Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Posted on 7th marzec 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Zielony, gęsty trawnik jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Można go uzyskać wysiewając nasiona traw lub zakładając trawnik z rolki, co nie jest trudnym zadaniem, a efekt wizualny jaki uzyskuje się po wykończeniu jest bardzo satysfakcjonujący. Dowiedz się jak wygląda zakładanie trawnika z rolki krok po kroku!Trawnik można zakładać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zakładanie trawnika z siewu drugim kładąc gotową murawę. Trawnik z rolki można zakładać praktycznie od marca do października. Jego cena jest wyższa od tego z siewu, ale mając finansowe możliwości oraz chcąc uzyskać szybki efekt bez konieczności czekania aż trawa wzejdzie warto zdecydować się na założenie trawnika z rolki.

Prace przygotowawcze w obu przypadkach są podobne. Bardzo ważną chodź często bagatelizowaną sprawą podczas zakładania trawnika jest analiza podłoża. Trawnik to inwestycja na długie lata, w której warunki glebowe są bardzo ważne. Za niskie pH może powodować wyrastanie mchu. Problem ten jest bardzo powszechny i walka z nim może okazać się bardzo pracochłonna. Jeśli zatem na początku wszystko przeprowadzimy zgodnie z określonymi założeniami i zasadami ryzyko chwatów i mchu będzie o wiele mniejsze. Zatem dowiedz się jak wygląda zakładanie trawnika z rolki krok po kroku!

Krok 1 – badanie pH podłoża przed założeniem trawnika z rolki

Zbadanie pH gleby przeprowadzamy przez pobranie próbek podłoża w ilości około 0,5 kg z pięciu, sześciu miejsc w ogrodzie z głębokości. ok 20 cm. Pobrane próbki ziemi mieszamy i wysyłamy do lokalnej stacji chemiczno-rolniczej. Wyniki analizy pozwolą nam na określenie zabiegów, które należy wykonać, aby gleba uzyskała optymalne właściwości potrzebne trawom. Jeśli pH jest niskie w granicach 4,5-5 do jego podwyższenia powinniśmy użyć wapna lub dolomitu. Jeśli za wysokie zmieszajmy glebę z torfem lub nawozami siarczanowymi. Najlepsze pH podłoża pod trawnik mieści się w granicy 5,5-6.

Krok 2- przygotowanie podłoża przed założeniem trawnika z rolki

Gleba przy zakładaniu trawnika z rolki powinna być starannie przygotowana. Do tego celu możemy użyć glebogryzarki lub przekopać ją ręcznie na koniec wyrównując grabiami. Z ziemi należy usunąć wszelkie chwasty, korzenie, kamienie, pozostałości starej darni. Uciążliwe wieloletnie chwasty najlepiej zwalczać chemicznie opryskując teren specjalnym chwastobójczym preparatem np. Roundupem. Jeśli gleba jest uboga pokrywamy ją 10 centymetrową warstwą ziemi ogrodowej i torfu, a następnie dokładnie przekopujemy kultywatorem. Kolejno przekopaną glebę grabimy i ubijamy walcem. Gleba nie może być mocno zbita, ponieważ korzenie traw nie rozkrzewią się dostatecznie i utworzą płytki system korzeniowy. Gleby lekkie – piaszczyste – warto przemieszać z nawozami organicznymi, przy ciężkich – gliniastych – zastosować piasek i torf, rozluźniające strukturę gleby. Tak przygotowane podłoże zapewni prawidłowy wzrost trawnika.

Podczas zakładania trawnika z rolki warto pomyśleć także o zastosowaniu siatki na krety. Uchroni ona nasz trawnik przed uszkodzeniem i powstawaniem kretowisk gwarantując ładny trawnik przez długie lata.

 

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Zakładanie trawnika z rolki z zastosowaniem siatki na krety

 

Krok 2 – rozkładanie trawy z rolki

Gotowa darń powinna być zdrowa, zielona, bez chwastów. Zazwyczaj możemy ją kupić w postaci pociętych pasków o szerokości 0,5m.

 

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Trawa z rolki w postaci pociętych pasków o szerokości 0,5m

Od momentu przywiezienia trawy na miejsce przeznaczenia, trzeba rozłożyć ją w ciągu doby. Jeśli będziemy przedłużać tą czynność trawa może obumrzeć. Zakładanie trawnika z rolki nie jest skomplikowaną czynnością. Rolki układamy równo i ściśle obok siebie, ale tak, aby poprzednie połączenia nie leżały w jednej linii. Najprościej mówiąc układamy ją podobnie jak cegły w murze.

 

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Układanie trawy z rolki

 

Płaty kładziemy na podłożu zwilżonym wodą. Po rozwinięciu powierzchnie darni ugniata się specjalnym walcem tak, aby trawa została dociśnięta, a korzenie uzyskały kontakt z podłożem. Od razu też należy ją obficie podlać. Wszystkie połączenia oraz miejsca narożne należy dobrze przycisnąć, zaś nadmiar materiału usunąć ostrym nożem. W ciągu pierwszych tygodni, zanim trawa się ukorzeni, należy unikać chodzenia po powierzchni wyłożonej darnią. Dopiero, gdy jej płatów nie da się oddzielić od podłoża, to znak że trawa ostatecznie „zadomowiła” się i można po niej chodzić.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment