej produkcji to kusząca propozycja dla wszystkich amatorów ogrodnictwa. Wystarczy tak niewiele, aby zagwarantować sobie ekologiczne i zdrowe warzywa. Produkując rozsadę pomidora rozpoczynamy ją od wysiewu pomidorów w domu. Dowiedz się jakie odmiany wybrać i jak wysiewać pomidory w domu.

Przyglądając się nieco biologii pomidora (Lycopersicon esculentum) dowiemy się, że jest to roślina jednoroczna o palowym systemie korzeniowym. Ze względu na pokrój rozróżniamy odmiany karłowe o krótkiej i sztywnej łodydze oraz odmiany wysokie, które prowadzi się przy podporach. Kwiaty pomidora są żółte i samopylne. Owoc stanowi jagoda, która może mieć różny kształt oraz kolor, wyróżniamy pomidory drobnoowocowe, średnioowocowe oraz wielkoowocowe. Najpopularniejsze pod względem koloru są czerwone pomidory chodź spotkamy też różowe, malinowe, żółte a nawet białe. Skąd wynika różnorodność barw? Z obecności barwników takich jak likopen i karoten.

Oczywiście sadzonki pomidorów możemy kupić w sklepach ogrodniczych, ale znacznie taniej będzie jeśli wyhodujemy je sami z nasion. Mając szklarnie ogrzewaną zaczynamy produkcję już w styczniu, z kolei nieogrzewaną czekamy do marca. Jeśli jednak posiadanie szklarni to raczej daleki temat wystarczy wysiać pomidory w domu na parapecie okiennym, a po 7 – 9 tygodniach będziemy cieszyć się własną rozsadą pomidora.

Jakie odmiany pomidorów wybrać?

W zależności od docelowego miejsca uprawy musimy zdecydować się na konkretne odmiany pomidorów. Ponieważ jak już wiemy pomidory mogą być wysokie lub karłowe. Wysokie wymagają cięcia i palikowania. Najpopularniejszymi odmianami wysokimi są np. ‘Malinowy Ożarowski’ o kształtnych owocach i malinowym kolorze, ‘Faworyt’ o bardzo dużych owocach czy ciemnoczerwony ‘Krakus’.

 

Wysiew pomidorów w domu

Pomidor wysoki

Nie mając warunków do ich uprawy wybierzmy odmiany karłowe. Nawet jeśli nie mamy działki czy ogrodu można cieszyć się własnymi pomidorami. Niektóre z nich idealnie nadają się do hodowli w skrzynkach lub doniczkach o pojemności 3-5 litrów w patio czy na balkonie. Z ciekawszych odmian drobnoowocowych można wymienić ‘Koralika’, ‘Maskotkę’ oraz ‘Pokusę’ o czerwonych owocach, pomarańczowych ‘Venus’ czy brązowych ‘Black Cherry’.

Jak przeprowadzić wysiew pomidorów w domu?

Wysiew pomidorów w domu musimy przeprowadzić w połowie marca do skrzynek wysiewnych, wielodoniczek torfowych lub najprostszych kubeczków plastikowych. Z rozpoczęciem wysiewu pomidorów nie należy się spieszyć. Zbyt wcześnie wysiane pomidory będą się deformować. Ich pędy staną się długie i cienkie, przez brak odpowiedniego nasłonecznienia. Nasiona pomidorów są drobne, ale dobrze będzie jeśli uda nam się wysiewać je po 2 – 3 nasionka do każdego pojemniczka. Zwiększając tym sposobem prawdopodobieństwo przeżycia jednej siewki. Jeżeli wykiełkują dwie usuwamy słabszą. Po wysianiu pomidorów w domu pamiętajmy, by zachować wilgotne podłoże zraszając je opryskiwaczem. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-20⁰C. Optymalna temperatura wzrostu to 25⁰C. Należy pamiętać również, że pomidor jest rośliną wrażliwą na brak światła, dlatego posadzone nasiona stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Z jednego opakowania możemy uzyskać nawet 100 siewek.

 

Wysiew pomidorów w domu

Nasiona pomidora drobnoowocowego odmiany ‘Maskotka’

 

Nasiona pomidorów wysiewamy do specjalnej ziemi do wysiewu roślin dostępnej w sklepach ogrodniczych lub przygotowanej przez nas mieszanki ziemi i substratu torfowego z dodatkiem piasku lub perlitu w stosunku 1:1:1. Sadząc w tak przygotowanym podłożu zapobiegniemy pojawieniu się zgorzeli siewek.

Do przygotowanego pojemnika wsypujemy podłoże, nasiona i przysypujemy je centymetrową warstwą ziemi. Następnie podłoże zwilżamy. Jeśli wysiew pomidorów w domu przeprowadziliśmy w kubeczku np. po jogurcie możemy pojemnik zakryć dziurkowaną folią do pierwszych wschodów, regularnie odkrywając folię i go wietrząc.

Po ukazaniu się pierwszych liści musimy wykonać pikowanie. Czyli przesadzamy rośliny do oddzielnych doniczek wybierając zawsze, te które są najsilniejsze i najzdrowsze. Rozsadę delikatnie chwytamy i wyciągamy ostrożnie z ziemi, sadząc do nowego pojemnika, tak by nasada korzenia znalazła się pod ziemią. Podłoże delikatnie ugniatamy i podlewamy.

Wysiew pomidorów w domu

Rozsada pomidora

Pomidor jest rośliną ciepłolubną dlatego rozsadę należy wysadzać w okresie bezmroźnym czyli po tzw. zimnych ogrodnikach – 15 maja. Pomidora w odmianach karłowych sadzimy w rozstawie 50-60 x 30-40 cm, odmiany wysokie 60-80 x 50-60cm.

Przeczytaj również:

One Response to “Wysiew pomidorów w domu”

  1. Ewa Adamkiewicz pisze:

    Dopiero zaczynam swoją przygodę z roślinami ozdobnymi i warzywami. Wszelkie porady to dla mnie bardzo ważna nauka. Dziękuję bardzo za nie jak również i za ten prosty dostęp do niezbędnych wiadomości – zwłaszcza , że można je zdobyć w każdej chwili. Pozdrawiam serdeczniePings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment