Zielistka Sternberga – uprawa, rozmnażanie, odmiany

Posted on 11th Luty 2013 in Porady ogrodnicze, Rośliny doniczkowe

Zielistka Sternberga VITTATUMZielistka to roślina doskonała dla początkujących miłośników uprawy roślin doniczkowych, nie tylko za sprawą niewysokich wymagań uprawowych, ale też łatwego rozmnażania. Nie dziwi zatem fakt, że jest chyba najczęściej spotykaną rośliną zarówno w naszych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz biurowcach.

Na blogu zazwyczaj piszę o ciekawostkach i roślinach poszukiwanych przez kolekcjonerów. Każdy jednak musi od czegoś zacząć, a rośliną doskonałą do uprawy amatorskiej przez osoby początkujące, poszukujące czegoś łatwego w uprawie, jest właśnie zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), zwana też często zielistką czubiastą, a potocznie najczęściej po prostu zielistką.

Roślina, pochodząca z Afryki południowej, wytwarza podłużne, cienkie, lancetowate liście, tworząc gęstą kępkę, przypominającą trawę. U gatunku liście są zielone, ale w uprawie doniczkowej najczęściej spotykaną zielistką jest odmiana ‘Variegata’ o liściach z białymi lub kremowymi brzegami oraz odmiana ‘Vittatum’, o liściach z białym paskiem pośrodku. Ta ostatnia widoczna jest na załączonej fotografii. Niektóre odmiany zielistki Sternberga jak np. odmiana ‘Ocean’ jest bardziej wrażliwa na przelewanie lub niedostatek światła.

Roślina wytwarza też długie, zwisające pędy, na których wiosną i latem pojawiają się białe kwiaty. Zaraz po kwiatach na pędach wyrastają młode roślinki, które z czasem wypuszczają również korzonki. Za ich sprawą rozmnażanie zielistki Sternberga jest bardzo łatwe – wystarczy młode roślinki oddzielić i posadzić w nowych doniczkach. Dzięki temu każdy początkujący amator może poznać przyjemność z samodzielnego powiększania kolekcji roślin w domu i zyskać sadzonki na wymianę. Pamiętajmy tylko, aby gleba w doniczkach z młodymi roślinkami nie była zbyt wilgotna, gdyż są one dość wrażliwe na gnicie korzeni.

Zielistki mogą rosnąć zarówno w miejscach jasnych jak i zacienionych, z tym że przy zbyt dużym zacienieniu liście nie będą się tak dobrze wybarwiać. Z kolei uprawianie zielistki Sternberga, na bardzo słonecznym parapecie, może powodować poparzenia liści. Zazwyczaj jednak przeciętne warunki nasłonecznienia w pomieszczeniu mieszkalnym będą wręcz idealne. Roślina doskonale rośnie w zwykłej temp. pokojowej, a latem znosi wahania temp. nawet od 12 do 30°C. Zimą w mieszkaniu warto trzymać ją nieco chłodniej, zapewniając temp. kilkunastu °C. Jeżeli będzie jej doskwierać zbyt ciepłe lub suche powietrze, co objawia się usychaniem końcówek liści, pomoże zraszanie.

Podczas uprawy zielistki należy pamiętać by podlewać ją umiarkowanie, wiosną i latem nieco obficiej, a od jesieni do zimy – oszczędniej, pozwalając roślinie przejść w stan spoczynku. Zielistka dość dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie, więc nadaje się dla osób które czasem zapominają podlać kwiaty domowe. W okresie wegetacyjnym warto ją co dwa tygodnie zasilać rozcieńczonym nawozem dla roślin doniczkowych.

Kępki rosną dość szybko, dlatego roślinę warto przesadzać do większej doniczki co roku. Na dnie doniczki umieszczamy warstwę drenażową, a następnie wypełniamy zwykłą ziemią dla roślin doniczkowych. Jeśli ktoś chce jak najbardziej dogodzić zielistce, to idealnym będzie podłoże torfowo- gliniaste z domieszką piasku, o pH 5,7 – 6,8.

I to chyba najważniejsze informacje dotyczące uprawy zielistki. Na koniec ciekawostka – w krajach o cieplejszym klimacie zielistka jest uprawiana pod drzewami, jako roślina okrywowa, świetnie się rozrasta z rozłóg. Nie znosi jednak spadków temp. poniżej 5°C (wg niektórych źródeł – 7°C), więc u nas na zewnątrz może przebywać tylko od końca wiosny do początku jesieni, wyniesiona np. na taras czy balkon. Niektórzy sadzą ją przy oczkach wodnych, gdzie dość dobrze się prezentuje. Przede wszystkim jednak zielistki stanowią ozdobę naszych mieszkań.

Fot. Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

2 komentarze to “Zielistka Sternberga – uprawa, rozmnażanie, odmiany”

  1. Filip Dziuba pisze:

    bardzo lubię tą piękną roślinę, doceniam jej wytrwałość.

  2. Michał Mazik pisze:

    Uprawiam od lat zielistki. To faktycznie może być roślina dla początkujących – z jednym zastrzeżeniem – nie można jej uprawiać w suchych pomieszczeniach. W takich warunkach mocno obsychają końcówki liści i zielistka przestaje efektownie prezentować się.

    Zraszanie niestety nie zawsze pomaga zimą – ale różnymi sposobami (nawilżacze, mokre ręczniki na kaloryferach) można zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment