Zgorzel siewek – zapobieganie i zwalczanie

SiewkiJakże ogromna jest radość, gdy wysiane nasiona zaczynają kiełkować. Już myślimy o pięknych kwiatach lub pysznych warzywach uzyskanych z samodzielnie wyprodukowanej rozsady. Raptem jednak zauważamy, że siewki padają jedna po drugiej… Przyczyną może być zgorzel siewek. Aby uniknąć tego problemu zobacz jak wygląda zapobieganie i zwalczanie zgorzeli siewek.

Zgorzele siewek są powodowane przez kilka gatunków organizmów grzybopodobnych i grzybów, m. in. Botrytis Cinerea (ten sam grzyb wywołuje również szarą pleśń), Fusarium spp., Pythium spp., Rhizoctonia spp. W wyniku porażenia tymi patogenami możemy się spotkać z dwoma rodzajami zgorzeli siewek.

Pierwszy z nich to zgorzel przedwschodowa. Powoduje, że zasiewy w ogóle nie wschodzą lub pojawiają się puste place pomiędzy wysianymi roślinami. W wyniku porażenia tą zgorzelą, młode rośliny są niszczone przez grzyby zaraz po skiełkowaniu, jeszcze zanim zdążyły wydostać się nad ziemię.

Drugi rodzaj to zgorzel powschodowa. Objawia się ona porażeniem siewek zaraz po wschodach. W przypadku tej zgorzeli w miejscu zetknięcia się pędu z podłożem pojawia się brunatna zgnilizna. Porażone rośliny przewracają się i zamierają.

Aby zapobiec zgorzeli siewek stosuje się zaprawianie nasion na mokro lub sucho. Do zaprawiania można zastosować preparat Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS lub Dithane NeoTec 75 WG. Więcej o zastosowaniu tych preparatów w naszym poradniku, w artykule zaprawianie nasion i cebul kwiatowych. Dla wzmocnienia wysiane rośliny można też podlać preparatem Previcur Energy 840 SL, aby zapobiec przed zgorzelą siewek.

Ja natomiast proponuję sposób bardziej ekologiczny i bliższy naturze, który warto zastosować szczególnie w uprawie warzyw. Otóż do zaprawienia nasion przed siewem można użyć napar z rumianku. W tym celu 15 g suszu rumianku zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem do ostudzenia. Następnie napar rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5. W tak przygotowanej zaprawie moczymy nasiona przez 15 do 30 minut. Po zaprawieniu nasiona należy osuszyć i wysiać tego samego dnia.

Fot. sxc.hu

2 komentarze to “Zgorzel siewek – zapobieganie i zwalczanie”

  1. Bronisław pisze:

    bardzo dobre rady śliczne dzieki

  2. sonia pisze:

    Jest szansa na uratowanie chociaż części uprawy ??Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment