Zabezpieczenie oczka wodnego przed zimą

Posted on 12th październik 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Oczko wodne w ogrodzie jest oczkiem w głowie każdego ogrodnika. To najbardziej efektowny element każdego ogrodu. Niestety staw jest jednocześnie najtrudniejszy w utrzymaniu i wymaga dużo prac pielęgnacyjnych. GARDENA radzi, jak zadbać o oczko wodne jesienią, aby wiosną znów cieszyło oko. Zobacz, co podpowiadają specjaliści znanej marki.

Przygotowując oczko wodne do zimy ogrodnicy powinni pamiętać o roślinach i zwierzętach żyjących w oczku.

W zależności od roślinności i zwierząt, każdy staw należy traktować inaczej. Ważne jest, aby zadbać o poszczególne elementy zgodnie z indywidualnymi potrzebami roślin i zwierząt.

Im lepiej przygotujemy oczko wodne przed zimą, tym mniej pracy czeka nas wiosną.

Pielęgnacja po sezonie letnim

Po okresie letnim oczko wodne wtopiło się w krajobraz naszego ogrodu, porastając pięknymi roślinami. Zabezpieczając oczko wodne przed zimą, należy zebrać nasiona, które znajdują się w okolicy stawu, aby zapobiec dzikiemu rozrostowi roślin.

Warto również przyciąć mocno rozrastające się rośliny wokół stawu, aby opadające liście i pędy nie zaśmiecały oczka, a gnijąc nie zużywały tlenu. Do takich prac pomocny będzie sekator do oczka wodnego Vario marki GARDENA, który pozwala na przycinanie roślin i pędów wokół, jak również wewnątrz zbiorników wodnych. Nożyce wyposażone są w trzonek teleskopowy, który pozwala na przycinanie gałęzi do odległości 5 metrów.

Czysta woda

Jeżeli chcemy prawidłowo zabezpieczyć oczko wodne przed zimą musimy zadbać o utrzymanie czystej wody. Jeżeli nasz staw zapełnił się mułem, należy użyć pompy ssącej w celu jego usunięcia. Zanim przystąpimy do tego rodzaju prac, trzeba pamiętać o zwierzętach zamieszkujących nasze oczko wodne. Przed użyciem pompy warto je przenieść do tymczasowego zbiornika, aby oszczędzić im niepotrzebnego stresu. Do wygodnego usuwania zanieczyszczeń ze stawu GARDENA poleca odkurzacz do oczka wodnego SR 2000. Dzięki niemu z łatwością usuniemy resztki roślin, muł i zalegające glony z oczka wodnego. Dodatkowo urządzenie świetnie sprawdza się jako odkurzacz do zbierania wody i nadaje się zarówno do prac w domu jak i ogrodzie, np. do czyszczenia basenów czy tarasów.

Jakie rośliny mogą na zimę pozostać w oczku?

Zabezpieczając oczko wodne przed zimą, należy odchwaścić strefę przy dnie zbiornika. Nadmiar roślin możemy wykorzystać do kompostu.

W oczku wodnym można zostawić trzciny, pałki oraz łodygi roślin, które są mocne lub puste w środku. Dodają one uroku, gdy zimą wystają oszronione znad tafli lodu. Dodatkowo w naturalny sposób przeciwdziałają zamarzaniu powierzchni stawu i ułatwiają przepływ tlenu do zbiornika” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Opadłe liście, obumarłe rośliny lub ich elementy należy bezwzględnie usunąć, ponieważ zalegające w zbiorniku zaczną gnić. Jesienią należy robić to regularnie, gdyż w tym okresie oczko wodne z naturalnych przyczyn częściej zostaje przykrywane kolorowymi liśćmi. GARDENA sito do czyszczenia stawu Vario 2 spełnia dwie funkcje – pozwala na wybieranie liści, resztek roślin i odpadów z powierzchni wody oraz umożliwia wyławianie ryb i innych zwierząt żyjących w oczku wodnym. Z takim narzędziem prace pielęgnacyjne przy oczku wodnym będą o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Zobacz także na blogu:
Budowa oczka wodnego w ogrodzie
Jak przygotować system nawadniania do zimy
Okrywanie roślin na zimę

Przeczytaj również w poradniku ogrodniczym:

Materiał nadesłany przez Biuro Prasowe GARDENA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment