Szara pleśń – objawy, zwalczanie

Szara pleśń na truskawceSzara pleśń to choroba powszechnie atakująca wiele gatunków roślin uprawianych w ogrodach. Najbardziej znamy ją chyba z pokrytych szarym nalotem truskawek- najczęstszy objaw szarej pleśni. Patogen powszechnie atakuje rośliny uprawiane pod osłonami oraz warzywa i owoce w czasie ich przechowywania. Oto sposób, jak temu zaradzić.

Tak lubiane przez wiele osób truskawki szara pleśń atakuje już w okresie kwitnienia. Wyniku tego dojrzewające truskawki masowo ulegają zgniliźnie i pokrywają się szarym, pylącym nalotem. Podobnie dzieje się u malin. Ataku szarej pleśni niemal nie sposób uniknąć uprawiając rośliny w szklarniach i tunelach. A nawet jeśli nam się uda i zebrane owoce i warzywa wydają się być w pełni zdrowe, objawy szarej pleśni mogą pojawić w czasie ich przechowywania.

W ogrodach przydomowych i działkowych, chcąc uniknąć konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin, szkodliwych dla otaczającego nas środowiska i nas samych, powinniśmy się skoncentrować na tym aby zapobiec pojawieniu się tej choroby.

Jak zapobiegać szarej pleśni:

 • unikaj nadmiernego zagęszczenia roślin
 • przestrzegaj płodozmianu
 • staraj się nie zraszać części nadziemnych roślin
 • pamiętaj o wietrzeniu szklarni i tuneli
 • zapewniaj roślinom pod osłonami odpowiednią ilość światła
 • regularnie przeglądaj rośliny i usuwaj porażone części roślin
 • ostrożnie przeprowadzaj zbiór aby nie uszkodzić skórki owoców
 • skrzynki na przechowywane owoce i warzywa dokładnie myj i dezynfekuj
 • podczas przechowywania usuwaj owoce z objawami chorobowymi

Bardzo często jednak, szczególnie przy wilgotnej pogodzie, wymienione metody zapobiegania szarej pleśni okazują się niewystarczające i nasze rośliny ulegają tej chorobie. Wówczas jedynym ratunkiem są opryski fungicydami, ewentualnie preparatami naturalnymi (np. Bioczos BR), które jednak zazwyczaj okazują się niewystarczająco skuteczne i nie zwalczają szarej pleśni. Czy zatem jesteśmy skazani na stosowanie „chemii” przeciw szarej pleśni? Przecież uprawiając owoce i warzywa na własnej działce zazwyczaj chcemy, aby były one wolne od wszelkich zanieczyszczeń i chemicznych dodatków, których pełno jest w żywności sprzedawanej w sklepach.

Na szczęście od niedawna jest dostępna nowatorska metoda ochrony roślin przed szatą pleśnią, którą wypróbowali już niektórzy rolnicy i sadownicy, a obecnie można ją stosować także na małą skalę, w warunkach uprawy amatorskiej w ogrodach przydomowych i działkowych.

Otóż szara pleśń to choroba powodowana przez grzyba Botrytis cinerea. Jak się okazuje grzyba tego można zwalczać… innym grzybem! Chodzi tu o dobroczynnego, nieszkodliwego dla roślin grzyba Pythium oligandrum, który pasożytuje na grzybach chorobotwórczych. Jest dostępny w postaci preparatu Polyversum WP. Środek ten został dopuszczony do zastosowania w uprawach ekologicznych, nie posiada okresu karencji ani prewencji. Jest zatem bezpieczny dla owadów pożytecznych i nas samych – ludzi. Opryski Polyversum WP można wykonywać nawet tuż przed samymi zbiorami, co ochroni przed szarą pleśnią owoce przeznaczone do przechowywania.

Dawniej Polywersum WP używano głównie do zwalczania przed szarą pleśnią truskawek ale w 2013 roku preparat został zarejestrowany także do użycia przeciw szarej pleśni na wielu innych roślinach. Obecnie można go stosować na borówkach amerykańskich, malinach, czarnej porzeczce, gruszach, czereśniach i wielu warzywach. Skuteczność preparatu potwierdzają liczne relacje rolników i sadowników, o czym pisałem w naszym poradniku, w artykule jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie?

Polyversum WP do truskawek, borówek i innych roślin owocowychW niewielkich opakowaniach, saszetkach po 2 g, do zastosowania w ogrodach przydomowych i na działkach, preparat jest dostępny pod nazwą Polywersum WP do truskawek, borówek i innych owoców i warzyw.

Gorąco zachęcam do zastosowania Polyversum WP przeciw szarej pleśni jako bezpiecznej i skutecznej alternatywy dla szkodliwych preparatów chemicznych.

Zamów Polyversum WP

 

Fot. zakażonych truskawek – Ninjatacoshell, zdjęcie publikowane na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Zobacz również na blogu:
Jesienny oprysk mocznikiem – zwalczanie parcha jabłoni

2 komentarze to “Szara pleśń – objawy, zwalczanie”

 1. Natalia pisze:

  Miałam podobny problem z szarą pleśnią powstającą na powierzchni swoich truskawek, niestety w moim przypadku nie obyło się bez środków chemicznych, mimo to dziękuję za cenne rady. Oczywiście wszystkie zastosuje w myśl lepiej zapobiegać niż leczyć :)

 2. viola pisze:

  Mam truskawki od kilku lat. Gdy je posadziłam, to po kilku dniach obsypałam je grubymi trocinami, które dostałam od stolarza. Trociny zapobiegają wilgoci i ziemia wokół truskawek tak szybko nie wysycha. Wiem, że moja mama kładła między rzędami truskawek słomę i przynosiło pozytywne skutki. Owoce były dorodne i całe. Na pewno należy przeglądać truskawki co jakiś czas, gdyż nie ma 100% pewności, że nie pojawi się pleśń.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment