Żywopłot liściasty. Jakie rośliny wybrać i jak sadzić?

Posted on 20th Listopad 2014 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Żywopłot liściastyŻywopłot liściasty znajduje swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Czy będzie odgradzał nas od sąsiadów czy wydzielał strefy w kompozycjach zawsze staje się cennym elementem krajobrazu. Jakie rośliny wybrać na żywopłot? Jakimi cechami powinny się charakteryzować? Dowiedz się jak sadzić żywopłot liściasty.

Jakie rośliny wybrać na żywopłot liściasty?

W zależności od sposobu prowadzenia żywopłotu dzielimy je na formowane i nie formowane. Formowane idealnie sprawdzą się w założeniach geometrycznych. W pewien sposób porządkują przestrzeń. Do założenia obwódek często wykorzystujemy niskie, zwarte krzewy, które są posadzone w rzędzie wzdłuż ścieżek lub na granicy kompozycji w ogrodzie. Zwykle są jednogatunkowe. Nie formowane mają charakter nasadzeń naturalistycznych i często są niejednorodne pod względem gatunku czy odmiany.

Rośliny do tworzenia żywopłotów liściastych powinny dobrze reagować na cięcie i charakteryzować się dobrym krzewieniem. Możemy wybrać gatunki nie zrzucające liści na zimę, pięknie kwitnące wiosną czy dekoracyjne z owoców jesienią. Poznaj te najbardziej wartościowe!

10 polecanych roślin na żywopłot liściasty

Bukszpan wieczniezielony – jak sama nazwa wskazuje jest rośliną wieczniezieloną, gęsto krzewiącą się. Liście ma owalne, ciemnozielone. Toleruje gleby obojętne do wapiennych, zasobne w próchnicę. Dobrymi odmianami na żywopłot są: ‘Rotundifolia’ oraz ‘Suffrucitosa’.

Porzeczka alpejska ‘Schmidt’ – niewysoki krzew o sztywno wyprostowanych pędach. Osiąga do 1,5 m wysokości. Liście bardzo wcześnie się rozwijają i są koloru zielonego. Kwiaty żółtozielone zebrane w kwiatostany. Toleruje wszystkie podłoża.

Ostrokrzew Meservy ‘Blue Princess’ – zimozielony krzew, nieregularnie stożkowaty. Liście ciemnozielone z niebieskim połyskiem. Wytwarza dekoracyjne owoce koloru ciemnoczerwonego, pozostające na roślinie nawet do wiosny. Wymaga gleb lekkich i przepuszczalnych. Jest odporny na niskie temperatury.

Suchodrzew mirtolistny – jest krzewem zimozielonym osiągającym do 1 m wysokości. Liście ma drobne, skórzaste, ciemnozielone. Wytwarza owoce koloru purpurowego, które dojrzewają w październiku. Odmiana ‘Lemon Beauty’ ma ciekawe kolorowe liście.

Żywopłot liściasty z grabu

Żywopłot liściasty z grabu

Grab pospolity – to średniej wielkości drzewo osiągające do 10 m wysokości. Liście owalne, jesienią jasnożółte. Wymaga gleb świeżych i żyznych, obojętnych lub zasadowych.

Berberys Thunberga – jest ciernistym krzewem o wysokość 1,5-2 m. Zielone liście jesienią przebarwiają się na wspaniały szkarłatnopomarańczowy kolor. Kwitnie w maju na kolor żółty. Owoce koralowoczerwone. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko cieniste. Znosi gleby kwaśne do umiarkowanie alkalicznych. Jest odporny na niskie temperatury i suszę.

Ligustr pospolity – jest podstawową rośliną żywopłotową o liściach ciemnozielonych, owalnych rozwijających się wczesną wiosną. Znosi nawet bardzo trudne warunki środowiskowe: suszę, niskie temperatury. Kwitnie na biało, tworzy owoce w formie czarnych jagód długo utrzymujących się na krzewie.

Żywopłot liściasty z ligustru

Żywopłot liściasty z ligustru

Ligustr okrągłolistny ‘Aurerum’ – to sztywno wyprostowany krzew o błyszczących żółto obrzeżonych liściach. Przy łagodnych zimach pozostających na krzewie. Kwiaty mocno pachnące koloru białego. Dobrze rośnie na glebach wapiennych.

Śnieguliczka biała – jest gęstym krzewem o wyprostowanym pokroju. Liście koloru ciemnozielonego, kwiaty białe niepozorne. Owoce białe, kuliste. Dobrze rośnie w cieniu jak i w pełnym słońcu. Jest niewymagająca, odporna na suszę i zanieczyszczenia.

Ognik szkarłatny – jest wieczniezielonym ciernistym krzewem, o dekoracyjnych czerwonych owocach. Preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego.

Jak sadzić żywopłot liściasty?

Zakładanie żywopłotu liściastego z roślin tracących na zimę liście najlepiej przeprowadzić wiosną – w marcu, chociaż można go również posadzić jesienią. Zimozielone żywopłoty najlepiej sadzić w sierpniu i we wrześniu dzięki czemu zdążą dobrze się zakorzenią do zimy.

Gleba przed sadzeniem żywopłotu powinna być odpowiednio przygotowana. W tym celu należy usunąć chwasty, a na dno wykopanego rowu wsypać żyzne podłoże z dodatkiem kompostu. W nasadzeniach żywopłotów liściastych nie wykopujemy pojedynczych dołów pod każdą roślinę lecz jeden rów o głębokości i szerokości co najmniej dwa razy większej od objętości największych korzeni. Na glebach ciężkich warto usypać w dołku drenaż ze żwirku. Rośliny w doniczkach sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce. Już na etapie sadzenia powinniśmy ugniatać ziemię wokół krzewów, aby ich korzenie miały jak najlepszy kontakt z podłożem.

Żywopłot liściasty - sadzenie roślin z odkrytym korzeniem

Żywopłot liściasty – sadzenie roślin z odkrytym korzeniem

Sadząc żywopłot liściasty, bierzmy przede wszystkim pod uwagę główne pędy – powinny być one posadzone w jednej linii. Dla ułatwienia zadania możemy rozciągnąć linkę między palikami w celu uzyskania pożądanej linii żywopłotu. Odległość sadzenia roślin w żywopłocie powinna być dostosowana do gatunku. Na koniec ziemię udeptujemy, a posadzone rośliny obficie podlewamy.

Korony roślin z nagimi korzeniami skracamy zaraz po posadzeniu co najmniej o jedną trzecią ich wysokości. Wystające boczne pędy, które zaburzają kształt obcinamy, by uzyskać regularną linię żywopłotu.

Przeczytaj również:
Co posadzić zamiast tui na żywopłot

2 komentarze to “Żywopłot liściasty. Jakie rośliny wybrać i jak sadzić?”

  1. Świetny artykuł, ciekawe porady. Wrzucę adres bloga na nasz profil, może kogoś zainteresuje :)

  2. Celina pisze:

    Grab pospolity to świetna roślina, świetnie wygląda.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment