Zwierzęta w ogrodzie

Posted on 16th Sierpień 2013 in Ekologia w ogrodzie, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Zwierzęta w ogrodzieZwierzęta w ogrodzie mogą być miłymi towarzyszami, ale też i sprawcami wielu szkód. Jeśli jesteśmy właścicielami psa lub kota i planujemy założenie ogrodu nie zapominajmy o tym, aby nasi przyjaciele również czuli się w nim dobrze. Zielona oaza, odpowiednio urządzona, może stać się miejscem wypoczynku nie tylko dla nas, ale i dla naszych domowych zwierząt.

Psy pilnując posesji biegają zazwyczaj wzdłuż ogrodzenia. Zasadzając w jego bezpośrednim sąsiedztwie rośliny uniemożliwiamy nie tylko naturalną aktywność naszego czworonożnego przyjaciela, ale zwiększamy prawdopodobieństwo, że domowy pupil z łatwością zniszczy pieczołowicie pielęgnowaną przez nas roślinność. To nie powód jednak aby twierdzić, że zwierzęta w ogrodzie to utrapienie. Zamiast poświęcać swój czas na (bezskuteczne zresztą) próby zmiany nawyków naszego psa, warto zostawić przy płocie szeroki na kilkadziesiąt centymetrów pas pozbawiony zasadzeń i wykonać nawierzchnię z kostki brukowej. Będzie to rodzaj ścieżki, po której pies będzie mógł swobodnie biegać wzdłuż płotu.

W miejscu tym sprawdzą się tylko produkty, które będą przyjazne dla delikatnych łap psa. Godnymi polecenia są kostki dekoracyjne z linii Libet Decco Colormix oraz Antico. Charakteryzują się one gładką powierzchnią, dzięki której łapy naszego pasa będą w pełni bezpieczne. Nie zalecane jest natomiast użycie kostek z grupy Elegante z posypką z kruszywa. Ten rodzaj kostek stosowany jest tam, gdzie ważny jest praktyczny walor antypoślizgowy, ale niestety ze względu na ich szorstką nawierzchnię, łapy naszego psa mogą być poranione – wyjaśnia Lena Harysym, projektantka firmy Libet.

Jeśli mamy taką możliwość możemy pokusić się o wyodrębnienie strefy trudno dostępnej dla zwierząt w ogrodzie. Takim obszarem może być ogrodowa kuchnia, jadalnia z grillem, czy też nawierzchnia wokół tarasu, gdzie najczęściej przyjmujemy gości. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie kostki Iberia lub ażurowej płyty Stream Line z grupy Libet Decco Colormix. Ze względu na różnice głębokości mogą one stanowić powierzchnię, którą zwierzaki będą omijać szerokim łukiem – dodaje projektantka.

Iberia i Stream Line są produktami przyjaznymi i bezpiecznymi dla środowiska. Wraz z kostką Farmerską i kostką Ażur otrzymały one, po przeprowadzeniu szczegółowych badań, certyfikat Instytutu Ochrony Środowiska. Libet jest obecnie jedynym producentem na rynku polskim kostek i płyt betonowych, który uzyskał dokument potwierdzający, że jego wyroby są przyjazne i bezpieczne dla środowiska i również dla zwierząt. Co więcej, stosując kostki Iberia, Farmerską, Stream Line oraz Ażur, nie tylko tworzymy z utwardzonej nawierzchni powierzchnię biologicznie czynną, ale nie zakłócamy naturalnej zdolności magazynowania wody w glebie, co pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Dzięki zastosowaniu tych materiałów nie tylko zwierzęta w ogrodzie mogą czuć się bezpiecznie ale również i my sami, a jednocześnie stwarzamy warunki korzystne dla roślin.

Materiał prasowy nadesłany przez PROteina PR.

One Response to “Zwierzęta w ogrodzie”

  1. Maciek pisze:

    Mam dwa psiaki u siebie, ale są dobrze ułożone i jeszcze większych szkód nie narobiły. Tak jak jest napisane: mam u siebie odstęp między roślinami a płotem aby psy mogły spokojnie biegać. Czasem zdarza się, że poczują też gdzieś kreta i wtedy zaczynają kopać (instynkt), ale zaraz to można naprawić.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment