Przędziorek owocowiec – zwalczanie na na jabłoniach, gruszach i śliwach

Przędziorek owocowiec - jaja zimoweGdy tylko stopnieje śnieg warto się wybrać do sadowniczej części działki i rozejrzeć się czy na gałęziach jabłoni, grusz i śliw nie ma zimujących jaj przędziorka owocowca. W zależności od warunków pogodowych, taką lustrację przeprowadza się w lutym lub marcu. Na poszukiwania koniecznie zabierzmy lupę. Jeżeli zauważymy, że skupisk jaj jest dużo, warto przeprowadzić zabieg zwalczający przędziorka owocowca.

Jaja zimowe przędziorka są drobne, intensywnie czerwone, owalne, lekko spłaszczone (widoczne na fotografii). W górnej części mają wyrostek, do którego doczepione są nitki przytwierdzające jajo do podłoża. Szkodnik składa jaja na konarach i pędach przeważnie od strony południowej. Największe ich skupienia są widoczne wokół pąków, na granicy 2-3 letnich przyrostów, po ich dolnej stronie. Przy niewielkiej liczbie drzew, jaką zazwyczaj mamy na działce, warto sprawdzić przynajmniej jedną 2-3 letnią gałąź na każdym drzewie. Kontrolujemy przede wszystkim jabłonie, grusze i śliwy, choć szkodnik czasem pojawia się też na czereśniach i wiśniach. Jak widać, szkodnik atakuje wiele gatunków drzew, więc jeżeli nie chcemy stracić rośliny sadowniczej koniecznie przeglądajmy drzewa by w odpowiednim momencie zwalczyć przędziorka na jabłoni lub śliwie.

Jeżeli skupiska jaj występują licznie, trzeba tuż przed pękaniem pąków (najlepiej w fazie zielonego pąka kwiatowego jabłoni i białego pąka śliw, gdyż wtedy następuje wylęg z jaj) przeprowadzić oprysk preparatem zawierającym olej parafinowy, np. Promanal 60 EC zwalczającym przędziorka owocowca. Preparat stosuje się w stężeniu 2% (2 l środka w 100 litrach wody). Środek ten można kupić np. tutaj.

W ten sposób ograniczymy rozwój szkodnika i zminimalizujemy konieczność wykonywania oprysków w czasie sezonu wegetacyjnego, kiedy to użyte środki owadobójcze mogą zaszkodzić nie tylko zwalczanym przędziorkom, ale i owadom pożytecznym, np. pszczołom.

Jeżeli ten zabieg okaże się niewystarczający i okaże się konieczne przeprowadzenie oprysków w późniejszych terminach, warto zastanowić się jaki preparat użyć w tym celu. Do niedawna na działkach do zwalczania przędziorków na śliwach, gruszach i jabłoniach chętnie używano preparatu Talstar 100 EC, który jednak od kilku lat jest już wycofany (z tego co pamiętam wycofano go jakoś na przełomie lat 2010/2011).

Obecnie, do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoniach i śliwach w ciągu sezonu wegetacyjnego można wykorzystać preparat Magus 200 SC. Na jabłoniach stosuje się go w dawce 7ml w 5-7,5 l wody/100m², a na śliwach w dawce 5ml w 5-7,5 l wody/100m². Zaletą preparatu jest fakt, iż zwalcza on wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, występujące w czasie sezonu wegetacyjnego, zarówno jaja letnie, larwy, jak i osobniki dorosłe. Jest on też sklasyfikowany jako bezpieczny dla pszczół (brak okresu prewencji).

Zobacz również na blogu:
Jabłoń ozdobna, rajska – odmiany polskie

Fot. University of Georgia Plant Pathology Archive, University of Georgia, Bugwood.org, fotografia publikowana na licencji CC-BY-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment