Zakładanie żywopłotu – jak i kiedy

Posted on 24th czerwiec 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

jak założyć żywopłotWielu właścicieli ogrodów planuje zakładanie żywopłotu aby odgrodzić się od zgiełku ulicy lub wścibskiego sąsiada. W tym celu można wykorzystać zarówno krzewy liściaste, jak i iglaki. By otrzymać po kilku latach naturalną osłonę działki warto poznać podstawowe zasady zakładania żywopłotu. Zobacz jak założyć żywopłot aby od samego początku rósł zdrowo i ładnie się zagęszczał.

Z jakich roślin założyć żywopłot

Podczas wyboru odpowiedniego gatunku roślin na żywopłot trzeba koniecznie uwzględnić wystawę oraz nasłonecznienie terenu, czyli warunki klimatyczne panujące w miejscu, w którym chcemy założyć żywopłot.

Chociaż w pełnym słońcu lub lekkim cieniu będą dobrze rosły praktycznie wszystkie żywopłoty, to do głębokiego cienia nadaje się jedynie kilka najbardziej odpornych gatunków jak na przykład cis i bukszpan.

Planując miejsce do założenia żywopłotu należy koniecznie wziąć poprawkę na rozmiar dorosłych egzemplarzy, zostawiając odstęp pomiędzy ścianą żywopłotu a granicą posesji, potrzebny do wykonania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w późniejszym okresie czasu. Warto o tym pamiętać także przez wzgląd na potencjalne uszkodzenia ogrodzenia przez szybko rosnące gałęzie roślin tworzących szpaler.

Gatunki drzew oraz krzewów liściastych polecanych na zakładanie  żywopłotów:

 • berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
 • buk pospolity (Fagus sylvatica)
 • bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens)
 • dereń biały (Cornus alba)
 • irga błyszcząca (Cotoneaster lucius)
 • ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
 • ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
 • pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
 • pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)
 • róża pomarszczona (Rosa rugosa)
 • tawuły (Spiraea sp.)

Gatunki drzew i krzewów iglastych polecanych na zakładanie żywopłotu:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis)
 • cis pospolity (Taxus baccata)
 • daglezja sina (Pseudotsuga menziesii)
 • jałowiec chiński (Juniperus chinensis)
 • jałowiec pospolity (Juniperus communis)
 • jałowiec sabiński (Juniperus sabina)
 • modrzew europejski (Larix deciudua)
 • świerk kłujący (Picea punges)
 • świerk pospolity (Picea abies)
 • świerk serbski (Picea omorika)
 • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Opisy większości z w/w roślin żywopłotowych znajdziemy na stronie encyklopedia roślin, natomiast sadzonki roślin żywopłotowych w tym sklepie…

Jak założyć żywopłot – przygotowanie podłoża

Jeżeli chcemy założyć żywopłot, najpierw trzeba odpowiednio przygotować glebę. Prawidłowo przygotowane podłoże pod żywopłot powinno być odchwaszczone, z dużym udziałem próchnicy oraz startową dawką nawozów wieloskładnikowych (szczególnie jeśli gleba w ogrodzie cechuje się niską żyznością). Warto wyznaczyć wcześniej kształt przyszłego żywopłotu za pomocą palików oraz naprężonego sznurka, a następnie wykonać pojedyncze otwory, wystarczająco duże by zmieściła się w nie cała bryła korzeniowa sadzonych roślin. Inny sposób sadzenia, to wykonanie rowka przez całą długość planowanego żywopłotu i umieszczanie sadzonek w odpowiednich odstępach od siebie. Rozstawa sadzenia powinna wynosić 1/2 średnicy korony rośliny po kilku latach lub 1/3 jeśli planuje się uzyskać zwarty szpaler w krótkim okresie czasu.

Jak zakładać żywopłot – sadzenie roślin

Sadzenie roślin na żywopłot przebiega podobnie jak w przypadku krzewów oraz drzew ozdobnych uprawianych na działce czy w ogrodzie. Po umieszczeniu bryły korzeniowej w dołku należy ostrożnie zasypać ją do połowy wysokości, delikatnie ugnieść i obficie podlać. Kiedy woda wsiąknie w głąb podłoża, można zasypać dołek całkowicie, pamiętając by szyjka korzeniowa znalazła się na równi z powierzchnią gleby. Po starannym podlaniu posadzonych roślin warto wyściółkować powierzchnię wokół sadzonek rozdrobnioną korą, niedojrzałym kompostem, trocinami lub nawet lekko podsuszoną, skoszona trawą. Ściółka ograniczy wyrastanie chwastów, zapewni stałą temperaturę podłoża oraz będzie przeciwdziałać silnemu przesychaniu gleby.

Oczywiście sposób sadzenia roślin na żywopłot zależy też od tego czy chcemy założyć żywopłot z roślin z odkrytym korzeniem, czy też korzystamy z sadzonek w doniczkach. Rośliny kopane z gruntu (z gołym korzeniem) dostępne wczesną wiosną oraz jesienią są zwykle o połowę tańsze niż rośliny w doniczkach. Ich zakup jest jednak obarczony wysokim ryzykiem nieprzyjęcia się sadzonek na nowym miejscu. Natomiast rośliny sprzedawane w doniczkach posiadają dobrze wyrośniętą, mocną bryłę korzeniową, dzięki czemu prawdopodobieństwo powodzenia jest znacznie większe.

Zastanawiając się jak założyć żywopłot, musimy też podjąć decyzję czy rośliny będą sadzone w jednym rzędzie czy też w dwóch rzędach. Żywopłoty sadzone w dwóch rzędach są bardziej zwarte ale nie zawsze trzeba tak sadzić. Niektóre rośliny na żywopłot tworzą zwarty szpaler nawet sadzone w jednym rzędzie. Rośliny liściaste, utrzymujące liście także w okresie zimy (zimozielone) oraz większość gatunków iglastych wystarczy posadzić w pojedynczym szpalerze. Natomiast żywopłot liściasty z roślin tracących liście na zimę warto posadzić jako szpaler podwójny, gdzie rośliny sadzone są na przemian w trójkąt. Dzięki temu w okresie bezlistnym żywopłot nie będzie tak bardzo prześwitywał.

Kiedy zakładać żywopłot?

W naszym kraju wyróżnia się dwa najlepsze terminy zakładania żywopłotu: wiosenny i jesienny. Na wiosnę można sadzić rośliny w doniczkach, graby, buki, głogi. Jeżeli mamy glebę wilgotną i ciężką wtedy lepiej również wybrać termin wiosenny. Natomiast jeżeli sadzimy rośliny z gołym korzeniem wybierzmy termin jesienny lub wczesno wiosenny gdy rośliny są w stanie uśpienia. Na glebach przepuszczalnych, lekkich lepiej wybrać termin jesienny.

Osobom poszukującym więcej informacji o zakładaniu żywopłotów polecam artykuł w naszym poradniku Żywopłot – rodzaje, sadzenie, pielęgnacja oraz film jak sadzić tuje na żywopłot.

Zobacz również:
Co posadzić zamiast tui na żywopłot
Cięcie żywopłotów i krzewów latem
Z zacięciem do cięcia – nowe nożyce do żywopłotu marki TOPEX
Jak i kiedy ciąć żywopłot?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment